Kefalet talebi reddedilen Zarrab her şeyi itiraf etmeye hazırlanıyor

Zarrab ve savunmanın, aleyhinde toplanan deliller ve Hakim Berman’ın kefalet talebini reddetmesi sonrası konuşmaya hazırlandığı öğrenildi.

Kefalet talebi reddedilen Zarrab her şeyi itiraf etmeye hazırlanıyor

New York Güney Bölgesi Başsavcılığına yakın güvenilir kaynakların belirttiğine göre Reza Zarrab savunmasını değiştirerek ‘suçumu kabul ediyorum’ pozisyonuna geçmek üzere başsavcılıkla görüşmelere başladı.
 
27 Nisan günü New York’da yapılan ilk mahkemeye Zarrab bizzat katılarak, hakkındaki suçlamalara karşı ‘suçsuzum’ demiş ve Bharara’nın ofisinin yaptığı suçlamalara karşı bu pozisyonla savunmaya başlayacağını göstermişti.
 
New York’daki duruşmayı yakından izleyen kaynaklara göre Zarrab, özellikle geçtiğimiz perşembe günü, 16 Haziran’da yayınlanan Hakim Richard M. Berman’ın 35 sayfalık gerekçeli kararını gördükten sonra durumunun ne kadar ciddi olduğunu anladı.
 
Zarrab’ın suçunu kabul etmesi ne demek?
 
Haberdar'dan İlhan Tanır'ın haberine göre, Zarrab'ın durumunun ciddiliğini son zamanlarda anladığı, bunda dünyanın en pahalı savunma avukatlarından Brafman'ın mahir sözlerince savunulmasına rağmen Hakim Berman'ın gerekçeli kararı ve kefaleti red etmesinin önemli rol oynadığı sanılıyor.
 
Zarrab’ın suçluluğunu itiraf etmesi ayrıca onun hapis cezasından kurtarmayacak. Zarrab’ın vereceği bilgilerin önemine ve değerine göre hakkında istenen suçlamaların cezası azaltılabilecek.
 
Buna benzer federal duruşmaları izleyen güvenilir kaynaklar, savunmanın savcılıkla iyi bir pazarlık ve istenen cezalarda ciddi bir indirim yapılabilmesi için, Zarrab’ın dava hakkında başsavcılığın elinde olmayan, değerli, davayı kolaylaştıracak, hızlandıracak, berraklaştıracak bilgileri vermesi gerektiğini hatırlattılar.
 
Yani şu aşamada, Zarrab'ın ''pazarlık'' a oturmak istemesi yetmiyor. Bunun için Başsavcılığı ikna etmesi gerekiyor.
 
Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi Başsavcılığın Zarrab hakkında şimdiden çok ciddi kanıtlara sahip olması. Bharara’nın ofisinin, Amerikan kolluk kuvvetleri tarafından 2010’dan beri yapılan soruşturmalardan sonra elinde çok sağlam kanıtları olduğu biliniyordu. Bu şartlarda Zarrab’ın Bharara’da olmayan, veya bulunan kanıtların daha da detaylandıran önemli bilgiler, Türkiye’de beraber çalıştığı çark hakkında daha önce ulaşılmayan bazı diğer bağlantılar hakkında aydınlantıcı bilgiler vermesi beklenebilir.
 
Şimdiye kadar Zarrab hakkındaki iddianame açıklanmış değil. İddianamede 100'ü aşkın sanığın Türkiye'nin spor, iş, bankacılık, siyaset ve bürokrasi dünyasından olması bekleniyor.
 
'Zarrab geç açıldı'
 
Bharara’nın soruşturmasından haberi olan kaynakların bildirdiğine göre Zarrab, tutuklandığı ilk dönemlerde konuşmakta isteksiz davrandı ve yöneltilen suçlamalara karşı sessiz kalarak, cevap vermek veya itiraflarda bulunmak istemedi. Bunda, kefalet talebinin kabul edilmesi umudu etkili idi. Bu umutlar Hakim'in çok açık kefaleti ret kararı ile yıkıldı.
 
