Hiç kimse mezhebini dinin önüne geçiremez

Diyanet İşleri Başkanlığının "Muharrem İftarı ve Kerbela Şehitlerini Anma" programı geniş bir katılımla gerçekleştirildi. İftarda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “İslam aleminin içinden geçtiği bu süreçlerde, hiç kimsenin mezhebini dininin önüne geçirme hakkı olamaz” dedi

Hiç kimse mezhebini dinin önüne geçiremez

Diyanet İşleri Başkanlığının "Muharrem İftarı ve Kerbela Şehitlerini Anma" programı Eyüp'teki Bahariye Mevlevihanesi'nde yapıldı. Program öncesi, su ve tuzun bulunmadığı sofrada, etsiz hazırlanan yemeklerle oruç açıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, programda yaptığı konuşmada, muharrem, Aşura ve Kerbela'nın Müslümanların ortak konuları olduğuna vurgu yaparak kendisini mümin ve Müslüman kabul eden, ırkı, rengi, coğrafyası, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun herkes için Kerbela'nın ortak elem ve keder olduğunu bildirdi. Görmez, "Kerbela'da Seyid-i Şüheda'yı, Hz. Hüseyin'i, Hz. Zeynep'i katledenler de mümin ve Müslüman olduklarını söylüyorlardı. Onlar, bunu din adına yaptıklarını söylüyorlardı. Müslümanları kötülüklerden koruyacaklarına inanıyorlardı. İşte hala karşı karşıya kaldığımız tehlikelerden biri, bu olmaya devam ediyor. Müslümanların açık düşmanlarla baş etme konusunda herhangi bir problemi olmaz. Çünkü Müslümanlar ölümün de hayatın da Allah'tan olduğuna inanırlar. Çünkü onlar yüce değerleri adına can vermenin Allah'a vuslat olduğuna inanırlar" dedi.


Fitne ekenler

"Fakat bizatihi, din hakikat rengine bürünerek fitne ve fesat ile dine karşı bir başka din ile uydurdukları bir dinle hareket etmeye başladıklarında, Müslümanların yapabilecekleri bir şey yok." diyen Görmez şöyle konuştu: "Allah Resulü, Medine'de 10 sene en çok Yahudilerden mi yoksa münafıklardan mı çekti? Mekke'den gelen müşriklerden mi çekti, yoksa Medine'de yuvalanan, ona karşı Dırar Mescidi'ni inşa eden münafıklardan mı çekti? Müslümanların en büyük zorluğu, hep kendi içlerinden fitne, fesat tohumları ekenlerden, en büyük tehlike daima onlardan gelmiştir. İşte bizim Kerbela'dan alacağımız en büyük ders bu. Eğer biz bugün, hala 14 asır geçtikten sonra hala Kerbela'nın ahu figanları üzerine bir güç ve iktidar inşa etmeye çalışırsak, Yezid'in düştüğü hataya düşmez miyiz? Kadınları, çocukları katletmeye devam edersek,biz hangi yüzle Hz. Hüseyin'in yanına gideriz?"

Kerbeladan öğrenecek çok şeyimiz var!


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kerbela'nın bir mektep olduğunu ve bundan öğrenilecek çok şey bulunduğuna dikkati çekerek, "Bu mektep sadece, Şiilerin, Alevilerin, Sünnilerin mektebi değil, bütün Müslümanların mektebidir. Kerbela'dan çıkaracağımız çok büyük dersler vardır. Kerbela'da can veren her canın, bugüne hitap eden bir mesajı vardır. Biz sadece bir araya gelip matemlerimizi yenileyerek mi yetineceğiz?" dedi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.