"Kemalist eğitim ülkeyi mahvetti"

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen panelde ‘Terör kıskacındaki Türkiye’ tartışıldı. Açılış konuşmasını yapan Yeni Asya Gazetesi’nden İsmail Özdemir, 'Kemalist bir eğitim sistemi, maalesef eğitimimizi felç etmiştir. İslâm’a sırtını dönmüş bir eğitim sistemi bugünkü problemlerin ana sebebidir' dedi

"Kemalist eğitim ülkeyi mahvetti"

Risale-i Nur Enstitüsü” tarafından düzenlenen panelde 'Terör kıskacındaki Türkiye' konuşuldu. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yeni Asya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanvekili İsmail Özdemir, Türkiye’nin dört bir tarafından yola çıkarak panele katılan dinleyicilere teşekkür etti. Kardeşlik ve birlik mesajları veren Özdemir, “Yeni Asya camiası dindar demokrattır. Ve aynı zamanda fikir hürriyetinin savunucusudur. Bu böyle bilinmeli” dedi. Ülkenin içinde bulunduğu durumu da değerlendiren Özdemir, “Ülkemizi sıkıntıya sokan en önemli meselelerden biri de terördür. Bu sıkıntıyı aşmak ancak köklü bir eğitim sistemiyle mümkün olacaktır. Materyalist bir düşünce tek tipçi Kemalist bir eğitim sistemi, maalesef eğitimimizi felç etmiştir. İslâm’a sırtını dönmüş bir eğitim sistemi bugünkü problemlerin ana sebebidir. Kalplere hakiki iman yerleşirse dertler biter. Okullarımızdaki öğrencilerimiz gerçek İslâm terbiyesi ile terbiye edilirse eğitimimiz doğru yola kavuşur” değerlendirmesinde bulundu.

Devletin hataları terörü büyüttü

Panelde, "Terör Kıskacında Türkiye" başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Çanakkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Laçiner, “Biz teröre alışık bir ülkeyiz” dedi. Osmanlı zamanından bu yana çeşitli terör olaylarının yaşandığını belirten Laçiner şöyl konuştu: “Osmanlı Bankası'nın basılması modern anlamdaki terör olaylarına ilk örnektir. Şu anda gerçekleşen arabaya patlayıcı koyma terörü II. Abdülhamid’e de yapılmış bir terördür. O zamanlardan beri uzun zaman geçmiş olmasına rağmen hâlâ Türkiye bu sorunu aşabilmiş değil. Neden böyleyiz? Çok sıkıntılı özel bir dönemden geçiyoruz. Tarihin her alanında olay oluyor ama inanın şu zamanlar tarihin akışının bir anlamda değiştiği ve yeni bir mecraya girdiği çok önemli bir kavşak. Böylesi önemli olaylara şahitlik ediyoruz. Türkiye'de çok vahim değişikliklerden birisi de etnik terörün kodlarının değişmeye başlamış olması. Bu büyük bir tehlike ve bu planları yapanlar terörü Marksizm le birleştirdiler. Terör olaylarının büyümesinde devletin ciddi hataları oldu ve PKK terör örgütü bu hatalardan faydalandı ve ayakta kaldı” değerlendirmesinde bulundu.

Mezhepsel fay hattı çatırdadı

Türkiye’de bilim insanlarından fikir üretmesinin beklenmediğini vurgulayan Laçiner, “Bilim insanından beklenen insanları sakinleştirmesi ve iktidara uygun hale getirmesi. Bu İslam coğrafyasının bir hastalığı. Somali’de, Libya’da, Arabistan’da, Afganistan’da... İslam coğrafyasının her yerinde ateş yakıldı. Sünni camisi, Şii camisi bombalanıyor. İslam coğrafyası cayır cayır yanıyor. İslam dünyasının bir akıl problemi var. Ciddi bir rasyonelleşme sorunu var. Bilgiye hürmet edilmiyor, bilgi kurumları geliştirilmiyor. Yan mahallede yangın çıkmadan Müslümanlar tedbir almıyor. Mezhep kavgaları konusunda Türkiye de korunmuş değil. Tam da olayların ortadayız. Türkiye’de mezhepsel fay hatları çatırdatılmış durumda. Acilen tedbir alınması gerekmektedir. Bunu da Diyanet’e ve kanaat önderlerine hatırlatıyoruz, onlara acil çağrıda bulunuyoruz. Yoksa Türkiye’de bir Suriye, Yemen, Mısır olacaktır” dedi.

Yoksullar hep Müslümanlar

Coğrafyamızda yaşanan olayların sorumlularını ararken çok uzağa gitmeye gerek olmadığını söyleyen Laçiner, “Türk ile Kürt'ün, Arap ile Kürt'ün yolları ayrılıyorsa bunun sorumlusu aynada gördüğümüz toplumdur. Mezhepsel savaş çıkmışsa bunun sorumlusu Müslümanlardır. IŞİD diye bir grup çıkmış İstanbul’u karıştırıyorsa bunun sorumlusu da Müslümanların ta kendisidir. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İslam Birliği Teşkilatı toplantısındaki büyük fotoğrafa bir bakalım. Krallar, diktatörler, baskıcı yönetimler; hepsi bir arada toplanmış. Dünya genelinde yapılan yolsuzluk listelerine bir bakalım hep Müslüman ülkeler ilk onda. Baskıcı rejimler ve diktatörlüklerin sıralamasına bir bakalım hep ilk onda Müslüman devletler var. Peki sadece devletler mi, yönetim mi böyle? Hayır değil. Taksim'e gidin ve cüzdanınızı bir kenara koyun. Bir de gidin Tokyo’da bir caddeye koyun. Ne olduğunun cevabı nettir. Bu tablo çok vahim. Müslümanların acilen kendilerine çekidüzen vermesi gerekmekte. Kitap yoksa, ilim yoksa orada eğitimsizlikten fakirlik çıkıyor, sefalet çıkıyor, rezillik çıkıyor. Maalesef tablo budur” dedi.  Yaklaşık 3 saat süren panelde ayrıca Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Müdürü Kazım Güleçyüz, Prof. Dr. İbrahim Özdemir ile Turgut Özal üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Battal birer sunum yaptı. 
 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.