Gün el uzatma günüdür!

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son dönemlerde artan gerilim nedeni ile yazılı bir açıklama yaptı. “Gün komşuna sarılma günü” başlığı ile açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, yaptığı çağrıda “Gün Türk’ün Kürt’e, Kürt’ün Türk’e, Alevi’nin Sünni’ye, Sünni’nin Alevi’ye el uzatma günüdür” dedi.

Gün el uzatma günüdür!

Dağlıca ve Iğdır'dan gelen şehit haberleriyle Türkiye ayağa kalktı. Hemen hemen her şehirde teröre lanet şehite saygı yürüyüşleri düzenlendi. Siyasetin liderleriden sağduyu çağrıları geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı açıklamayla siyasilerin sağduyu çağrılarına destek verdi. "Son dönemde artan terör olayları, kaybettiğimiz asker ve polis şehitlerimiz ile masum vatandaşlarımız hepimizin yüreğini yakıyor" diyen Hisarcıklıoğlu yazılı açıklamasının devamında şunları kaydetti: "Bir taraftan terör belasını yaşarken, diğer taraftan toplumda artan bir kutuplaşma ile akıl ve vicdan tutulmasının yaşanıyor olmasından da ayrıca büyük endişe duyuyoruz.Türkiye üzerinde kirli bir oyun oynanırken, bu tuzağın hepimize kurulduğunu görmeliyiz. Ülkemiz, birliğimiz ve huzurumuz hedef alınmış durumda. Hal böyleyken, bizlere bu tuzağı kuranların oyunlarına düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizde. Hep birlikte sağduyumuzu korumalı, vicdanımızın sesini dinlemeli, fitne ateşini birlikte söndürmeliyiz. Ülkemize, insanlarımıza bu tuzağı kuranları Allah, Kahhar ismiyle kahretsin.Bizi bize, komşuyu komşuya düşman etmeye çalışanlara, teröre; hep birlikte karşı durmalıyız. Çağrımız 78 milyon vatandaşımızadır."

Gün komşuna sarılma günü
Hürriyet'in yer verdiği açıklamada Hisarcıklıoğlu, "Gün Türk’ün Kürt’e, Kürt’ün Türk’e, Alevi’nin Sünni’ye, Sünni’nin Alevi’ye el uzatma günüdür. Gün bir olma, iri olma, diri olma günüdür. Hadi sarıl Kürt akrabana, Türk arkadaşına, Hadi sarıl Alevi komşuna, Sünni dostuna, Hadi sarıl gayrimüslim hemşerine. Fitneye, fesada, tahrikçilere, provokatörlere fırsat verme. Bir çağrımız da yazılı, görsel ve sanal ortamda yorum yapanlara, yazı yazanlara. Özellikle sosyal medya kullanıcılarına. Öfke kusan, tahrik eden, asılsız itham ve iftiralarla milleti kışkırtan yazı ve yorumlarınıza lütfen biraz dikkat edin. Sokaktaki tansiyonu bir de siz yükseltmeyin, toplumun sosyal fay hatları ile oynamayın. Vatandaşlarımız da sosyal medyadaki asılsız iddia ve kışkırtmalara lütfen itibar etmesin. Ülkemizin tamamında birlikte yaşama iradesi göstermek zorundayız. Tepkimizi göstereceğiz, protesto edeceğiz, ama şiddete bulaşmadan, kimseye zarar vermeden, kimseyi tahkir etmeden. Terörü protestoya sonuna kadar evet, ama şiddete hayır" ifadelerini kullandı.

Gerginlikten sakınalım
"Siyasetçilerimiz de mutlaka suhuletle ve sükûnetle hareket etmeli, gerginlikten sakınmalı, kucaklayıcı bir üslup benimsemeli" diyen Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Zira siyaset sahnesinde sergilenen gerginlik ve saflaşmalar, terör için en verimli zemini oluşturur. Kışkırtıcı söylemler bırakılmalı, kamuoyunu germekten sakınılmalıdır. Demokrasi; hak ve özgürlük demektir, ama aynı zamanda da sorumluluk demektir. Sorumluluk almadan, hak ve özgürlük olmaz. Hak ve özgürlük için, memleketin birlikteliğinin sorumluluğu da alınmalı. Bugün aslında hepimizin sabırla imtihan günüdür. Sabırla ve metanetle birbirimize sarılmalı, vicdanlı olmalıyız. Necip Fazıl bizlere nasıl sesleniyor: Sen bir devsin, yükü ağırdır devin Biz büyük bir milletiz ve büyük bir ülkeyiz. Elbette sorunlarımız da büyük olacak. Ama biz bu sorunların üstesinden geldiğimiz için büyük bir millet ve büyük bir ülke olduk. Allah’ın izniyle büyük millet ve büyük ülke olmayı da hep birlikte nesiller boyu sürdüreceğiz."
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.