Gençliğin hali perişan!

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis Üyesi Soydan Alkan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle önemli bir konuşma yaptı. «Gençliğin hali perişan» diyen Alkan, Gençlik Bayramı'nın yaşandığı bir günde Türkiye'deki gençlerin karşı karşıya kaldığı sorunları anımsattı

Gençliğin hali perişan!
20 Mayıs 2015 Çarşamba 09:38

 İBB Meclisi'nde yaptığı gündem dışı konuşmayla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayan CHP'li Soydan Alkan, bayramın gelmesinin oldukça sevindirici bir gelişme olmasına rağmen Türkiye'de gençlerin tam anlamıyla bayramı yaşayamadığını ifade etti. 

Gençlerin büyük bir kısmının eğitim alanında iş alanında çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirten Alkan, “Gençliğin hali perişan” derken özellikle işsizlik konusu üzerinde durdu. Bir yandan Türkiye'deki siyasal iktidarın baskıları nedeniyle gençlerin yeterince özgürlüğe sahip olmadığını da vurgulayan Alkan, İBB Meclisi'ndeki AK Partili ve CHP'li üyelere, “Özgürlüklerin kısıtlanması karşısında sessiz kalmayın” diye seslendi. 

Baskıların etkisi negatif
Gençlere yönelik olarak oldukça baskın bir ortam olduğunu iddia eden Alkan, gençlerin yeterince özgür olamadığını ve toplumsal baskıların yanında siyasal iktidarın baskılarına da maruz kaldığını savundu. Ortaya çıkan baskıların gençlik üzerindeki etkilerinin de büyük oranda negatif olduğunu belirten Alkan, “Gençliğin bu sorunlarını dinlemeli, onlara kulak vermeli ve onlarla ilgilenmeliyiz. Aksi halde hepimiz için umutsuz, yılgın ve mağlup bir gençlik olacak. Onlarla işbirliğine gidip, onlara yardımcı olmalıyız” dedi. 

Sorunları çözemedik
Konuşması esnasında Mustafa Kemal Atatürk'ü anmayı da ihmal etmeyen Soydan Alkan, Atatürk'ün gençliğe bayram hediye ettiğini ve bunun dünyada başka bir örneği olmadığını da anımsattı. Alkan, “Buna rağmen. Bayramı gençlere veren bir ülke olmamıza rağmen. Aradan neredeyse yüz yıl geçmesine rağmen, bizler hala gençlerin sorunlarını çözemedik, çözemiyoruz” diye konuştu. 
Gençlerin işsizlik ve eğitim sıkıntılarının yanı sıra gelecek kaygısı taşıdığını, büyük bir kısmının gelecekten hiçbir umudunun olmadığını ve madde bağımlılığının gölgesi altında yaşamak zorunda kaldığını belirten Alkan, “Yine toplum genelinde oluşan kutuplaşma havası ve toplumsal baskılar en çok gençlik üzerinde negatif etkiler yaratmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma ve dünya ile rekabetin itici gücü eğitimdir” ifadelerini kullandı. 

OECD verilerini sundu
Gençliğin yaşadığı sorunları anlatmaya devam eden CHP'li Alkan, OECD verilerini de İBB Meclisi'nin gündemine getirdi. Alkan OECD verilerinin ışığında Türkiye'nin eğitim anlamında oldukça geride olduğunu ve gençlerin yeterince donanıma sahip olmadan hayatın içine atılmak zorunda kaldığını vurguladı.  OECD verilerine göre matematikte 65 ülke arasında 44'üncü sırada olduğumuzu anımsatan Alkan, “Okuma becerisinde de 41'inci sıradayız. Fen Bilimleri konusunda ise 43'üncü sıradayız. Yani sondan 15-20 ülke içerisindeyiz” dedi. 

YÖK’ü kaldırmak elzemdir
Türkiye'deki üniversitelerde dahi özgürlük ortamı olmadığını belirten Alkan, 12 Eylül Darbesi'nin ürünü olan YÖK'ün kaldırılması gerektiğini belirterek, “Darbe döneminin simgesi, bilim ve eğitimin önünde egemen güçlerin sopası haline dönüşen YÖK’ün biran önce kaldırılması elzemdir. Gerekli akademik, fiziksel ve bilimsel alt yapıya sahip olmadan, daha çok ticari ya da siyasi amaçlarla ve adeta bakkal dükkânı açar gibi açılan “gecekondu” üniversiteler 200’e yaklaşırken, yüksek öğretimin kalitesi iyice aşağılara düşmüştür. Az sayıdaki gerçek ve köklü üniversitemiz dışında sistem, gençlerimizi ekonomiye ve hayata hazırlamaktan uzaktadır” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mesut - 6 yıl önce
Gençliğin hali soydan alkan gibi......