Mustafa Kemal’in alın teri unutulamaz

CHP Anafartalar Zaferi'nin yıldönümü nedeniyle Çanakkale'de bir anma programı düzenledi. Burada konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Mustafa Kemal'den birileri hoşlanmayabilir. Ama şunu hiç kimsenin unutmaması lazım. Eğer biz Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırabiliyorsak temelinde Mustafa Kemal'in alın teri vardır” dedi

Mustafa Kemal’in alın teri unutulamaz

CHP Genel Merkezi, Anafartalar Zaferi'nin 101'nci yıldönümü nedeniyle Çanakkale'nin Eceabat İlçesi'ne bağlı Büyük Anafarta Köyü'nde bir anma programı düzenledi. Programa Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Türkiye'nin dört bir yanından gelen partililer katıldı. Şair Vedat Sakman Anafartalar Muharebeleri ile ilgili sunum yaptığı ve Güvenç Dağüstün'ün  Kuvay-ı Milliye destanını seslendirdiği programda konuşan Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet bize altın tabak içersinde sunulmadı. Cumhuriyetimizi sonuna kadar savunmakta hepimizin görevidir” dedi.

Sınırlarımız cetvelle çizilmedi
Mübarek topraklara sabah herkesin erken saatlerde yataklarından kalkıp geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bundan 101 yıl önce de gün doğarken insanlar cephedeydi” dedi. Mehmetçiğin omuzunda silahı, olabildiğince beslenme olanağı sağlandıktan sonra düşmana saldırmak için emir beklediğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Binlerce kişi, binlerce evladımız şu anda bu topraklarda yatıyor. O nedenle bu topraklar şehit fışkıran topraklardır. Kefenli, kefensiz yatan binlerce evladımız var burada. Bunları aradan 101 yıl geçmesine karşın unutmadık, unutturmayacağız. Çocuklarımıza, torunlarımıza da söyleyeceğiz. Bütün konuşmalarımda söyledim. Cumhuriyet bize altın tabak içersinde sunulmadı. Sınırlarımız birileri tarafından belirlenmedi, cetvelle çizilmedi. Her kilometresinde, her metresinde, her santimetresinde alınteri var, kan var, gözyaşı var. Cumhuriyetimiz bu kadar değerlidir. Cumhuriyetimizi sonuna kadar savunmakta hepimizin görevidir" diye konuştu.

Çanakkale bir özgürlük savaşıdır
"İnancımız, kimliğimiz, yaşam tarzımız ne olursa olsun, bu güzel topraklarda birlikte ve kardeşçe yaşamak zorundayız" diyen Kılıçdaroğlu, “Bunu her ortamda söylemeye özen gösteriyorum. 101 yıl önce burada savaşlar vardı. Dünyanın en güçlü ordularına karşı savaş veriliyordu. Eğer Çanakkale zaferini kazansalardı, bir imparatorluğun başkentini ele geçirmiş olacaklardı. Dolayısıyla Çanakkale Savaşı, sadece bizim tarihimizi belirleyen bir savaş değil, dünya tarihini belirleyen önemli bir savaştır. Dolayısıyla bu savaş bir ölüm kalım savaşının ötesinde bir toplumun özgürlük savaşıdır, gelecek savaşıdır. Egemen güçlere direnmesi savaşıdır. Bu nedenle bu savaş, hepimizin kutsal savaşıdır” ifadesini kullandı.

Bunu kimse unutmamalı
Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye ve dünya tarihi için önemine de değinen Kılıçdaroğlu, “Bu savaşın ortaya çıkardığı bir gerçek daha var. Bu savaş Gazi Mustafa Kemal gibi bir kahramanı tarih sahnesine çıkaran bir savaştır” dedi. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Mustafa Kemal'den birileri hoşlanmayabilir. Ama şunu hiç kimsenin unutmaması lazım. Eğer bu ülkenin minarelerinde beş vakit ezan okunuyorsa, eğer bu ülkenin caddelerinden sokaklarında rahat gezebiliyorsak, eğer bu ülkede biz kadın erkek eşitliğini sağlayabiliyorsak, eğer biz Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırabiliyorsak bunların temelinde Mustafa Kemal'in alın teri vardır. Kimse bunu unutmamalıdır.”

