Kamunun parasıyla particilik yapılmaz

Sayıştay, AK Parti için yaptırdığı kamuoyu anketinin masrafını belediye bütçesinden karşılatan Adana Yüreğir İlçe Belediyesi yetkililerini, kamuyu zarara uğrattığıgerekçesiyle cezaya çarptırdı. Sayıştay, anket masrafı olan 16 bin liranın belediye yetkililerinden tahsil edilmesine karar verdi. Belediye yetkililerinin itiraz ettiği karar Sayıştay Temyiz Kurulu tarafından da onandı

Kamunun parasıyla particilik yapılmaz

 Belediye başkanlarının seçildiği siyasi partiyle olan ilişkileri hep tartışma konusu olmuştur. Sayıştay bu konuda önemli bir karara imza attı. Adana'nın Yüreğir Belediyesi'nin AK Parti için anket yaptırdığını belirleyen Sayıştay, masrafın belediye yetkililerinden tahsilini kararlaştırdı. 

Zaman Gazetesi'nin haberine göre Sayıştay Temyiz Kurulu'nun geçen aylarda sonuçlandırdığı dava 2008 yılında AK Parti'li Yüreğir Belediyesi'nin yaptırdığı ‘Vatandaş Memnuniyeti Araştırması Eylül 2008' başlıklı anketle ilgiliydi. Dört ana başlıklı soru grubundan oluşan anketin ‘Amaç ve Kapsam' kısmında “Yüreğir'de yaşayan vatandaşların AK Parti hükümetine bakış açılarını öğrenmek, AK Parti başarı analizi ile olası bir seçimde gerek AK Parti hükümetinin gerekse Yüreğir Belediyesi'nin seçmen desteği ve olası oy kaymalarını tespit etmek hedeflenmiştir” deniliyordu. 
Masraf belediye bütçesinden
Aynı bölümün üçüncü paragrafında ise “Yüreğir'de yaşayan vatandaşların hükümete bakış açılarını öğrenmek, hükümetin başarı analizi ile olası bir seçimde gerek hükümetin gerekse Yüreğir Belediyesi'nin seçmen desteği ve olası oy kaymalarını tespit etmek hedeflenmiştir” deniliyordu. Sayıştay denetçileri Yüreğir Belediyesi'nde yaptıkları yıllık denetimde söz konusu anketin masrafının belediye bütçesinden karşılandığını tespit etti. Denetçiler, belediye hizmetleriyle ilgili bulunmayan anket masrafı belediye bütçesinden karşılandığı için kamu zararı oluştuğu yönünde rapor tuttu. Söz konusu rapor, hesap mahkemesi olan Sayıştay 6. Dairesi'nde yargılandı. 6. Daire anketin belediye hizmetleriyle ilgisi bulunmadığına, bu sebeple belediye bütçesinden ödenen 16 bin 520 liralık anket harcamasının belediye yetkililerinden tahsil edilmesine karar verdi.
İtiraz kabul edilmedi
Belediye yetkilileri karara itiraz ederek Sayıştay Temyiz Kurulu'na başvurdu. İtirazla ilgili görüş beyan eden Sayıştay Savcılığı, 5393 sayılı yasanın 15. maddesinin “Belediye belde sakinlerinin belediye hizmetleri ile ilgili görüş ve düşüncelerini tespit etmek amacıyla kamuoyu yoklaması ve araştırması yapabilir” hükmünü içerdiğini, oysa yaptırılan anketin amacının “Yüreğir'de yaşayan halkın hükümete bakış açısı, hükümetin başarı analizi, yapılacak seçimde gerek hükümete, gerek başkana seçmen desteği” gibi hususlar olduğuna dikkat çekti. Savcılık bu konuların hedeflenerek anket yaptırılmasının 5393 sayılı yasanın 15. maddesine uygun sayılmayacağı yönünde görüş bildirdi. Savcılığın görüşünü dikkate alan Sayıştay Temyiz Kurulu geçen Aralık ayında aldığı kararda bahse konu kamuoyu araştırması için yapılan anket çalışmasındaki soru grupları incelendiğinde belediye hizmetleriyle ilgili kamuoyu araştırması yapmaktan ziyade bir siyasi parti ile ilgili olduğu anlaşıldığı tespitini yaptı. Bu sebeple belediye yetkililerinin itirazının reddine ve 6. Daire'nin, aldığı anket parasının belediye yetkililerinden tahsiliyle ilgili kararın onanmasına karar verdi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.