Haluk Koç'tan koalisyon yorumu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, koalisyon müzakereleriyle ilgili "Toplam süre en fazla 10-12 gün içinde bir temel sonuca varmak mümkün olacak veya olmayacak. Her iki tabloda gereken açıklama yapılacak." dedi.

Haluk Koç'tan koalisyon yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK devam ederken açıklamalarda bulunan Koç, Suruç'ta 32 genç insanın vahşi terör saldırısı sonucu kaybedildiğini ifade etti. Başsağlığı dileyen Koç, terörün ağır bir insanlık suçu olduğunu vurguladı. Hangi amaçla yapılırsa yapılsın hiçbir meşruiyeti olmayan bir yöntem olduğunu dile getiren Koç, terörün bir başka acı yüzünün de Adıyaman'da ortaya çıktığını ve bir askerin terör saldırısı sonucu şehit düştüğünü söyledi. 32 gencin ölmesiyle ilgili anmak ve terörü lanetlemek amacıyla mutlaka ulusal düzeyde yas ilan edilmesini isteyen Koç, hükümetin gecikmeden böyle bir karar alması gerektiğini vurguladı. 

Güvenlik konusunda yeterli önlem alınmadığını dile getiren Koç, sorumluların açığa alınıp soruşturulması ve cezalandırılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin dış politikadaki yanlışlarını hatırlatan Koç, bunları sürekli gündeme getirdiklerini ifade etti. Mezhepsel ve etnik temelde başlayan çatışmalara Türkiye'nin yaklaşımının olayı daha büyük boyutlara taşıdığını savunan Koç, "Saplantılara, retro hayallere dayalı Türkiye'nin bugünkü tutumu, maalesef bugün ihtimam gösterilen radikal grupların Türkiye'nin teröre buluşturmasına sebep olmuştur. Sınır güvenliğinin bilinçli şekilde ortadan kaldırılması, bu gruplara sağlanan lojistik destek Türkiye'yi bu grupların hedefi haline getirmiştir." şeklinde konuştu.

"Türkiye, Suriye'deki gruplara ev sahipliği yapma gerçeğini tüm dünyaya açıkça sunabilmektedir." diyen Koç, izlenen politikaları dünya dengelerinin gözetileceği politikalara dönüştürmek gerektiğini söyledi. Son terör saldırısının dış politika tercihlerini gözden geçirmesine sebep olması dileğinde bulundu. 

'KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNDE YÖNTEM ÜZERİNDE DURULDU'

Koalisyon çalışmalarına da değinen Koç, "Güçlü bir hükümet kurma gereği ortada; hiçbir zaman 7 Haziran öncesi koşullara dönmemek şartıyla. CHP ülkeyi hükümetsiz bırakacak bir adres olmayacak." ifadelerini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile yapılan görüşmede yöntem üzerinde durulduğunu dile getiren Koç, "Hiçbir alt başlık ele alınmadı. 14 temel ilke belirledik. Bunlar koalisyon şartları değil, bir demokratik ülkede olmazsa olmaz şartlarıdır. Yöntem tartışmasında önümüzdeki günlerde oluşturulacak müzakere heyetleri, genel başkanların bilgisi dahilinde, temel ilkeler ana görüşme başlıkları, kurumlardaki yıpranmaların giderilmesi, sosyal konular ve dış politikalarda nelerin masada olacağı konusu ele alındı. Bu müzarekeler mutlaka koalisyon ile sonuçlanacak değil. Burda iyi niyet var. Geniş profilli, güçlü bir hükümet yapısıyla, uzun süreli bir hükümet yapısıyla Türkiye'nin önündeki sorunları aşma kararı alınabilir mi; bu sürecin sonrası geçilecek." diye konuştu. 

Müzakerelerle ilgili Koç, "Toplam süre en fazla 10-12 gün içinde bir temel sonuca varmak mümkün olacak veya olmayacak. Her iki tabloda gereken açıklama yapılacak." dedi. 

Bir soru üzerine dış politikada yapılan yanlışların bu acıların yaşanmasına sebep olduğunu dile getiren Koç, koalisyon görüşmeleriyle ilgili heyetlerin kendi aralarında görüşme yapacağını ve anlaşılan veya anlaşılmayan konuların belirleneceğini ifade etti. 

'GÜVENLİK ZAFİYETİ KOVUŞTURULMALI, MİT ESAS KONUMUNA KAVUŞTURULMALI'

MİT'e yönelik yapılan eleştiriler ve istifa konusundaki bir soruya Koç, bu zafiyetle ilgili konuların açığa çıkarılması ve kovuşturulması gerektiğini vurguladı. "Güvenlik ve istihbaratta kimler varsa muhataba onlar oturuyorlar." diyen Koç, ülkenin güvenliğini tehdit eden temel noktalarla ilgilenilmesi gerekirken ne yazık ki 7 Haziran'a kadar farklı konularla ilgilenildiğini vurguladı. Koç, "MİT'in adının başında 'milli' olan bir kurumun buna uygun bir davranma olgunluğuna, siyasi görev anlayışına mutlaka kavuşturulması gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

ÖZKES'İN İSTİFASI İÇİN 'İSTİFAYLA OLMAZ'

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in istifasıyla ilgili bir soruya ise Koç, "İstifa ulaşmadı. Zaman zaman siyasette bu tür davranışlar olabilir. Değerli ve çalışkan bir milletvekilimizdir. Parti Meclisi listesinde en yüksek oyu alan arkadaşımızdır. Zaman zaman seçim bölgelerinde anlaşmazlıklar olabilir ama bu istifayla olmaz. Anlık, kızgınlık içinde verilen kararlar da kalıcı olmaz." karşılığını verdi.

CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.