LYS sınavında okunacak dualar açıklandı! Üniversite sınavında okunacak dualar- Sınavdan önce okunacak dualar

Ve büyük maraton sona eriyor. Lise son sınıf öğrencileriyle birlikte bir çok vatandaş üniversite sınavna girecek. LYS için başarılı olmak her adayın dileği ve bu dileklerin gerçekleşmesi adına herkes farklı bir yöntem deniyor. Totem deneyen de var dua eden de çaput bağlayan da. Uzman ilahiyatçı Nihat Hatipoplu LYS sınavında okunması gereken duaları tek tek açıkladı. Peki LYS sınavında hangi dualar okunmalı? İşte detaylar

LYS sınavında okunacak dualar açıklandı! Üniversite sınavında okunacak dualar- Sınavdan önce okunacak dualar

Ve büyük maraton sona eriyor. Lise son sınıf öğrencileriyle birlikte bir çok vatandaş üniversite sınavna girecek. LYS için başarılı olmak her adayın dileği ve bu dileklerin gerçekleşmesi adına herkes farklı bir yöntem deniyor. Totem deneyen de var dua eden de çaput bağlayan da. Uzman ilahiyatçı Nihat Hatipoplu LYS sınavında okunmasu gereken duaları tek tek açıkladı. Peki LYS sınavında hangi dualar okunmalı? İşte detaylar...

Bu hafta sonu ve gelecek hafta sonu yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınav (LYS) öncesinde şok bir açıklama geldi. Nihat Hatipoğlu, LYS sınavında başarılı olmak isteyen öğenciller ve vatandaşlar için LYS okunacak dualar hangisi sorusuna cevap verdi ve canlı yayında açıkladı. İşte LYS sınavından önce okunacak duaların listesi

رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا
“Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”
ANLAMI:”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”
Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي
“Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.”
ANLAMI:”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle.”
Sınav Başlayınca da şu dua okunur:

ياَحَيُّ ياَقَيّوُمُ بِرَ حْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ
"Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû."
ANLAMI:”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

Sınavda okunacak dualar, hangi dua okunmalı, Nihat Hatipoğlu sınav ve başarı duası haberimizde. 
Sınavda okunacak dualar herkes tarafından merak ediliyor. Her insanın dönem dönem hayatında sınava girmiş, sınav için çok çalışmıştır. Bu çalışmanın yanındada sınavda başarılı olmak için kendisine manevi deste olacak olan sınav dualarına ihtiyaç duyarlar. Bu dualar bazen bir görevin başarıya ulaşması içinde olabilmektedir. Allah’u Teâlâ’dan samimiyetle istenen yardımın geri dönmeyeceğine inanlar, sınavda okunacak dualar bu anlamda önem taşır. Başarı için tevekkül etmek gerektiğinin altında çizen dualar hayatımızın her evresinde bizlerin en fazla başvurduğu manevi huzur kaynağı olarak yer alır. Başarı duaları, zihin açıcı dualar olarak bilinen dualar, Sınavda başarı duası ve Nihat Hatipoğlu sınav duası şekilde de tabir edilmektedir.Sınav duası da bu dualardan birisidir. Gireceği sınavda başarılı olabilmek için Allah’tan samimiyetle yardım istemek İslam âleminde önemli bir yer teşkil eder. Ancak o zaman umut edilir ki; Rab yardımda bulunsun! hayatımızın hemen her anında çeşitli dualar ederiz. Hafta sonu sınava girecek olanlar için sınavda okunacak başarı duası hangisi? Nihat Hatipoğlu sınav duaları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

ygs sınav duası

SINAVDA OKUNACAK DUALAR
Sınavda okunacak dualar sınava giren adayların manevi duygularını yükseltmeklerine yardımcı olan araçların en başında gelmektedir. Öğrenciler başta olmak üzere her alandan kişi çeşitli sınavlara giren ve duaya Allah tevekküle ihtiyaç duyarlar. Yoğun bir tempo ile sınava hazırlananlar, imtihan ve sınava girmeden önce dua ederek sınavda başarılı olmalarını dilerler. İmtihan sınavda başarı duaları manevi açıdan büyük etkisi vardır. Sınava girmeden önce okunacak dualar ile Nihat Hatipoğlu’nun tavsiye ettiği sınav duaları, anlamları ve faziletlerini haberimizin devamında bulabilirsiniz.