Hatırlanacağı gibi savunma avukatı Brafman ile başsavcılık temsilcilikleri 7 Haziran’da biraraya gelerek sonraki duruşmaların takvimini kararlaştıracaklardı. Ne var ki avukat Brafman, 6 Haziran’da mahkeme başkanına bir dilekçe sunarak erteleme istemiş, gerekçe olarak da “o zamana kadar, savunma makamı, gözden geçirmesi gereken esasa ilişkin incelemenin hacmini ve belgelerin ne kadarının çevirilmesi gerektiğini daha iyi ele alabilir” demişti.
 
Bu cümleden Brafman'ın da Zarrab hakkındaki suçlamaların ciddiliğinin yeni yeni farkına vardığı ve Brafman'ın duruşma süreci daha da ilerlemeden Zarrab'ın suçlamaları hakkında daha yeterli delilleri görmek istediği anlamı çıkarılmıştı.
 
O günden beri hakkındaki kanıtların ve suçlamaların bazılarını gören Zarrab ve savunmanın, aleyhinde toplanan deliller ve Hakim Berman’ın kefalet talebini reddetmesi sonrası konuşmaya hazırlandığı öğrenildi.
 
Bundan dolayı da 20 Haziran Pazartesi günü biraraya gelmesi beklenen savunma ve başsavcılığın, bu konferans görüşmesinde daha önce beklendiği gibi Zarrab'ın asıl duruşmalarla ilgili takvimini hazırlamayabileceği, bu takvimin pazartesi günkü 'konferans görüşmesinden' çıkmayabileceği öğrenildi.
 
Bir sonraki adım
 
Bundan sonra Zarrab’ın savunma makamının, savcılık makamı ile müzakere, veya ''pazarlık'' müzakeresi yapması bekleniyor.
 
Bundan dolayı bir sonraki adımın ne olacağı konusunda net bir bilgi yok. Pazartesi günü biraraya gelecek iki tarafın hafta boyunca müzakerereleri devam etmesi bekleniyor.
 
Zarrab’ın ‘suçunu kabul etmesi’ halinde dahi jürili duruşmalar yapılması ve bu oturumlarda Zarrab’ın İran ambargosunu nasıl deldikleri, kara parayı nasıl akladıkları, ABD hükümetini nasıl dolandırdığı hakkında, Türkiye ve diğer ülkelerdeki ortaklarına kadar bir takım bilgileri vermesi beklenebilir.
 
Suçluluk itirafı nasıl işler?
 
Amerikan yargı sisteminde savunma ve savcılık arasında yoğun şekilde kullanılan ‘pazarlık’ (plea bargain) müessesinin çok farklı uygulanış şekilleri var. Temelde, savunmanın suçlamaları kabul edip, savcılığı ve devletin imkanlarını zorlamadan ve para, zaman israfına neden olmadan, buna karşılık Amerikan devletinin lehine ve o zamana kadar elinde olmayan bilgileri temin etmeleri durumunda, bunlara karşılık da federal savcılığın ileri sürdüğü cezalarda hafifletme talebi olarak tasvir edilebilir. Böylece hem devlet hem de sanık bu durumdan yararlanmış oluyor, bu durum hem savunma hem de savcılığın işine geliyor.
 
Savunma ile Savcılık bu ''pazarlık'’ ın detaylarında anlaştıktan sonra hakimi ‘anlaşma’ hakkında haberdar etmeleri beklenir. Hakim bu anlaşmayı kabul ettikten veya bazı tavsiyeler yaptıktan sonra ise yeni bir duruşma tarihi belirlenerek, sanığın ‘suçsuzum’ veya ‘suçluyum’ itirafını dinler ve bu mahkeme süreci içinde kayıt altına alınır.
 
Bu şartlarda, savcılık ve savunma, ''pazarlık detayları'' ve Zarrab’ın sunacağı bilgileri gördükten sonra yeni bir duruşma tarihi belirleyebilir ve bu duruşmada sanığın ‘suçluluk’ itirafını kayda geçirebilirler.
 
Zarrab’ın bu pazarlık talebinin kabul edilebilmesi için, yukarıda söylendiği gibi, savcılıkta olmayan ve savcılığın işini kolaylaştıran değerli itirafların olması gerekmekte.
 
Savcılık ve savunma arasındaki "pazarlık" ın şartlarının yakın zamanda sonuca ulaşması bekleniyor.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.