Gezi'nin yıldönümünde Mimarlar Odası binası polis zoruyla boşaltıldı; gözaltına alınan 15 kişi serbest

Mimarlar Odası’nın Yıldız Sarayı, Dış Karakol binası için zorla boşaltma kararı çıkartılmıştı.

Gezi'nin yıldönümünde Mimarlar Odası binası polis zoruyla boşaltıldı; gözaltına alınan 15 kişi serbest

Gezi Direnişi’nin üçüncü yıldönümünde, Beşiktaş Kaymakamlığı, Mimarlar Odası’na tahsisli hizmet binası olarak kullanılan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nın bugün boşaltılması için tebligat gönderdi. Binaya gelerek, tebligata tepki göstermeleri nedeniyle gözaltına alınan Mimarlar Odası yöneticilerinin de olduğu 15 kişi serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar arasında  Cem Tüzün, Ali Hacıalioğlu, Metin Karadağ, Eyüp Muhcu, Can Atalay, Hilmi Etikan, Mücella Yapıcı, Sinan Omacan, Zeki Arslan, Nihat Uçukoğlu, Mürsel Selçuk, Hasan Fener, Yasemin Dura, Ersin Kiriş bulunuyordu. ​Yöneticilerin gözaltına alınmasının ardından Twitter'dan açıklama yapan Mimarlar Odası, “Mimarlar Odası abluka altında. Oda yöneticileri dahi bölgeye yaklaştırmıyorlar. Hukuksuzluğa karşı direneceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra emniyet müdürlüğünde ifadelerini alınan mimarlar, Gezi eylemlerinin yıldönümü nedeniyle Gezi Parkı’nda yapılacak basın açıklamasına katılacaklarını duyurdu. Sabah saatlerinde polis, tahliye edilmesi istenen ve 2002 yılından bu yana 49 yıl süreyle Mimarlar Odası’na tahsis edilen Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’na gitti.

Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi yöneticileri ve bazı mimarlar da binaya gelerek tahliye işleminin hukuksuz olduğunu savundu. Binanın tahliye edilmesi ile ilgili süreç yargı aşamasında bulunuyor.

Ne olmuştu?

Mimarlar Odası’nın Yıldız Sarayı, Dış Karakol binası için zorla boşaltma kararı çıkartıldı. Beşiktaş Kaymakamlığı sabah tebligat göndererek binanın 24 saat içerisinde boşaltılmasını istedi. Karara TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden tepki geldi.

T24'te yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hukuki süreç devam ederken 24 saati dahi bulmayan sürede tahliye için yapılan bir tebligat Mimarlar Odası’nın hukukun üstünlüğünü sağlama doğrultusunda aklın ve bilimin rehberliğinde kamu ve toplum yararına verdiği mücadeleye karşı bir intikam operasyonudur. Hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi, sorumluların yargılanması için her türlü hukuksal başvuruyu yapacağımızı, siyasallaşan yargı sürecini deşifre edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2002 yılında imzalanan bir protokolle 49 yıllığına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne tahsis edilmişti. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 7.12.2015 tarihinde göndermiş olduğu bir yazı ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile imzalanan protokolün tek taraflı olarak iptal edildiği bildirilmişti. İstanbul 12. İdare Mahkemesi 8 Mart 2016 tarihli kararında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkemenin bakanlık lehine karar vermesi üzerine “boşaltma tebligatı” yollandığı anlaşılmıştı.

Muhabirimiz Ufuk Çoban'ın haberine göre, Mimarlar Odası’nın Yıldız Sarayı’nda bulunan binası için zorla boşaltma kararı alındı. Tebliğ edilen kararda, Gezi Parkı eylemlerinde aktif rol alan ve Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yeniden inşa etme projesini mahkemeye taşıyan Mimarlar Odası’ndan, binayı Gezi eylemlerinin yıldönümü olan 31 Mayıs’ta boşaltmasının istenmesi dikkat çekti. Gözaltına alınan üyeler “Bu Gezi'nin intikamıdır” dedi.