SINAV DUASI HASBİYALLAHÜ
Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayetini yedi defa okuyanın her istediğinin olacağı rivayet edilmektedir.
Bunun yanında okunacak bir diğer dua ise şöyle: 
Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. [Arapça metinde "ehvâl" kelimesi, "ahvâl" olarak dizilmiş; doğrusu burada yazıldığı gibi "ehvâl"dir. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.

SINAV DUASI: SELAVAT-İ NARİYE DUASI!
“Allahümme salli salaten kamileten ve sellim selamen tammen ala seyyidina Muhammedi'nillezi tenhallü bihi'l ukadü ve tenfericü bihi'l kürabü ve tükda bihi'l havaicü ve tünalü bihi'r regaibü ve hüsnü'l havatimi ve yüsteska'l ğamamü bi-vechihi'l kerimi ve ala alihi ve sahbihi fi külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma'lumin lek.

Anlamı; “Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e [s.a.v] kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda [her an, saniye] her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.” “Rabbi-şrahli sadriy ve yessirlî emrî, vahlul ukdeten min lisanî yefkahü kavlî.” Ayetini 11 kere okursanız sınav anında sorulara daha rahat cevap verebilirsiniz.
NİHAT HATİPOĞLU SINAV DUASI
İsra suresi 80. Ayet 17/İSRÂ-80: Rabbim, girdiğim yere sıdk hâlinde girdir ve çıktığım yerden sıdk ile çıkart; ledünnünden zafere erdirici bir kudret oluştur bende! Nihat Hatipoğlu yapmış olduğu programında öğrencilere tavsiye etmiş olduğu Sınava İçin Okunacak dua şöyle;

Ya rabbi, göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin ve bağını çöz sözümü anlaşılır eyle.  Ey Hayy ve Kayyum olan Allahım, senin rahmetine sığınıyorum. 
'Rabbim, dürüst olarak yiğitçe girilmesi gereken yere, emniyetle girmemi sağla. Dürüst olarak yiğitçe çıkılması gereken yerden emniyetle çıkmamı sağla. Bana kendi katından yardımcı bir güç,  beni destekleyen bir devlet, bir iktidar ver.' diye niyaz et.
NİHAT HATİPOĞLU SINAVDA BAŞARILI OLMAK İÇİN DUA VİDEO

SINAVDA OKUNACAK DUANIN ANLAMI
Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kadirsin.
Bu duayı yedi kere okursanız meleklerin ve iyi ruhların desteğini alarak daha huzurlu bir şekilde sınava girebilirsiniz.

sınav duası

İMTİHAN SINAVINDA BAŞARI DUALARI VE YAPILMASI GEREKENLER!
Sınava girerken İsra suresinin 80. ayeti kerimesi okunur: (Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultânen nesirân) Anlamı: Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla.Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”

1 Bardak suya 184 kere ( Yâ Mukaddim ) İsmi Şerifini okuduktan sonra içmeye devam eden,Allahü Teala’nın izniyle imtihanda başarılı olur. Bismillahirrahmanirrahim. Ya Hayyu, Ya Kayyum, Birahmetike estegisu. Anlamı: Allahım! Hayy ve Kayyum isminle ve rahmetinle yardımını talep ediyorum. Sınava oturunca oturunca Tâhâ suresinin 25-26. ayetleri okunur: (Rabbişrah li sadri.Ve yessir li emri.Vahlul ukdeten min lisani.Yefgahü kavli) Anlamı: Rabbim! Yüreğime genişlik ver, işimi bana kolaylaştır, dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar. Sınav gecesi İsrâ suresinin 21. ayeti kerimesi 2970 defa okunur: (Keyfe feddalnâ ba’zahüm alâ bâz) Anlamı: Nasıl bazılarını bazılarına üstün kıldık. Kalemi eline alınca Besmele çekip şu dua okunur: (Ya Hayyü ya Kayyümü birahmetike esteğisü) Anlamı: Ey Hayy ve Kayyüm (ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan)Allah’ım! Rahmetine sığınırım.
 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.