Olağanüstü durum yok!

TBMM, CHP’nin olağanüstü toplantı çağrısı üzerine CHP’li Meclis Başkanvekili Şafak Pavey’in başkanlığında toplandı. CHP’nin, “Toplumsal barışı tehdit eden, artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına” ilişkin önergesi kabul edilmedi

Olağanüstü durum yok!

 TBMM Genel Kurulu, terör örgütleri IŞİD ve PKK'ya yönelik hava operasyonlarını, art arda gerçekleşen saldırılar ve çatışmaları, görüşmek için olağanüstü toplandı. Oturumu yöneten CHP Meclis Başkanvekili Şafak Pavey, yaptığı konuşmada "İnsanlarımız, öfkelerimizden, nefretlerimizden daha kıymetliler. Çünkü bu vatan hırslarımızdan çok daha değerli. Biz varlıklarımıza bir şey katmak için değil, varlıklarımızla bir şey katmak için yüce Meclis'teyiz. Oldukça hassas günlerdeyiz. Siyasi şiddet, toplumsal huzursuzluk bize her zamankinden çok daha acil, sağduyu ve mantığa çağırıyor. Felaketin neye benzediğini unutanlara, su satmak için yangın çıkarmak fikri cazip gelebilir. Fakat yangın bir felakettir. Ve felaketten kar umanları da kül eder. Alternatif hafızalar ülkesi olmaktan vazgeçip, sadece ortak hafızamızı takip etsek düzlüğe çıkabileceğimizi düşünüyor, inanıyor ve güveniyorum. Toplumumuza borçlu olduğumuz davranışlarımızı, ahlaki sorumluluklara göre düzenleyeceğimizden kuşkum yok. Ve bunu kendi adıma da taahhüt ediyorum. Yüce Meclis'in değerli milletvekillerini saygıyla selamlıyor, TBMM'nin 90. birleşimindeki gündeme geçiyorum" diye konuştu.


Çözüm süreci Türkiye'nin son şansıdır
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet adına açıklama yaptı. Arınç, "Özellikle son günlerde yaşanan kalplerimizi kanatan, vicdanlarımızı sızlatan acı olayların henüz içerisinde bulunduğumuz adli ve idari soruşturmaların devam ettiği bir zamanda hükümetimizin terörle, teröristlerle top yekün mücadele kapsamında yaptığı çalışmalar içerisinde konunun görüşülmesine zaruret hasıl olmuştu. Bunu CHP grubu yerine getirdi, onun için teşekkür ediyorum. Komisyon kurulabilir korumayabilir bunlar sizlerin değerli oylarınızla belli olacaktır. Son günlerde yaşanan olayları hepimiz acı ile karşıladık ve tepkimizi verdik. Ayrıntılarını biraz sonra vereceğim şiddet olayları kapsamında ülkemizde bir üzüntünün hakim olduğunu söyleyebilirim. Memleketini seven herkes üzüntülü ve tepkilidir. Meclis olarak bunu görüşmek hepimizin göreviydi. Bu günkü konumuz ülkemizde giderek artan terör olaylarını nedeni araştırmak ve engellemek için meclis komisyonunun kurulmasını içeriyor. Bu konuda iki rapor vardır. İnsan hakları inceleme komisyonunun hazırladığı bir rapordur. Bu Şubat 2013’tedir. Yine aynı dönemde Kasım 2013 tarihli meclis araştırma raporumuz var. Bunun yanında 10 Temmuz 2014 tarihli terörün sona erdirilmesi maddeli kanun hazırlanmış ve resmi gazete yayınlanmıştır" ifadelerine yer verdi. Arınç, "Terör operasyonlarında bin 61 kişi gözaltına alındı, 156 kişi serbest bırakıldı. PKK ve DHKP-C'ye yönelik operasyonda 847 kişi gözaltına alındı. DAEŞ'e yönelik 136 kişi gözaltında alındı, 31 tutuklu var. Kırılma noktalarından biri 6-8 Ekim olaylarıdır. HDP'li siyasilerin tehditkar açıklamaları süreci istismar etti. Tüm terör örgütlerine karşı geniş kapsamlı operasyon yapılıyor. Hükümetimiz DAEŞ'i 2013 yılında terör örgütü olarak ilan etti. Çözüm süreci Türkiye'nin son şansıdır" dedi.

Çatışmalara dur diyelim
HDP adına açıklama yapan Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir şunları söyledi: "Yaşadığımız acılar son acımız olsun diyorum. Tek bir kardeşimizin kardeşimizin hayatımızı yitirmesini istenmiyorsak irade Meclis’tir. Çatışmalara dur diyelim. Barış zeminine dönüşten başka çaremiz yok. Ceylanpınar’da katledilen polisler kardeşimizdir. Misliyle yanıt vermekle sorunu çözemeyeceğiz. Ele ele vererek toplumun tek bir ferdinin hayatını kaybetmeyeceği zemini inşa edelim. Sayın Davutoğlu’nun ve sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşma barışa suikast girişimidir. Gelin HDP olarak şiddet, 'Savaş kimden gelirse gelsin hep birlikte sizin savaş yapmanız izin vermeyeceğiz' diyelim. Bu Meclis 'evet' derse vallahi de billahi de bu savaş 48 saat içerisinde durur.

