Savcı, Hrant Dink davasındaki tahliyelere itiraz etti

Savcı: Sanıklar Zenit ve Mumcu’un kendilerine isnat edilen eylemleri ika ettiği konusunda kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller mevcut.

Savcı, Hrant Dink davasındaki tahliyelere itiraz etti

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin cinayette dahli veya ihmali bulunduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkındaki iddianameyle birleştirilen davada, emniyet amiri Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit'in tahliye edilmesine itiraz edildi.

Duruşma Savcısı Evliya Çalışkan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itirazda; “Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Sanık Muhittin Zenit’in Erhan Tuncel ile irtibat sağlayarak, onu maktul Hrant Dink’e yönelik eylem konusunda kendilerine bilgi vermeye angaje ettiği ve bu sayede olayın başından itibaren maktul Hrant Dink’e yönelik cinayetin tasarısından bilgi sahibi olduğu kamu görevlisi sorumluluğuyla terör örgütünün maktul Hrant Dink’e yönelik cinayet tasarısını terör örgütünün kontrolünde olmayan yetkili merciye bildirip deşifre ederek engelleme imkanına sahipken sanık Muhittin Zenit’in bunu yapmadığı aksine cinayet sonrası başka şehirde görevli olmasına rağmen mensubu olduğu terör örgütü yöneticilerinin talimatıyla Trabzon iline gelerek suç delillerinin karartılmasına iştirak ederek suç kastını ortaya koydu” ifadelerine yer verdi.

İtiraz dilekçesinde, “Sanık Özkan Mumcu’nun da Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde sorumlu olarak görev yaptığı, maktul Hrant Dink’e yönelik cinayet tasarısını ve buna yönelik hazırlıkları önceden bildiği ancak maktule yönelik eylemi mensubu olduğu terör örgütü yöneticilerinin talimatıyla sonuç alıcı şekilde resmi işleme konu etmediği bu şekilde maktule yönelik eylemin gerçekleşmesine katkı sağlayarak iştirak etti” denildi.

‘Sanıkların mensubu olduğu terör örgütü lider ve yöneticilerinin halen firari durumda bulunması’

‘Sanıklar Zenit ve Mumcu’un kendilerine isnat edilen eylemleri ika ettiği konusunda kovuşturma dosyası kapsamında kuvvetli suç şüphesi oluşturan delillerin bulunduğu’ belirtilen itiraz dilekçesinde, sanıklara isnat edilen eylemlerin ‘Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 100. maddesi kapsamında katalog suçlardan olduğu, sanıkların savunmasının alınmadığı, kaçma şüphesi ve sanıkların mensubu olduğu terör örgütü lider ve yöneticilerinin halen firari durumda bulunduğu’ belirtildi.

İtiraz dilekçesi şu ifadelerle tamamlandı; “Kovuşturma dosya içeriğiyle sabittir. Bu nedenle mahkemenin sanıkları Muhittin Zenit ile Özkan Mumcu’nun tahliyesine dair karar ve dayandığı gerekçe haklı ve yerinde değildir. Sanıklar Muhittin Zenit ile Özkan Mumcu’nun tahliyesine dair kararın kaldırılarak haklarında yakalama emri düzenlenmesi, bu olmadığı takdirde itiraz incelenmek üzere dosyanın yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilmesi kamu adına talep olunur. ”

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklardan emniyet amiri Özkan Mumcu ile Polis memuru Muhittin Zenit’in tutuklu kaldıkları süre ve suç vasfının değişmesi ihtimalini gö zönünde bulundurarak tahliyelerine karar vermiş, yurtdışına çıkışlarını yasaklamıştı. (DHA)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.