Hükümet darbe fırsatçılığı yapıyor!

CHP İBB ve Kadıköy Belediye Meclis Üyesi Namık Kemal Ceylan, Haydarpaşa'nın özelleştirileceği yönündeki iddiaları ‘hükümetin darbe fırsatçılığı’ olarak nitelendirdi

Hükümet darbe fırsatçılığı yapıyor!

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Namık Kemal Ceylan, Kadıköy’ün yaşanan sorunlar ve gündem ile ilgili sorularımızı yanıtladı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra iktidarın fırsatçılık yaptığını iddia eden Ceylan, “İktidar fırsat bu fırsat diyerek Haydarpaşa’yı özelleştirmeye çalışıyor” dedi.

İBB'de Kadıköy'ün sorunlarının çözümü için önerge verdiklerini ancak bunlara cevap alamadıklarını söyleyen Ceylan, “Örneğin İBB'nin sorumluluğunda olan Altıyol'daki ana caddelerde  yolların bozuk olduğu, çukurlar ve kot farkının oluştuğu ile geçen sene bir önerge verdik. Esnafı illallah ettiren bu sorunu neredeyse 1 sene önce gündeme getirdik. Ama ne cevap var ne de çözüm. Bu da şu anlama geliyor, demek ki Kadıköy halkı cezalandırılıyor. İBB Kadıköy'deki vatandaşlarından vergi alıyor ama maalesef hizmet konusunda cezalandırıyor. Şu an taleplerimize rağmen hala bir düzenleme yok. Biz Kadıköy halkı ile beraber bu konuyu bir eylem ile gündeme getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Önergelere cevap alamıyoruz

Kadıköy'ün en önemli sorunlarından biri haline gelen Kurbağalıdere sorunu hakkında konuşan Ceylan, yetkililerin bu sorunun 2017 yılının ilk yarısında tamamlanacağı ile ilgili açıklamanın olduğunu ifade etti. Ceylan, “Yoğurtçu Parkı ve Kurbağalıdere ile ilgili son edindiğimiz bilgilere göre 1 buçuk kilometre açığa akan kirli su çelik künklerle Moda açıklarındaki kollektöre bağlandı. Şu an Kurbağalıdere’den yayılan koku önlendi gibi görünüyor. Yetkililer çalışmaların 2017’nin ilk yarısında tamamlanacağını söylüyor. Yoğurtçu Parkı'na yapılacak otel projesi hakkında Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı itiraz var. Proje askıda itiraz hala devam etmekte ama henüz sonuç belli değil” şeklinde konuştu.

Haydarpaşa fırsatçılıktır

Haydarpaşa Garı'nın özelleştirileceği iddiaları hakkında da açıklamalarda bulunan Ceylan garın 2010'da çıkan yangından sonra hiçbir girişimin yapılmadığını ifade ederek, “Yakıldığından bugüne kadar Haydarpaşa Garı ile ilgili hiçbir girişim yapılmadı. Bir ara trenler buradan kalkmayacak, hızlı tren Pendik’ten kalkacak denildi. Bu konu ile ilgili Kadıköy Belediyesi, Kent Konseyi ve Haydarpaşa Dayanışması buna itiraz etti. Bu kamuoyundan destek buldu. İktidar geri adım atmak durumunda kaldı. Haydarpaşa tekrar faaliyete geçecek ve trenler tekrar Haydarpaşa’dan kalkacak diye söylendi. Bu zaten öyle bir durum ki iktidar hizmet yaptığını söylüyor, evet doğru yapılan hizmetler var. Ama iktidar şunu görmüyor: Şimdi bir hizmet yaparken hizmete konu olan neden ve sebepleri iyi düşünmek gerekiyor. İktidar bu hesaplamaları yapamıyor. İktidar örneğin metroları yaparken, Kadıköy metrosunu yaparken ulaşım sorununu çözdüğünü zannetti. Ulaşım sorunu çözüldü mü? Hayır çözülemedi. Şu anda herkes metroları kullanıyor. Tıka basa nefes nefese oldu metrolar. Demek ki yetmiyor. Neden yetmiyor, bir projeyi yaparken hükümetlerin diğer yapılan hizmetleri unutmaması gerekiyor” açıklamasını yaptı. Ceylan, “Şimdi iktidar hepimizin kınadığı ve aslında hepimize yapılmış olan bu darbe girişiminı fırsatçılığa çevirmeye çalışıyor. Yani fırsat bu fırsat diye buradaki 400 bin metrekareden fazla araziyi özelleştirmeye çalışmak da bana göre bu vatana ihanettir. Bu, milletin malına ihanettir, milletin malını gasp etmektir. Bugün nasıl FETÖ’nün malını teröristtir veya şu gerekçeyle alıyorsan, yarın da bu millet bu malı alanlardan da satanlardan da almasını bilir. Bu kadar basittir” şeklinde konuştu. 

