Müslümanlar inatla okumuyor

Başakşehir'deki dini söyleşide konuşan Gazeteci-Yazar Turan Kışlalı "En çok kitabı Batılılar okuyor. Müslümanlar inatla okumaya ve yazmaya yanaşmıyor" dedi

Müslümanlar inatla okumuyor

 Uluslararası konferansları ve fikri çalışmalarıyla İslam camiasında tanınan Çerkez asıllı Suriyeli düşünür Cevdet Said Başakşehir Belediyesi söyleşilerine katıldı. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ‘Ümmet Bilinci, Cevdet Said’ söyleşi programına Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ve ilçe sakinleri katıldı. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Fethi Güngör ve Gazeteci-Yazar Turan Kışlaklı’nın yaptığı söyleşi programının onur konuğu ise Cevdet Said oldu. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan söyleşi programının açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Fethi Güngör, Cevdet Said’in hayatını anlattı. Güngör, “Üstadımız  insanlığın geçmişini anlayabilmek ve Müslümanların bu kadar büyük imkânlara rağmen bu kadar büyük problemlerle uğraşmalarına çözüm üretmek için gayret içerisinde olmuştur. 1950’li yıllardan itibaren yazmaya, anlatmaya başlamıştır.  Beş kez hapis yatmak zorunda kalıyor.  Öğretmenlik döneminde ise tamamen ihraç ediliyor ve köyüne geri dönüyor. Dünya çapında tanınmış birçok insan kendini ziyaret ediyor, sohbetler yapıyor. Bu sohbetlerin büyük bir kısmı da kitaplaştırılmıştır. Dünyanın pek çok ülkesinde konferanslar vermiştir. Üstadın toplam sekiz eseri Türkçeye kazandırılmıştır” dedi.

Batı daha çok okuyor
Gazeteci-Yazar Turan Kışlaklı ise Said’in edebi yönünü ve düşünce dünyasını şu cümlelerle anlattı: “Cevdet Said’i anlamak için Malik Bin Nebi, Muhammed İkbal’i çok iyi tanımak gerekiyor. Cevdet Said'in kitaplarında her ikisinin de etkisini çok açık görebiliriz. Malik Bin Nebi, Muhammed İkbal, Cevdet Said İslam dünyasının değişime ihtiyacı olduğunu savunuyorlardı. Biz değişmedikçe toplum değişmez, biz değişmedikçe dünyaya hükmedemeyiz, diyorlardı. Bu nedenle Müslümanlar değişmeli diyorlardı. Cevdet Said’in kitaplarında en çok üzerinde durduğu konu okumaktır. Bu dinin ilk emri okumaktır, bugün maalesef en çok kitabın yazıldığı ülkeler batı ülkeleridir. Allah okuyun, diyor ama Müslümanlar inatla okumuyor, inatla yazmıyor. Değişmenin yolu okumaktan geçer, diyor Cevdet Said. Üstadın, üzerinde durduğu üçüncü konu ise cihattır Cihat, Kuran'ı anlamaktır, İslam'ı yaymaktır. Cevdet Said, Müslümanlar bugün sömürülüyor ise kendi hataları yüzünden sömürüldüğünü dile getiriyor.”
Bakıyoruz görmüyoruz
Programın onur konuğu Cevdet Said yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Müminlerin günde 40 kez okudukları Fatiha yeterince  anlaşılamamıştır.  Kuran'da düşünen insanlar için çok fazla ayet olduğunu görürsünüz. Kuran’da bakmak ve görmek ile ilgili emirler vardır. Biz bakıyoruz ama görmüyoruz. Bakıp görmek baktıklarımız ile bağ kurmak demektir. Yani düşünme eylemidir. Kâinatın kanunlarını bilmemiz gerekiyor. Ona uygun davranmamız gerekiyor. Ümmetin birlik ve beraberliği çok önemlidir. Yeryüzü insanla konuşmaktadır, onun kanunlarına bilirsek bize ne söylediğini de anlayabiliriz.
Atom bombasına tapılıyor
Türkiye'yi çok yakından izlediğini ve Türkiye'den çok umutlu olduğunu dile getiren Said, katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı. “Dünyada artık atom bombası kullanılacağını düşünmüyorum, artık savaş bir yöntem olarak kullanılamaz onu yöntem olarak kullananlar da cahillerdir.  Avrupa Birliği savaşı kullanmıyor, çünkü onun yanlış olduğunu anlamıştır. Atom bombası bir puttur ve insanlar ona tapmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan'ın dünya beşten büyüktür demesi çok anlamlı bir çıkıştır. Avrupa Birliği savaş olmaksızın bir birliktelik sağlamıştır, bizim bundan ders çıkarmamız gerekiyor. Kur'an şiddeti putlaştırmayı reddediyor. Dünyanın hak ve hukuk talebine en olumlu cevabın Türkiye'den verileceğine inanıyorum. Dünyanın beklediği çıkış Türkiye'den olacaktır. Kuran'ı rehber alıp sorumluluk bilincini esas almalıyız. Hakem akıldır, rehber ilimdir.” HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.