Hala müsait değil...

Facebook’ta yaptığı paylaşımlar gerekçesiyle İGDAŞ’tan çıkarılan dört işçi hakkında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, 'İGDAŞ Genel Müdürü sayın Mehmet Çevik’i bir hafta önce milletvekili olarak arattırdım. Kendisi toplantıda olduğunu müsait olunca geri döneceğini söylemiş. Ve hala müsait değil. Bir milletvekilinin telefonuna bile dönmeyen bir kişi, iki çocuğu ile işsiz kalmış bir insanı düşünür mü sizce' dedi

Hala müsait değil...

Haber: Ufuk Çoban 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İGDAŞ, dört çalışanının iş akdini, sosyal medyadan cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla ve feshetmesinin ardından işçiler İGDAŞ Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, CHP İstanbul İlçe başkanları, CHP'li belediye meclis üyeleri, ve iş arkadaşlarına destek verenler katılım sağladı. Alibeyköy'de bulunan İGDAŞ Müdürlüğü'nün önünde gerçekleştirilen açıklamada, "Son aylarda hükûmetin ve onun yan kuruluşu gibi çalışan belediyelerin ve bağlı kurumların muhalif olarak gördüğü tüm kişi ve kuruluşlara karşı olarak yürüttüğü sindirme, kontrol altına alma ve cezalandırma politikalarının bir yenisine İGDAŞ'da yaşandı. İBB'nin iştiraklerinden İGDAŞ dört çalışanının iş akitlerini, iş sahiplerine hakaret, çalışma arkadaşlarını küçük düşürme, mesai arkadaşlarına hakaret, işyerinde AKP'lilerin huzurunu bozmak gibi suçlar isnat ederek feshetti. İGDAŞ yönetiminin siyasal görüşlerini paylaşmayan dört işçi arkadaşımız uzun zaman önceki çeşitli sosyal medya hesaplarında yaptıkları bazı köşe yazarları ve sanatçılara ait paylaşımları gerekçe gösterilerek işten çıkarıldılar" sözlerine yer verildi.

İGDAŞ bizi izliyor

"Uluslararası sözleşmelerden, yasalardan ve toplu iş sözleşmelerinden kaynaklanan işçi hak ve özgürlüklerini yok sayan düşünce özgürlüğü ve kişisel verilerin gizliliği ilkeleri gözardı ediliyor" denilen açıklama şu sözlerle sürdü: "Kendi dışındaki herkesi terörist ve vatan haini olarak gören, bizden olmayan kamu kuruluşlarında barınamaz diyen anlayışın son kurbanları Hasan İleri, Umut Yıldırım, Deniz Gökçe Örs ve Nehir Aksoy İGDAŞ'tan tazminat ve kazanılmış tüm haklarından mahrum bırakılarak ihraç edilmişlerdir. Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakların gasp edilmesi uygulaması en zalim diktatörlüklerde bile eşine az rastlanır bir uygulama olarak tarihe geçti.  Çalışma hukukunun ihlal edilmesi ne ilk ne sondur. İBB ve İGDAŞ çalışanlarına gözdağı veriyor. Yasama, Yürütme, Yargı bizde dilediğimizi yaparız diyen bu tutum İGDAŞ'ın işçi ve emekçi düşmanı olduğunu gösteriyor. Bu işten çıkarmaya karşı hukuki mücadelemizi vereceğiz. Bütün vatandaşlarımızı İGDAŞ ve İBB yönetiminin bu uygulamalarına karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Çünkü İGDAŞ da bizi uyarıyor: Hepinizi izliyoruz bizden olmayanı işten atıyoruz."

AKP'li olmadığı için...

TBMM'de bir basın açıklaması yaparak konuyu gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, "Burada yaşanan durum özetle İGDAŞ'ta 24 yıldır çalışanlar işten atılmıştır. İGDAŞ'da işen atılma durumu üç aşamalıdır. Ama bu aşamalar yerine getirilmemiştir. Ne bir uyarı ne bir kınama ne de bir tazminat hakkı verilmeden bu arkadaşlarımız işlerinden atılmışlardır. Ben İGDAŞ Genel Müdürü sayın Mehmet Çevik’i ben bir hafta önce milletvekili olarak arattırdım. Kendisi toplantıda olduğunu müsait olunca geri döneceğini söylemiş. Ve hala müsait değil. Bir milletvekilinin telefonuna bile dönmeyen bir kişi iki çocuğu ile işsiz kalmış bir insanı düşünür mü sizce. Çocukları ekmek bekler mi, aş bekler mi, atılan kişi iş bekler mi... Böyle birşeyi düşünebilir mi? Biz bu zihniyetin karşısındayız. Biz sadece AKP'li olmadığı için, biz sadece ülke sevdası ile internette paylaşımlarda bulunduğu için, Sadece Alevi olduğu için, sadece CHP'li olduğu için işinden aşından edilenleri yalnız bırakmayacağız. Ülkemizin insanlarının üzerinden buldozer gibi geçmesine izin vermeyeceğiz" dedi. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.