Papa Asala terörüne prim veriyor

Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Volkan Bozkır, Papa Francesco’nun sözde Ermeni soykırımıyla ilgili açıklamalarına cevap verdi.

Papa Asala terörüne prim veriyor

Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Volkan Bozkır, Papa Francesco’nun sözde Ermeni soykırımıyla ilgili açıklamalarına cevap verdi. Bakan Bozkır, «Kırk senedir arkadaşları yanımda şehit olmuş bir kişi olarak Asala terörüne Papa’nın destek verdiğini ve prim verdiğini görmekten üzüntü duyuyorum» dedi.

Bayrampaşa Belediyesi’ni ziyaret eden Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Volkan Bozkır, çıkışta Papa Francesco’nun sözde Ermeni soykırımıyla ilgili "20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı" şeklindeki sözleriyle ilgili soruları cevapladı. Papa Francesco’nun sözde Ermeni soykırımı açıklamalarıyla ilgili sorusuna Bakan Bozkır, “Papalık makamı insanların dini inançlarını güçlendirmek manevi dünyasını zenginleştirmek ve insanlar arasında her türlü itilafı ortadan kaldırmak ve dünyaya güzellikler katması için çalışması gereken bir makamdır. Ancak Papa Fransuva’nın yaptığı açıklama tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçecek yanlış bir açıklamadır" dedi.

Türkiye kabul etmeyecektir!
"Öncelikle tarihi hiçbir belgeye dayanmayan ve bunun kabul edilmesi mümkün olmayan böyle bir açıklamayı Türkiye hiçbir şekilde kabul etmeyecektir ve yok farzedecektir" diyen Bakan Bozkır,  "Ancak kırk senedir arkadaşları yanımda şehit olmuş bir kişi olarak Asala terörüne Papa’nın destek verdiğini ve prim verdiğini görmekten üzüntü duyuyorum" diye konuştu.

Utanç duyacağımız an yok
Bozkır, “Türkiye olarak tarihimizin hiçbir dönemiyle ilgili utanç duyacağımız hiçbir an yoktur ve bununla ilgili olarak bütün arşivlerimiz açıktır. Dünya akademisyenleri gelip Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti arşivlerini incelemekte özgürdür" şeklinde konuşan Bakan Bozkır, "Bizim bütün incelemelerimiz sonunda 1915 yılında iddia edilen olaylarla ilgili hiçbir bulgu hiçbir belge bulmuş değiliz bu nedenle Papa Fransuva’nın yaptığı bu açıklamaları gerçekten talihsiz olarak nitelendiriyorum” dedi.

Yok hükmündedir
Bozkır, "Biliyorsunuz Papa Fransuva aslında bir Arjantin vatandaşıdır ve Arjantin’in Yahudi soykırımının en büyük icracıları olan Nazi önde gelenlerine, işkencecilerine kucak açmış bir ülke olduğunu burada hatırlatmakta fayda görüyorum. Papa Fransuva’nın da herhalde milletler üzeri, vatandaşlıklar üzeri olan kimliği yerine Arjantin vatandaşlığından kaynaklanan böyle bir hissiyat içine girdiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı ve sözlerine şöyle devam etti: "Arjantin’de maalesef Ermeni diasporası medyaya, iş dünyasına hakim bir konumdadır. Papa’nın herhalde geriye doğru bakarak belki bu sözlerini düzeltme ihtiyacı hissedebileceğini de düşünüyorum. Her bakımdan Türkiye açısından yok hükmünde bir açıklamadır hiç bir etkisi olmaz." 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.