Hakkımıza saygı duyun!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için çağrıda bulundu. Bunun için KESK, TMMOB ve TTB genel başkanlarıyla birlikte İçişleri Bakanı'yla görüşme talebinde bulunduklarını söyleyen Beko, "Umarız ki hukuk dışı, vicdanları sızlatan bir yasak inadıyla İstanbulluya ve işçilere zehir edilmesin. Emeğimize, hukuka, haklarımıza, kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına saygı istiyoruz" dedi

Hakkımıza saygı duyun!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) genel başkanlarıyla ortak basın açıklaması yapan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs’la ilgili taleplerini dile getirdi. 


Beko'dan 1 Mayıs çağrısı
1 Mayıs’ı Türkiye’nin dört bir yanında coşkulu bir biçimde kutlamak için hazırlıklara başladıklarını söyleyen Beko, “Emeğimize, hukuka, haklarımıza, kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına saygı istiyoruz. İstanbul’da 1 Mayıs’ı Taksim’de işçilerin yaşamını yitirdiği 1 Mayıs alanımızda kutlamak istiyoruz. Çocuklarımızla, karanfillerimizle, türkülerimizle gideceğimiz 1 Mayıs alanıyla ilgili söz hakkımıza saygı duyulmasını istiyoruz. 1 Mayıs meydanında kutlama isteğimiz basitçe teknik bir tercih değildir. Mesele, 3 – 5 meydandan hangisinde 1 Mayıs’ın kutlanacağına dair teknik bir mesele değildir. Biz emeğimize saygı için Taksim’de olmak istiyoruz.” diye konuştu.


Çok bedel ödedik 
Mücadele sonucu bedel ödenerek 1 Mayıs’ın resmi tatil olduğunu belirten Beko, “1 Mayıs’ta emeğe ve onun taleplerine saygı gösterilsin istiyoruz. Hukuka saygı için Taksim’de olmak istiyoruz. bu talebimiz yüzünden çok bedeller ödedik. Ancak tüm mahkemelerden beraat ettik. En son 2014 1 Mayıs’ı ile ilgili dava sonucunda ‘işçileri 1 Mayıs için Taksim’e çağırmak suç değildir’ dendi. Öte yandan 1 Mayıs’ta Taksim yasağıyla ilgili hükümet Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) mahkum oldu" dedi. Beko, "Ulusal ve uluslar arası mahkeme kararlarına saygı gösterilmesi talebiyle 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak istiyoruz. İşçilerin, kamu emekçilerinin emeği ile geçinen herkesin en temel anayasal hakları ayaklar aylına alınmaktadır" diye konuştu. "Sendikalı olmak en yaygın işten çıkarma gerekçesi haline gelmiştir" diyen Beko, "Anayasa’daki sınırlı giren hakkı bile tamamen yasaklandı. Taşeron işçilere kadro hakkı veren mahkeme kararları ayrım yapılmaksızın uygulanması gerekirken ülkeyi yönetenler hala bu kararlara uymuyorlar. Haklarımıza saygı gösterilmesini istediğimiz için 1 Mayıs’ta Taksim’de buluşma çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.


1977 Mayıs'ını unutmuyoruz
1 Mayıs 1977’yi hatırlatan Beko, “Kontrgerilla saldırısında kaybettiğimiz işçi arkadaşlarımızı unutmuyoruz. Onların katillerinin yakalanmamış olmasını 12 Eylül darbesine giden süreci başlatan bu saldırının aydınlatılmamasını affetmiyoruz. Türkiye’de bir kez daha katliamlar, darbeler olmasın diye bu karanlık planlar arkadaşlarımızın anısının ışığıyla gün yüzüne çıksın, katiller amacına ulaşmasın diye 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak istiyoruz” dedi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.