İstanbul'un sağlığı tehdit altında

İBB CHP Grubu Meclis Başkanlığı'na verdiği önerge ile İstanbul'a içme suyu temin edilen Melen Çayı'nın atık sular ile kirletildiğini savundu. Önerge'de, mahkemenin iptal kararına rağmen faaliyetine devam eden Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin zehir saçmaya devam ettiği, içme suyuna kanserojen madde karıştığı belirtildi

İstanbul'un sağlığı tehdit altında

 CHP'li meclis üyeleri Seyit Ali Aydoğmuş, Ayşegül Okumuş Görgü, Sait Çoşkunoğlu ve Esin Hacıalioğlu imzasıyla verilen önergede, Düzce İli Belediyeleri Katı Atık Birliği'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 28 Şubat 2011'de verdiği ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) olumlu kararıyla, Çilimli İlçesi Esençam Köyü mevkiinde, Melen Çayı'na 200 metre uzaklıkta Katı Atık Bertaraf tesisi kurduğu belirtildi. Daha sonra ÇED raporunun mahkemeye taşınması sonucu dava konusu işlemin iptaline karar verildi.

İSKİ karara imza attı
CHP Grubu'nun önergesinde İstanbul'un sağlığının tehdit edildiği belirtilerek, "Davanın gerekçesinde de belirtildiği üzere, Düzce İli Merkez Esençam Köyü mevkiinde yapılan Düzce İli Belediyeleleri Katı Atık Bertaraf Tesisi, Melen Çayı'na yalnızca 200 metre mesafede olup, İSKİ İçme Suyu Havzaları Koruma ve Kontrol Yönetmeliği'ne göre kısa mesafeli koruma alanı içinde yer almaktadır. Buna rağmen; mahkeme kararında da ortaya çıktığı üzere İSKİ kendi yönetmeliğine, aykırı olarak söz konusu Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin yapılmasına onay vermiştir.  Şimdi Sayın Kadir Topbaş'a soruyorum: İSKİ 15 milyon İstanbullunun sağlığını tehdit eden böyle hukuksuz bir karara nasıl imza atmıştır? Kendi yönetmeliğine aykırı bir karara hangi gerekçelerle onay vermiştir?" diye soruldu. 
Arıtılmayacak su yoktur
Önergede İSKİ'nin Melen suyu için “Arıtılmayacak su yoktur” açıklamasını yaptığı hatırlatılarak, "Ancak “arıtılmayacak su yoktur” sözü bile kanunlara aykırılık teşkil etmektedir. Çünkü kanunlar içme suyuna arıtılmış olsa dahi atık su dökülmesini yasaklamaktadır. Yapılan incelemelerde de görülmektedir ki İSKİ, Melen suyunu İstanbul’a getirirken İçme Suyu Havzaları ve Su Kirliliği yönetmeliklerinin 8 maddesine aykırı hareket etmektedir" ifadeleri kullanıldı. 
Mahkeme kararını tanımadılar
Önemli uyarıların yapıldığı önergede, mahmekem kararının hiçe sayıldığı, İSKİ'nin Melen suyunu getirirken gerekli önlemleri almadığı belirtilerek, "İnsanların sağlığını hiçe sayarak Melen suyunu Ömerli Barajı’na veriliyor. Koli basili su klorlanarak yok edebilirler fakat erimiş dışkı ve suya iyice karışmış idrarı ya da kanserojen sanayi atıkları nasıl yok edilecek? İstanbul halkı ne bu durumun bedelini ödemek ne de bu durumun sonucuna katlanmak zorundadır" uyarısı yapıldı. 

Çevreye bir gram sıvı atık gitmiyor

Düzce'nin AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Keleş ise tesisin çevreye zarar vermediğini savundu. "Çevreye bir gram sıvı atık gitmiyor. Sadece yaz aylarında çöp toplama alanından değil, çöp suyu toplama havuzundan bir miktar koku salgılanıyordu" açıklamasını yapan Keleş, "Bununla alakalı önlemimizi aldık. Bu kadar güzel, son sistem bir tesisin mahkeme tarafından kapatılması sebebi ise tamamen teknik hadiselerdendir. Bakanlığın yapmış olduğu ÇED raporunda coğrafi kodlamaların yanlış yapılması sebebiyle oluşmuş bir teknik arızadır. Mahkeme burayı usulsüz çöp toplama depolama sahası diye iptal etmemiştir. Sadece teknik arızadan dolayı yürütmeyi durdurmuştur, bu çöp sahası iptal edilmemiştir. Şu anda çöp dökülüp dökülmediği konusunda bilgim yok. Ama açık konuşayım çöp koyacak başka bir yerimiz yok" diye konuştu. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.