Selahattin Demirtaş: PKK kesinlikle silah bırakmalı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili "Bizim çağrımıza kalmış olsa sabah kalkar akşama kadar çağrı yaparım. Çağrıyla olacak iş değil. Buradan çağrı yapıyorum; PKK kesinlikle Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır. Ama benim çağrım çözüm değil ki" dedi.

Selahattin Demirtaş: PKK kesinlikle silah bırakmalı

Demirtaş, Habertürk TV'de 'Teke Tek' programında Fatih Altaylı'nın gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 

'HEDEFİMİZİN BİRAZ ALTINDA OY ALDIK'

7 Haziran Genel Seçimleri'nde parti olarak yüzde 15 hedef belirlediklerini belirten Demirtaş, "Dolayısıyla belirlediğimiz hedefin biraz altında bir oy aldık diyebiliriz. Bizi şaşırtan, şoke eden yüksek bir oy almamamız. En nihayetinde barajı aşmak ve parlamentoya güçlü bir muhalefet grubu taşımak bizim için çok önemliydi. O nedenle ortaya çıkan yüzde 13,1'lik bir oy da çok kıymetlidir, çok değerlidir. Türkiye siyasi tarihinde dengelerin bu kadar sarsıldığı çok az seçim olmuştur.

Kim bize oy verdi? Bu yüzde 13,1'lik oyu nereden aldık? Türkiye'den aldık. Türkiye'den kim varsa; Türkiye'nin farklı yaşam tarzları olan, farklı inançları olan bu çoğulcu topluluğu HDP'nin etrafında buluştu. Dolayısıyla HDP'yi parlamentoya taşıyan sadece 'şunlardır, bunlardır' diyemeyiz. Türkiye'nin kendisidir. Biz de zaten bu iddiayla ortaya çıkmıştık." şeklinde konuştu.

'PKK KESİNLİKLE TÜRKİYE'YE KARŞI SİLAH BIRAKMALIDIR'

Altaylı'nın, "Eylemsizlik bitti mi?" sorusuna Selahattin Demirtaş, KCK'nın daha sabırlı davranması gerektiğini söyledi. "Kürtlerin derdi bölünmek değil, haksızlıklar bitsin isteniyor. Ayrı bir devlet kuralım demiyoruz, birlikte yaşayalım ama özgürlükleri genişletelim. Türkiye'deki Kürt sorununun çözümü için kabaca ilkesel çözümümüz bu." diyen Demirtaş, şöyle konuştu: "PKK'yı tehdit olmaktan çıkarmanın yolu müzakeredir. Bizim çağrımıza kalmış olsa sabah kalkar akşama kadar çağrı yaparım. Çağrıyla olacak iş değil. Buradan çağrı yapıyorum; PKK kesinlikle Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır. Ama benim çağrım çözüm değil ki. Kim yaparsa bırakacak? Öcalan. O da hangi şartlarda yapacağını açıkladı."

'TÜRKİYE OLARAK DAHA FAZLA ELİNDEN TUT'

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt gruplara Türkiye'nin daha fazla destek vermesi gerektiğini dile getiren Demirtaş, 'kırmızı çizgi' korkularından kurtulması gerektiğini ifade etti. Selahattin Demirtaş, "Kürtler, kutuplarda bir devlet kursalar, sanki Türkiye gidip müdahale edecek gibi bir ruh hali var. Ne kadar yanlış bir şey. Suriye’nin kuzeyindeki topraklar orda yaşayan kadim halkların toprağıdır, Türkiye’nin tapulu malı değil. Bu panik, bu kırmızı çizgi hali nedir? Orduyu harekete geçirme, sınıra yığınak yapma hali nedir? Onu yapmak yerine orada bir oluşum var, Amerikalılar destek veriyor buna. Rahatsız mısın bundan? Türkiye olarak sen destek ver, elinden daha fazla tut. ‘Biz çorba verdik, yardım ettik, sınırlarımızı açtık’ dışında bir şey yap. IŞİD tehdidi altında orası inlerken tıpkı ‘Ben Bayırbucak Türkmenlerine gönderdim kardeşim TIR’ları, kime ne!’ dediğin gibi ‘Ben Kobani’ye de gönderdim TIR’ları’ de, bunu yap; o zaman korkularını yenmiş olursun, o zaman elinden tutmuş olursun, el ele tutuşmuş olursun. Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık önümüzdeki 100 yılı gözeten büyük bir vizyonla yeni politikalar üretmeli ve oradan korkmamalı. Orada oluşum ne olursa olsun Türkiye’nin düşmanı olmayacaktır, Türkiye için bir tehdit olmayacaktır." diye konuştu.

'DOĞRU BİR KOALİSYON ÜLKEYİ RAHATLATIR'

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun, HDP görüşmesiyle koalisyon kurma görüşmelerinin ilk turunun tamamlanacağını söyleyen Demirtaş, koalisyonun ülkeyi rahatlatacağını aktardı. Demirtaş, “Bize göre Türkiye, bir hükümet kurmalıdır. Şimdi siyasetteki koalisyon, bazen toplumsal koalisyonlara da zemin fırsat sunar. Yani siyaseten birlikte iş yapma kültürü, bir arada durma kültürüdür. Toplumdaki kamplaşmayı da kutuplaşmayı da eritebilir. Bu bir fırsattır aslında. Tek başına iktidar olmak bazen iyidir ama bu gibi durumlarda koalisyon ülkeyi rahatlatır. Doğru bir koalisyon anlayışı, ilkeler etrafında buluşmak, toplumu da rahatlatır, bazı doğru işleri de birlikte yaparken birlikte risk üstlenmeyi de beraberinde getirir. Siyasette riskleri paylaşmak lazım. Partimin Türkiye ve bölge sorunlarına ve çözümlerine nasıl yaklaştığını Davutoğlu ile paylaşacağız. Bizim 3 temel ilkemiz var; demokrasi, adalet ve barış ilkeleri. Bunları alt başlıklarıyla birlikte dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Türkiye'de bir hükümet kurulacaksa bu ilkelere azami ölçüde dikkat edilsin istiyoruz. Eğer AKP ve CHP bir koalisyon kurar ve HDP’nin de ortaya koyduğu bu ilkelere şu veya bu oranda temas eden bir hükümet programıyla çıkarlarsa, biz, böyle bir hükümetin çalışmasını kolaylaştırırız." ifadelerini kullandı.

'ADALET DEDİĞİMİZ ŞEY SANA GÖRE, BANA GÖRE DEