Okullar tatilmi?

"Yarın okullar tatil mi" sorusuna tüm öğrenciler merakla cevap arıyor. Yılbaşı tatili öncesi kar tatili haberi bekleyen öğrencilerin gözü kulağı valilikten gelecek açıklamada. İstanbul Valiliği’nden alınan bilgilere göre, karar önümüzdeki saatler içinde açıklanacak.

Okullar tatilmi?

 Sosyal medyada öğrenciler, valilikten müjdeli haber beklediklerini söylerken İstanbul Valiliği’nden alınan bilgilere göre, karar önümüzdeki saatler içinde belli olacak. Meteorolojiden alınacak bilgilere göre, kentte eğitime ara verilip verilmeyeceği kararlaştırılacak.


MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NDAN 'KAR TATİLİ' AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Avcı, İstanbul'da başlayan kar yağışı anımsatılarak, okulların eğitime  ara verip vermeyeceğine yönelik soruya, bu konudaki karar mercinin valilikler  olduğuna dikkati çekti. 
  
Valilerin kar yağışı, herhangi bir doğal sorun veya güvenlik  sorunlarıyla ilgili valilerin gerektiğinde, gereken ölçekte önlemlerini  aldıklarına belirten Avcı, "Gereken ölçekte derken İstanbul çok büyük bir kent.  Bazı semtlerde evet kar yağışı nedeniyle çocukların erişim imkanı olmayabilir,  sıkıntı olabilir. O durumları valiliklerimiz, kaymakamlıklarımızla beraber  değerlendirir, en uygun kararı semt semt, mahalle mahalle hatta okul okul  değerlendirmelerini yaparlar ona göre kararlarını verirler" dedi.

 
OKULLARIN TATİL OLDUĞU YERLER!

TOKAT
  
Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde kar yağışı nedeniyle okullar  yarın için tatil edildi.  İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, ilçede kar yağışı ve olumsuz havanının etkili olduğunu söyledi. 
 
 Yazıcı, yaşanabilecek sıkıntılar göz önüne alınarak yarın ilçe  genelindeki ilk ve ortaokullarda eğitime ara verilmesini kararlaştırdıklarını  kaydetti. 
 

SİVAS

Sivas'ta ekili olan kar yağışı nedeniyle Suşehri ilçesinde bugün  öğleden sonra ve yarın tam gün eğitime ara verildi. 
 
Suşehri Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı  dolayısıyla ilçe genelinde bugün öğleden sonra ve yarın tam gün olmak üzere ilk  ve orta dereceli okulların eğitime ara verildiği belirtildi. Açıklamada, kamuda  çalışan hamile ve engellilerin de izinli sayılacağı ifade edildi. 
 
Öte yandan ilçede etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar  yağışını nedeniyle, Suşehri-Sivas karayolunun 2010 rakımlı Geminbeli Geçidi'nde  zaman zaman trafikte aksamalar yaşanıyor.

Sivas'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle Akıncılar ve  Gölova ilçelerinde de bugün öğleden sonra ve yarın eğitime ara verildi. 

 
ÇORUM'DA OKULLAR İKİ GÜN TATİL
 
Yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Çorum’da da eğitime ara verildi. Çorum Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün ve yarın kar yağışı nedeniyle merkez ve ilçelerde ilk ve orta dereceli tüm okulların tatil edildiği, ayrıca tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelede iki gün izinli verildiği ifade edildi.
 
SAMSUN: (Bazı ilçeler)
 
Samsun’un bazı ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Salıpazarı İlçesi Tahnal ve
Konakoren köyleri ile Canik İlçesi’nde taşımalı eğitim veren okullarda ve Ayvacık İlçesi’nin tamamında yoğun kar yağışı nedeniyle eğitimin bir gün tatil edildiği duyuruldu.


KASTAMONU
 
Kastamonu'nun Şenpazar ve Bozkurt ilçelerinde, kar  yağışı nedeniyle okullarda yarın eğitim yapılmayacak. 
 
 
AA muhabirinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden edindiği  bilgiye göre, kar yağışının etkisini sürdürdüğü Şenpazar ve Bozkurt'taki okullarda eğitime yarın için ara verildi. 


ÜNİVERSİTELERE KAR TATİLİ!

Bazı üniversiteler de kar yağışı nedeniyle eğitime ara verileceği duyuruldu. İşte 31 Aralık Perşembe günü eğitime ara veren üniversiteler...
 
 
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
 
Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de 31 Aralık Perşembe günü tatil edildi.
 

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: 
 
Bahçeşehir Üniversitesi de bugün (30 Aralık)  ve yarın (31 Aralık) tatil olduğu açıklandı.
 
İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ:
 
Üniversitenin Twitter hesabından kötü hava koşulları nedeniyle 31 Aralık’ın tatil ilan edildiği duyuruldu. 
 
KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ:
 
Üniversitede 31 Aralık’ta yapılacak finallerin hava koşulları nedeniyle iptal edildiği açıklandı.
 
BİLGİ ÜNİVERSİTESİ:
 
Kötü hava koşulları nedeniyle yarın Üniversitemizin tüm kampüs ve ofisleri kapalı olacaktır.
 
