Osmanlılara maaş bağlansın

MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Osmanlı hanedan mensuplarına maaş bağlanması için kanun teklifi verdi.

Osmanlılara maaş bağlansın

Osmanlı hanedanı mensuplarından ihtiyacı olanların müracaatları halinde kendilerine maaş bağlanmasının amaçlandığı belirtilen ve Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi şu maddeleri içeriyor: “Osmanlı hanedanı mensuplarından geliri olmayan ya da aylık geliri en yüksek devlet memurunun tazminat ve ek ödemeler dahil aldığı maaş tutarının altında olanlara, müracaat etmeleri halinde bu tutara kadar Bakanlar Kurulu kararı ile maaş bağlanır. Her ayın başında ödenecek maaştan hiçbir vergi ve kesinti yapılamaz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak maaş ödemeleri, ödeme tarihini takip eden ay içinde Hazinece karşılanır.”

İhraç edilmişlerdi

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına ‘Osmanlı Hanedanı Mensupları Hakkında Kanun Teklifi’ verdi. Kanun teklifinin gerekçesinde, Osmanlı hanedanı mensuplarının, Osmanlı Devleti'nin kurucu ve sembollerinin torunları olarak dünya tarihinde ve Türk milletinin gönlünde şerefli yerlerini aldığı belirtildi. Cumhuriyetin kuruluşu ile Hanedan mensuplarının 1924 yılında yurtdışına ihraçlarından sonra çeşitli tarihlerde (1949, 1952, 1974) Türkiye’ye dönme ve vatandaş olabilme haklarını aldıkları kaydedilen gerekçede, “18.4.1949 tarihli ve 5370 ve 5371 sayılı Kanunlarla; Osmanlı hanedanı mensuplarından biriyle evlenmiş ve ölüm ve ya boşanma sebebiyle dul kalmış olan ve çocuğu bulunmayan erkek ve kadınların Türkiye’ye gelmelerine izin verilmiş, vatandaşlığa alınmalarına karar vermeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır. Ayrıca, Osmanlı hanedanı mensubu kadınlardan yabancı devlet başkanlarından veya devlet hanedan azasından veyahut elçi veya elçilik vazifesiyle görevlendirilmiş olanlardan biriyle evli olanların Türkiye’den transit geçmelerine ve üç aya kadar Türkiye’de ikametlerine Bakanlar Kurulu kararıyla izin verilmiştir” denildi.

İkamet şartı aranmıyor

16.6.1952 tarihli ve 5958 sayılı Kanunla; Osmanlı hanedanı mensubu kadınların Türkiye’ye gelebilmelerine izin verildiği anlatılan gerekçede, “Türkiye’ye gelebileceklerin müracaatları halinde, Türkiye’ye gelmek ve Türkiye’de ikamet etmek şartları aranmaksızın Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlığa alınmaları ve umumi hükümler dairesinde mal edinebilmeleri kabul edilmiştir. 15.5.1974 tarihli ve 1803 sayılı Kanunla da; Osmanlı hanedanı mensubu erkeklerin Türkiye’ye gelebilmeleri ve müracaatları halinde, Türkiye’ye gelmek ve Türkiye’de ikamet etmek şartları aranmaksızın Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlığa alınmaları ve umumi hükümler dairesinde mal edinebilmeleri kabul edilmiştir. Böylelikle, Osmanlı Hanedanı mensupları Türkiye’ye gelebilmekte, Türkiye’de ikamet etmek şartı aranmaksızın Türk vatandaşı olabilmekte ve Türkiye’de genel hükümlere göre mal edinebilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Bağlılıklarını kaybetmediler

Hanedan mensupları bu uzun süre içinde vatanlarına olan bağlılık ve sadakatlerini hep en üstün seviyede koruduğu anlatılan gerekçede şu ifadeler yer aldı: “Asaletlerine uygun şekilde yaşamaya büyük titizlik içinde gayret etmişlerdir. Ancak, bugün ülkemizde veya başka ülkelerde yaşayan bazı hanedan mensupları zor durumda olup, sıkıntı çekmekte, bazıları da kıt kanaat geçinmeye çalışmaktadır. Ecdat yadigârlarına mutlaka sahip çıkılmalı, zorluk içinde olanlara devletimiz el uzatmalıdır. Bu Kanun Teklifinde; Osmanlı hanedanı mensuplarından yaşayanların tespitinin yapılması ve bunlardan ihtiyacı olanların müracaatları halinde kendilerine maaş bağlanması, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmeleri ve öğrenim gören çocuklarına burs ve yurt imkanı verilmesi öngörülmektedir.”  (CİHAN)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.