Ulusal güvenlik sorunu
CHP adına Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Murat Özçelik konuştu. Özçelik, "IŞİD Türkiye'de adam devşirme, eğitim faaliyeti yaptı. Bir ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız.Suriye'deki iç savaş Türkiye içersine taşındı. IŞİD palazlanırken PKK Batı'nın gözünde aktör oldu. Türkiye tedbir almadı. Türkiye iki lanetin eylemleri ile karşı karşıya. Hükümet yapmayacağım dediği şeylerde u dönüşü yaptı. Bu süreçten sonra Türkiye'nin Suriye, çözüm süreci ve Selefi politikalarının aynen devam etmesi mümkün görünmüyor. IŞİD'e yönelik olarak savaşımızda ciddi zaaflar var. IŞİD'e karşı çok daha derin tedbirler alınmalı" ifadelerin kaydetti.

İş çığırından çıkmıştır
MHP Grubu adına Gaziantep Milletveli Ümit Özdağ konuştu: "Ortadoğu'daki savaşın dalgaları Türkiye'ye vuruyor. MHP, AKP'yi bir çok kez uyarmıştır. İş çığırından çıkmıştır. İşleri çığırından çıkaran PKK ile müzakere ve dış politikadır. Güvenlikçi politikaların öncü isimleri AKP döneminde yargılandı. Müzakere olursa terör örgütü muhattabınız olur. Çıkar yol tekrar terörle mücadele stratejisinin benimsenmesidir. Esad'ı devirmek tutku olunca Suriye'de PKK'nın önü açıldı. Suriye gibi ülkelerde rejim yıkılırsa devlet de yıkılıyor. Bu politika Türkiye'yi Pakistanlaştırdı. Türkiye'de Selefi cihatçı bir gelenek oluşuyor. Kürtler ve Zazalar bizim öz kardeşimizdir. MHP'nin HDP'ye tavrı şehitlerimizden dolayı, demokrasiye bağlılığımızın sonucudur. HDP'nin bugün yaptığı sahte barış çağrılarına inanmıyoruz."

Seçim ve operasyon ilişkisi
AK Parti adına Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın konuştu. Aydın, "MHP'yi dinledikçe HDP'nin, HDP'yi dinledikçe MHP'nin bize minnet etmeleri gerektiğini anlamış olduk. Siz barajı geçmek için terör örgütleri, çeteler, paralel ile bir araya geldiniz. AK Parti'nin yaptığı ilk iş red, inkar politikalarını değiştirmek oldu. Sadece 7 Haziran'dan bu yana 650 terör eylemi gerçekleştirildi. Demokratik dönüşüm için silahın aradan çıkması lazım. Biz silahların aradan çıkması için çok uğraştık. Seçimle operasyonlar arasında ilişki kurmak hadsizliktir. Şiddetten beslenenler çözümü istemezler. Yeni seçim düşünmüyoruz, koalisyon çalışmaları sürüyor. Hükümetimizle DAEŞ arasında bağlantı kuranlar müfteridir. Yapılan operasyonların tek bir amacı va tüm terör örgütlerine müdahale etmek. PKK'nın sözcülüğüne soyunanlar bize laf söyleyemez. Silahla fikir bir arada yürümez. HDP yol ayrımındadır, tercih yapmak zorundadır" ifadelerini kullandı.

Ortak dayanışma talep ediyoruz
CHP adına araştırma komisyonu kurulmasını öneren Grup Başkanvekili Levent Gök şu ifadeleri kullandı: "Bütün Türkiye bugün bizi izliyor. Tam da terörizmin amacına hizmet eden konuşmalar yapılıyor. Terör karşısında bütün partiler birlikte olmayacak da ne zaman biz beraber olacağız. Bu uslüp nedir böyle? Teröristler bizi kıs kıs gülerek izliyorlar. Bugün terörün sorumlusu siyasi iktidar, AKP hükümetidir. IŞİD tehlikesini 4 yıldır anlattık, dinlemediniz. IŞİD tehlikesine karşı perşembenin gelişi çarşambadan bellidir diye siyasi iktidarı uyardık. IŞİD denen tehlike sınır ötesinde değil sadece sınırın içinde de var. IŞİD'i işitmediniz değerli milletvekilleri. Kürt sorununun çözümünün adresi TBMM'dir. Tüm partilerin ortak dayanışmasını 
talep ediyoruz." 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.