Hepimize görevler düşüyor
Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyetin özelliği şudur: 'Hiç kimse, hiç kimsenin kulu kölesi değildir. Padişahın kulu yoktur artık. Cumhuriyetin özgür bireyleri vardır. Kadınlar köle değildir. Kadın erkek eşittir. Cumhuriyet demokrasi ile taçlandırılmıştır. Dolayısıyla Cumhuriyet, sadece bizim olmanın ötesinde bütün mazlum milletlerin örnek cumhuriyeti haline dönüşmüştür. Bütün İslam dünyasına bakın, o dönemle beraber, Türkiye Cumhuriyeti'nde sonra yeni Cumhuriyetler kurulmuştur. Bunlar kurulurken hep Mustafa Kemal örnek alınmıştır. Dolayısıyla hepimize düşen görevler var” diyerek sözlerini bitirdi.

Minik Baran'dan bayrak
Konuşmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu'na CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından üzerinde Çanakkale Savaşları şehitlerinin isminin yazılı olduğu Türkiye haritası, Gelibolu Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Özacar tarafından Atatürk plaketi, kalabalık arasındaki çocuklardan Enes Baran ise Atatürk portresi hediye etti. Kılıçdaroğlu, kendisine hediye veren Baran'ın elini öptü. Tören, üzerinde Türk bayrağı ve Atatürk'ün kalpaklı fotoğraf baskısı bulunan balonlara bağlı Ata'nın portresi bulunan bez afişin Kılıçdaroğlu tarafından gökyüzüne bırakılmasıyla sona erdi.

Atatürk’ü onlar da unutmuyor
Atatürk'ün Anzak askerlerinin annelerine hitaben yazdığı mektubu da okuyan Kılıçdaroğlu, her yıl Avustralya ve Yeni Zelanda'dan atalarını anmak için gelen gençlere karşı Türklerin hiçbir zaman düşmanlık beslemediğini belirterek, “Onlar bizim düşmanlarımız değil. Onlar da bizi düşman görmüyorlar. Bu savaş uluslararasında bir barışın, bir kaynaşmanın da sembolü oldu. Onun için onlar da Mustafa Kemal'in bu sözlerini unutmuyorlar. Dolayısıyla biz insan sevgisini de savaşla beraber tarihin sayfalarına yazdıran bir ulusuz” dedi.

Hepimizin dedesi burada yatıyor
Milli birlik ve beraberliğe de vurguda bulunan Kılıçdaroğlu, “Savaşın bütün acımasızlığı bu topraklarda görülmüştür. Herkes ölüme 'Allah Allah' diyerek ölüme koşmuştur. Hiç kimse, 'Ne olacak?' diye düşünmemiştir. Tek düşündükleri vardır; 'Ben kendi ülkeme yabancı asker postallarını getirtmem. Yabancı askerin postalları benim ülkeme ayak basamaz' demiştir. Bu idealle çarpışmıştır. Bu çaba, bu emek 101 yıldır unutulmuyor, bundan sonra da unutulmayacaktır. Bu çabanın mücadelenin arkasında hiçbir ayrılık, gayrılık yoktur. Bu topraklarda Gaziantepliler, Diyarbakırlılar, Hakkarililer, Trabzonlular, Tekirdağlılar, Çankırılılar, Yozgatlılar var. Yani bütün Anadolu ve Trakya burada yatıyor. Hepimizin babaları ve dedeleri burada yatıyor. Onların kimliğini kimse sorgulamadı. İnançlarını kimse sorgulamadı. Yaşam tarzlarını kimse sorgulamadı. Ama hep beraber bir ideal uğruna ölüme gittiler. Çocuklarına, torunlarına daha güzel bir Türkiye bırakmak için. Biz onların mirasçıları olarak daha güzel bir Türkiye'yi çağdaş uygarlığın ötesine taşımak zorundayız. Bize verilen miras ve görev budur. Bu görevi yerine getirmek her birimizin namus borcudur. Bunu hepimiz yerine getireceğiz. Mustafa Kemal Atatürk, savaşın ne olduğunu en iyi bilen kişidir” dedi. Nihal Altıngövde

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.