 
MEF ÜNİVERSİTESİ:
 
İstanbul’da bulunan MEF Üniversitesi’nin 31 Aralık Perşembe günü tatil olduğu açıklandı.

 
BUGÜN ÖĞLE SAATLERİNDEN İTİBAREN.. TİPİ, 40-70 KM HIZDA KUZEY RÜZGARLARI
 
"Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü'nden alınan hava tahmin raporunda; İstanbul'da Çarşamba günü (bugün) öğle saatlerinden itibaren beklenen kar yağışının aynı gün akşam saatlerinden itibaren kuvvetlenerek Cumartesi günü sabah saatlerine kadar aralıklarla yoğun kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmin edilmektedir.
 
Kar yağışı ile birlikte rüzgârın kuzey (Kuzey ve Kuzeydoğu) yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi ve yer yer tipi olayı beklenmektedir.
 
SICAKLIK 12 DERECE BİRDEN DÜŞECEK
 
Ayrıca, sıcaklığın hissedilir derecede (8-12 derece) düşeceği tahmin edilmektedir. Kar yağışı, don ve buzlanmanın ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle halkımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, aşağıdaki tedbirlerin uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır.
 
Kar kalınlığı 30 santimi geçebilir
 
Uzmanlar, öğle saatlerinde İstanbul'da karla karışık yağmur başlayacağını ardından bu yağışın kara dönüşeceğini belirterek, kar yağışının 31 Aralık Perşembe ve 1 Ocak Cuma akşamına kadar süreceğini söylediler. Şehir merkezinde kar kalınlığının 10 cm'ye ulaşırken, Beylikdüzü, Çatalca, Terkos, Elmalı gibi yerlerde ise 30 cm'yi aşacağı tahmininde bulundular.
 
Cuma akşamı kar yağışının kesilmesiyle birlikte sıcaklıkların daha da düşeceğini ifade eden uzmanlar; Türkiye'yi etkesi altına alan yağışlı ve soğuk hava sisteminin cumartesi günü yurdu terk etmesini beklediklerini belirttiler.
 
"ZORUNLU OLMADIKÇA GEZİ, PİKNİK VE AV AMACIYLA ARAZİYE ÇIKILMAMASI..."
 
Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde;
 
1) Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçları ile yola çıkan vatandaşlarımızın mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı vb. kullanmaları/bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları,
 
2) Trafik kuralları, işaret ve işaretçilerine uymalar
 
3) Acil yardım, kurtarma, yol bakım ve müdahale araçlarının, görev mahalline en seri şekilde ulaşmaları için, sürücülerimizin emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergâhları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları,
 
4) Elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları,
 
5) Elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde oluşabilecek düzensiz voltaj durumlarında, elektrikli ev aletlerinin kontrollü bir şekilde kullanılması,
 
6) Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırma yönünde destekleyici anlayışla; site, apartman ve işyeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin imkânları ölçüsünde mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeleri,
 
Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde, sağlık yetkililerinin önerdiği gibi;
 
7) Yaşlı, çocuk, hamile bayanlar ile kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması,
 
8) Hava koşullarına uygun giysilerin giyilmesi,
 
9) Zorunlu olmadıkça av, gezi, piknik amaçlı açık araziye çıkılmaması,
 
10) Kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca temizliğinin yapılması ve sobaların dikkatli yakılması,
 
Can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.
 
Ayrıca vatandaşlarımız ihtiyaç duyduğu durumlarda; İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün (İstanbul AFAD) 0212 455 70 00 ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) 0212 444 25 66 numaralı telefonlarını aramaları;"
 
Hangi illere kar yağışı geliyor?
 
Meteoroloji ayrıca hafta sonuna ilişkin yaptığı hava tahmininde şu bilgilere yer verdi: "Cuma; Marmara’nın doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Akdeniz bölgesinde görülmesi beklenen yağışların; İstanbul başta olmak üzere Marmara’nın doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Cumartesi günü; Yağışlı sistemin Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda etkili olduktan sonra yurdumuzu terk edeceği tahmin edilmektedir."
 
BOLU'DA DA KAR BAŞLADI
 
TEM Otoyolu ve D-100 Karayolunun Bolu Dağı kesiminde  kar yağışı etkili olmaya başladı. Gece başlayan ve aralıklarla devam eden sağanak, yerini sabah  saatlerinden itibaren kar yağışına bıraktı. 
 
Bolu Dağı'nın Seymenler, Bakacak, Karanlıkdere, Bıçkıyanı, Taşaltı ve  Sarıçökek ile Bolu Dağı Tüneli kesiminde sürücüler, zaman zaman kayganlaşan  zeminde zor anlar yaşıyor. Karayolları ekiplerinin kar küreme ve tuzlama çalışması yaptığı  güzergahta, trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olmaları ve hızlı gitmemeleri  konusunda uyardı. 
 
Düzce kent merkezi ile Kaynaşlı, Yığılca ve Gölyaka ilçeleri ile  yüksek kesimlerdeki Güzeldere, Kardüz ve Topuk yaylaları mevkilerinde de kar  yağışı etkisini sürdürüyor. 
 
Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının bölgede etkisini arttırarak  devam edeceğini bildirdi. 


Milliyet

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.