Mekansal darbe olmasın

Şehir Plancıları Odası, askeri alanlarla ilgili spekülasyonlara değinerek, “Güvenlik eksenli kararların kentlerimize yönelen mekânsal darbeye sebep olmamasını temenni ederiz” açıklaması yaptı

Mekansal darbe olmasın

TMMOB Şehir Plancıları Odası'ndan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan askeri alanların arazileri ile ilgili yazılı bir açıklama geldi. Askeri alanların şehir dışına taşınacağına yönelik beyanların hatırlatıldığı açıklamada, bu alanların yeni inşaat alanları olarak kullanılmasına yönelik kaygılar dile getirildi. 

Açıklamada “Boşaltılacak bu alanların ve yapıların büyükşehir belediyelerine devredilmesi sonucunda yeni kullanım kararlarının nasıl belirleneceği ise durumdan kişisel rant çıkartma hevesindeki grupların merakını ve iştahını kabartmaktadır. İstanbul ve Ankara'dakiler başta olmak üzere, çoğunluğu şehirlerimizin akciğerlerini oluşturan yeşil alanlara sahip okullardan, hastanelerden, cezaevlerinden ve kışlalardan oluşan askeri alanların tamamının şehir dışına taşınmasıyla boşaltılacak büyük yüzölçümlü arazilerin imara açılacağı yönündeki duyumlar, geçmişte yaşanan örnekler ve bazı ünlü müteahhit firmalarının açıklamaları düşünüldüğünde, biz meslek insanları için kentlerimizin yine proje bazlı uygulamalarla tahrip edileceği endişesini yaratmaktadır. Kuşkusuz bu durum, kentlerimizin mevcut problemlerine yenilerinin eklenmesine de neden olacaktır” denildi. 

Kaygılandırıyor

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Zaman zaman farklı gerekçelerle de olsa benzer tartışmalara konu olan ancak darbe girişimi sonrasında kesin olarak boşaltılacağı duyurulan askeri alanların, 'yeşil alan olarak korunmasının bu büyüklükteki alanlar için mümkün olmadığı' şeklindeki gerçeği yansıtmayan iddialar neticesinde yapılaşmaya açılmasıyla betona kurban edileceği; dolayısıyla ekolojik yapının ve iklim dengesinin iyice bozulacağı yönündeki kaygılarımız hala geçerlidir. Halihazırda kamusal kullanıma kapalı olan, ancak hemen hemen tamamına yakınının kentlerimizdeki ağaç stokuna azımsanmayacak derecede katkı verdiği bilinen bu alanların, toplumsal yarar gözetilmeksizin yine belirli kesimlerin zenginleşmesine hitap edecek dönüşümlerle yeniden planlanacak olması da, önceki uygulamalar hatırlandığında ciddi ve haklı kaygı kaynağı olmaktadır.”

Toplum yararı gözetilmeli

Şehir Plancıları Odası'nın açıklama, “Kurumların taşınmasından sonra mevcut yapılara ek yeni yapılaşma önerilmemesi, tarihi ve mimari değeri olan yapılar ile yeşil alanların korunması, ayrıcalıklı kesimlerin kullanacağı yeni alanlar yaratmak yerine, kentlerimizin ve yaşayanlarının ihtiyaçları doğrultusunda ve en önemlisi, toplumun tamamının kullanabileceği kamusal mekânlar olarak kurgulanması, halihazırda yetersiz olan kentsel ve sosyal donatı standartlarının artırılması hedefiyle hareket edilmesi ve tüm dönüşüm kararlarında toplumsal yararının gözetilmesi, öncelikli beklentilerimiz arasındadır. Sivil iradeyi hedef alan askeri darbe girişimi her ne kadar bertaraf edilmişse de, sonrasında alınan güvenlik eksenli kararların, kentlerimize yönelen mekânsal darbeye sebep olmamasını temenni eder; askeri alan ve yapıların taşınmasıyla boşalacak alanların yeniden işlevlendirilmesi sürecinin takipçisi olacağımızı duyururuz. Kentlerimizin ve kentsel yaşamın kurgulanmasında, daima toplumsal yarardan yana olan TMMOB Şehir Plancıları Odası, her zaman olduğu gibi bu konuda da mesleki ve bilimsel her türlü desteği, planlama ile ilgili tüm kurumlarımıza vermeye hazırdır” denilerek bitirildi. HABER MERKEZİ
 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.