Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir? Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır? Mesleki Yeterlilik Belgesi için son gün ne zaman?

Herkes mesleki yeterlilik belgesi nedir diye arama motorlarında geziyor. 40 meslek için yürülüğe konulan mesleki yeterlilik belgesi nedir? Mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışan işçilere ve çalıştıran iş yeri sahiplerinin cezası nedir? Mesleki yeterlilik belgesi alınacak son gün ne zaman? İşte detaylar ve açıklamalar. Süleyman Soylu'dan mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili flaş haberler. 2 Temmuz 2016 Cumartesi son dakika mesleki yeterlilik belgesi gelişmeleri...

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir? Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır? Mesleki Yeterlilik Belgesi için son gün ne zaman?

Herkes mesleki yeterlilik belgesi nedir diye arama motorlarında geziyor. 40 meslek için yürülüğe konulan mesleki yeterlilik belgesi nedir? Mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışan işçilere ve çalıştıran iş yeri sahiplerinin cezası nedir? Mesleki yeterlilik belgesi alınacak son gün ne zaman? İşte detaylar ve açıklamalar. Süleyman Soylu'dan mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili flaş haberler. 2 Temmuz 2016 Cumartesi son dakika mesleki yeterlilik belgesi gelişmeleri...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 40 meslek için bugün sona erecek belgesiz çalışma süresinin 31 Aralık 2016’ya kadar uzatılmasına ilişkin kanun değişikliği hazırlayarak, Başbakanlığa sundu..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlığımız bünyesinde bulunan Mesleki Yeterlilik Kurumu ulusal meslek standartlarının belirlenmesi ve nitelikli işgücünün belgelendirilmesi kapsamında inşaat, enerji, otomotiv ve metal sektörlerinde toplam 40 meslek için bugün sona erecek belgesiz çalışma süresinin 31 Aralık 2016’ya kadar uzatılması için Kanun değişikliği hazırlanmış olup,  Mesleki Yeterlilik Kurumu  (MYK) tarafından 17’si inşaat, 10’u enerji, 7’si otomotiv, 6’sı metal sektörlerinde olmak üzere toplam 40 meslekte, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunuyor” denildi.

Bakanlık açıklamasında, söz konusu 40 meslekte belgesiz çalışma süresinin 26 Mayıs 2016 (bugün)  tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin çalıştırılmayacağına dikkat çekerek, şu bilgilere yer verildi: “Belgesiz kişilerin çalıştırılması halinde işveren veya işveren vekiline Kanunda cezai müeyyidelerin uygulanacağı hükmü yer almakta iken, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan yaklaşık 1 milyon kişinin önemli kısmının Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaması nedeniyle çalışma hayatında sıkıntılara sebebiyet verilebileceği değerlendirildiğinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla özellikle inşaat sektöründe yoğun bir çalışmanın bulunduğu bu dönemde sektörün olumsuz etkilenmemesi için tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun sektöre daha iyi anlatılıp iş hayatında farkındalık oluşturularak işyerlerinin faaliyetlerin devamının sağlanması, işçilerin istihdam sorunu yaşamaması ve işverenlerin cezai müeyyidelere maruz kalmaması için mevcut mevzuat maddesinde geçiş sürecini yeniden düzenleyen kanun değişikliği kapsamında, söz konusu yükümlülükler ve cezai müeyyidelerin 31 Aralık 2016 tarihine kadar ertelenmesine ilişkin Kanun değişikliği hazırlanarak Başbakanlığa gönderilmiştir.”

Mesleki Yeterlilik Belgesi TIKLA Sorgula/İncele

Belge Zorunluluğu Kapsamındaki Mesleklerİ Öğrenmek için TIKLAYIN

Ulusal Meslek Standartları için TIKLAYIN ​

Ulusal Yeterlilik Ara ​

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğuna İlişkin Açıklama
Malumları olduğu üzere 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek-1 nci maddesi “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Kurumca standardı yayımlanan ve Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre meslekî yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz.” hükmü uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca 25.05.2015 tarihinde yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğde yer alan 40 meslekte belgesiz çalışanlar için verilen 12 aylık süre 26.05.2015 tarihinde dolmuştur.
26.05.2016 tarihinden itibaren iş müfettişlerince yapılacak denetimlerde belgesiz kişi çalıştıran işveren veya işveren vekillerine Kanunda belirtilen cezai müeyyideler uygulanacaktır.
Bu doğrultuda, işverenlerimizin cezai müeyyidelerle karşılaşmaması için Kurum tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarınca yapılacak sınavlarda başarılı olacak çalışanlarına MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi aldırmaları gerekmektedir.
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunda 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için meslekî yeterlilik belgesi şartı aranmamaktadır.
Bu doğrultuda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca 25.05.2015 tarihinde yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğde yer alan 40 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık belgesi ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden alınan mesleki eğitim diploması haricindeki kurs bitirme belgeleri, çıraklık, kalfalık ve eğitim katılım belgeleri gibi tüm belgeler 26.05.2016 tarihi itibariyle geçersiz sayılmaktadır.
Belge zorunluluğu kapsamında hangi ustalık belgesi ve hangi bölümlerden alınmış diplomaların muafiyeti ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalar devam etmektedir. Çalışma tamamlandığında belge zorunluluğu kapsamındaki tüm mesleklerde muafiyet sağlanan ustalık belgeleri ve diplomalar internet sitemizden kamuoyu ile paylaşılacaktır.
Kamuoyunun ve ilgilerinin bilgilerine saygıyla duyururuz.
Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanlığı

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.