İhaleler neden şeffaf değil!

Arnavutköy Belediyesi 2015 yılı Faaliyet Raporu'nu eleştiren MHP'li üye Muharrem Yaman Belediye Başkanı Baltacı'yı 15 yıl boyunca ilçeye hiçbir şey kazandırmamakla suçladı. Belediye tarafından yapılan ihalelere de değinen Yaman, “Belediye ihalelerinin yüzde 53'ü pazarlık usulü ile yapıldı. Daha şeffaf olan açık ihale usulünden neden kaçınılıyor?” diye sordu.

İhaleler neden şeffaf değil!

Haber: Orhan Şimşek

Muharrem Yaman, 2015 yılı faaliyet raporu oylaması öncesinde yaptığı konuşmada, Başkan Baltacı ve ekibini 12 yıldır Arnavutköy’e hiç bir eser kazandırmamakla suçladı. Konuşmasında özellikle belediye bütçesinin gelir gider dengesinin tutturulamadığına değinen Yaman, belediyenin 2015 yılında yaptığı aşırı harcamaları eleştirdi. Yaman, “Faaliyet raporu ve denetim raporunu incelediğimizde her iki raporun da birbirleri ile son derece uyum içerisinde olduğunu ve değinilen birçok konunun öyle olmadığı halde kağıt üzerinde sayın meclise her şey süt liman, hiçbir sorun yokmuş gibi  anlatılarak sunulduğunu gördük. Belediyenin hedeflenen bütçesi 240 milyon olmasına rağmen geliri 151 milyon civarında kalmış ancak gideri 190 milyon civarındadır. Bütçe  tahminleri tutturulamamıştır" dedi. 

110 adet araç kiralık

Belediye tarafından yapılan ihaleler hakkında da eleştirilerini sıralayan Yaman, "Yine raporda dikkat çeken diğer bir husus belediye ihalelerinin  %53’57 sinin daha şeffaf olan açık ihale usulü ile değil pazarlık usulü ile yapılmış olmasıdır. Yani ihalelerin yarıdan fazlasına açık usul ile yapılmadığı için gerçek manada katılım sağlanmamıştır. Belediyenin  araçlarının özellikle kiralık araçlarının  fazlalığı ve harcanan akaryakıt miktarıdır. Belediyenin 198 adet aracı mevcuttur. Bunlardan 86 adedi binek ve camlı van araçtır yani hususi niteliktedir. 110 adet araç kiralıktır. Belediye 198 araç için 1 yılda 757 bin 051 Lt yani 2.5 milyon TL'lik akaryakıt harcamıştır. Yani araç başı 13 bin 400 TL'lik akaryakıt harcamıştır Bu miktarı araçların büyük çoğunluğunun binek araç olduğunu düşünerek km maliyetini 300 kuruştan hesap edersek belediyenin her aracı yaklaşık 44 bin 600 km yol yapmıştır. Hususi araç miktarı ve harcanan yakıt miktarı oldukça fazladır" ifadelerini kullandı. 

Vefa borcumuzu ödüyoruz

1992 yılından beri faaliyette olan belediye şirketi ARAŞ'ın bir yıllık net karının 111 bin 973 TL olduğunu belirten Yaman, "Gıda ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren 24 yıllık bir  şirketin 1 yıllık karının 1 yıllık cirosunun  yüzde 20'lerin altında olmayacağı birçoğumuzun izlenimidir. Yine memura vefa borcumuzu ödüyoruz denilerek yapımına başlanıp ve geçtiğimiz günlerde satışa çıkarılan Hadımköy Vefa konutları da bu şirket üzerinden satılmaktadır. ARAŞ’ın hesaplarının şeffaf olmadığını ve şirketin iyi yönetilmediğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. 

İmar ve iskan sorunu çözülmeli

Eleştirilerinin devamında Arnavutköy’de ruhsatı olmayan işyerlerinin ruhsata bağlanması, bağlanması mümkün olmayan  işyerlerinin kapatılmasına değinen Yaman, "Sayın başkan benim de gözlemlediğim emin olun vatandaş ruhsat almak istiyor ama daha belediyenin Ruhsat Müdürlüğü'ne  vardığı anda müdürlük sanki ilçedeki binaların hepsi de iskanlı imiş gibi vatandaştan ilk önce iskan istiyor ve haliyle vatandaş ruhsat alma serüveni başlamadan bitiyor. Bu hususta önerimiz işyerlerinin mühürlenmesi yerine öncelikle ilçenin imar ve iskan sorunu çözülmesidir" tespitini yaptı. 

Yatırımlar işe yaramadı

Arnavutköy Belediye Spor Kulübüne harcanan onca paraya rağmen kulübün  iyi yönetilmemesinden dolayı kümeden düştüğünü sözlerine ekleyen Muharrem Yaman, "Sayın başkanın 12 yıl önceki seçim vaatlerinden olan  Arnavutköy Merkeze kapalı halk pazarı projesi, Yaşam Merkezi Projesi halen proje aşamasında kalmış bugüne kadar hayata geçirilememiştir. Yapılan inşaatlardan tahsil edilen binlerce lira tutarındaki otopark harçlarına rağmen ilçeye yapılan yeterli bir otopark olmadığından otopark sorunu ilçenin kronik bir sorunu haline gelmiştir. Yine   bizimle birlikte belediye olan belediyeler, kendi belediye hizmet binalarını yaptırıp 1 yılı aşkın süredir kullanıyor olmasına rağmen Arnavutköy'ün  ilçe olasından bu yana geçen 7-8 yıldır halen bir belediye binası yapılamamış ve bundan sebep belediyenin birimleri farklı yerlerde hizmet vermektedir" dedi.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.