Muhalefet iktidarı uyarmıştı

15 Temmuz darbe girişimi hakkında konuşan Ceylan, bunun Türkiye’ye ihanet olduğunu ifade etti. Yapılan bu darbe girişimi öncesinde muhalefetin iktidarı uyardığını söyleyen Ceylan, iktidarın bu uyarıları dikkate almadığını belirtti. Ceylan, “Bu tehlikeyi ülkenin yazarçizer takımı, bilim insanları ve muhalefet partisi gördü. Maalesef 14 yıldır iktidarda olan AK Parti hükümeti göremedi. Bu arkadaşlar siyaset yapıyorlar ama kendi yayınlarından başka bir şey okumuyorlar. Muhalefet milletvekilleri 'bu yılan gün gelir sizi de sokar” dedi. CHP’li milletvekilleri cemaatle ilgili defalarca soru önergesi verdi; gündeme bile alınmadı. Maalesef bugün gelinen nokta bu. Gelişmiş ülkelerde iktidar muhalefetin görüş ve önerilerine önem verirler, tavsiyelerine uyarlar ve dinlenirler. Fakat maalesef ki bizim ülkemizde bu gelişmiş değil. Umarız iktidar bugün gelinen notada bu karşı karşıya kaldığımız vahşi ve acımasız darbe girişiminden ders almıştır. Ama Haydarpaşa gibi kamuya ait son kalan arazilerin hala fırsat bu fırsattır, OHAL var biz ülkeyi çıkardığımız KHK’lar ile yönetiyoruz diye düşünüyor ve bu anlayışla hareket ediyorsa bence hala ders almamıştır demektir” açıklamasını yaptı.

Halkın ihtiyaçları gözetilmeli

Gündemde olan askeri araziler konusu ile ilgili düşüncelerini açıklayan Ceylan, iktidar partisinin daha öncede açıklamaları olduğunu ifade etti. Askeri araziler konusunda toplumsal fayda sağlayacak şekildi kullanılması gerektiğini söyleyen Ceylan, “Biz bu tür yerlerin toplumun, halkımızın, milletimizin menfaatine yararına değerlendirilmesinden yanayız. Çok merkezde kalan yerler kapanacaksa askeri üsler şehirden uzak bir yere taşınması gerekiyorsa ve bu söz konusuysa bu gibi yerler hastane olmalı, eğitim kurumları olmalıdır. Bizim ilime, bilime ihtiyacımız var. Ben 15 yaşındayken Haydarpaşa Numunesi vardı vardı. Kadıköy’de ikinci bir Numune açılmadı. İktidar yanlısı iş adamları tarafından özel hastaneler açılıp sağlık paralı hala getirilerek sağlık sorunlarını çözemeyiz. Eğer yapılacaksa bu araziler, halkın ihtiyaçlarına yönelik kullanılırsa buna itiraz etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Barış siyasilerin görevi

Demokrasi mitingi hakkındaki düşüncelerini dile getiren Ceylan, HDP'nin davet edilmemesini 'iktidarın eksikliği' olarak değerlendirdi. Ceylan, “Bu ülkenin barışa ihtiyacı var. Bu ülkenin kardeş kanı akmaması için girişimde bulunmak iktidarın ve siyasilerin görevi. 40 yıldır ülkemizde çatışılarak hiçbir şey kazanılamamıştır. Bu sorunu çözmemek sadece silah tüccarlarına hizmet etmek olarak görüyorum. Miting konusu ise yine iktidarın bana göre barış adına kardeşlik adına, bu ülkede terörün bitirilmesi adına gerginliğin atılması adına hükümetin üzerine düşen bir görevdi. Bana göre bunun bir ayağı eksik olmuştur” dedi.

BURAK ERDAL 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yener Kazak - 1 yıl önce
Kemal bey Kadıköy'ün, İstanbul'ın ve ülkemizin sorunlarına parmak basmış. Ne yazık ki iktidar Kadıköy'ü cezalandırmak için hiç bir fırsatı kaçırmıyor.Aklından Geçenleri
açıklıyor, tepkileri görünce geri adım atıyor. Bunu Haydarpaşa' da gördük,Kurbağalıderede gördük.Demek ki sürekli tetikte olmalıyız.