Yıldız Sarayı'ndaki Mimarlar Odası boşaltıldı. Polis zoruyla yapılan tahliye işlemine tepki gösteren Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, yönetici Mücella Yapıcı ve odanın avukatı Can Atalay'ın da aralarında olduğu 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında avukat Can Atalay'ın da bulunduğu belirtiliyor. Binanın polis zoruyla boşaltılmasının ardından Mimarlar Odası'ndan bir basın açıklaması yapıldı.  Açıklamada özetle şu ifadeler kullanıldı:

Tek taraflı iptal

"Mimarlar Odası’na 2051 yılına kadar tahsisli olan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası abluka altında. Mimarlar ve yöneticileri kendi binalarına giremiyor. Hukuksuz olarak zorla tahliye edilmeye çalışılıyor. Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası asma ve bodrum katları, 1995 yılında Kültür Bakanlığı ile yapılan protokol ile on yıllığına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne tahsis edilmiştir. 22 Ekim 2002 tarihinde yenilenen protokol uyarınca binanın tahsis süresi; imza tarihinden itibaren kırk dokuz yıl olarak belirlenmiş ve 2051 yılına kadar kullanımı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne verilmiştir. Yıldız Sarayı Kompleksi’nin Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesinin ardından; 7 Aralık 2015 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü gönderdiği 227976 sayılı yazı ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile imzalanan protokolün tek taraflı olarak iptal edildiğini bildirmiştir.”

Belgeler zarar görmemeli

“Mimarlar Odası’na; üyelerimiz ya da mirasçıları tarafından emanet edilen birçok evrak, belge, yayın, proje ve mimarlıkla ilgili malzemenin; zorla tahliye durumunda göreceği zararın önlenebilmesi amacıyla tahliye işlemleri Şubemizce gerçekleştirilecektir. Ancak; Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nın tarafımıza tahsisinin, imzalanan protokol kurallarına uyulduğu halde hukuka aykırı olarak iptaline dair sürecin yasal takibi sürdürülecek, kamuoyu ile bilgi paylaşımı yapılacaktır. Yapılan hukuk dışı uygulamaları ve baskıyı kabul etmiyor, ilgilileri yasalara ve yargı kararlarına uymaya çağırıyoruz.”

Hukuksuzluk

İstanbul Mimarlar Odası Şubesi’nin 49 yıllığına kiraladığı binadan tahliye emrinin hukuksuz olduğunu savunan ve sabah saatlerinde gözaltına alınan oda yöneticileri serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar arasında oda başkanı Mücella Yapıcı, yöneticiler Eyüp Muhcu, Sami Yılmaztürk, Ali Hacıalioğlu dahil 15 kişi bulunuyordu. Polisin kapıyı kırarak içeri girdiğini söyleyen Eyüp Muhcu olayın Gezi'nin 3. yılının intikamı olduğunu söyledi. Sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra emniyet müdürlüğünde ifadeleri alınan mimarlar Ulubatlı Metro İstasyonu'nda serbest bırakıldı.

Mücadelemiz sürecek

Serbest kalmasının ardından gazetemize açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, "Mimarlar Odası'nın 2054 yılına kadar kullanım aracıyla kullanımına tahsis edilmiş Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası bugün işgal altında. Dün (önceki gün) Saat 17: 50'de tebligat gönderilerek boşaltılmasını istediler. Bununla ilgili bir süre benzeri konular konuşuldu. Dava süreci devam ediyordu. Dilekçelerimizle başvurularımız vardı. Ortada mahkemenin verdiği bağlayıcı tahliye kararına söz konusu değildi. Bunu dikkate almalarını istedik. Ancak çok kararlıydılar. Bize şunu söylediler. Yukarıdan aldığımız talimatla burayı boşaltmak zorundayız. Belli ki Gezi'nin 3. yılında kent, kültür, demokrasi ve çevre için mücadele eden TMMOB'ye bağlı meslek örgütlerine yönelik bir intikam söz konusuydu. Açık bir hukuksuzluk vardı. Biz meşru haklarımızı savunmak için direndik ve bunun içinde gözaltına alındık. Bugün hukuksuz yasadışı ilan edilerek odanın mekanına el konuldu. Hukuksuzluğu uygulayanlar Hakkında suç duyurusunda bulunduk. Polisin oda mekanına girmek için baskısı oldu. Oda kapısını kırarak içeri girdiler. Buna karşı direnç gösterdik. Şu anda serbestiz mücadelemiz sonuna kadar sürecek" dedi.

Çok manidar

Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi ise, "Yıldız Dış Karakol Binası'nın dışında Mimarlar Odası haricinde 3 ayrı kurum daha var. Onların hiçbirine böyle bir tahliye kararı çıkarılmamışken sadece Mimarlar Odası'na böyle bir tahliye talebinde bulunulmasını tarafgirlik olarak görüyoruz. Biz kente sahip çıkmaya devam edeceğiz. Günümüzde tecavüzle, tacizle ya da paraların başka şekilde adları geçen kamu kurumları ve kamu binaları peşkeş çekilirken Mimarlar Odası gibi Türkiye'nin en önemli kamu kurumlarından bir tanesinin elinden bir Yıldız Dış Karakol Binası'nın alınmaya çalışılması akıl alır bir olay değildir. Ayrıca bu kararın Gezi'nin 3. yılına getirilmesi de çok manidardır" dedi. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.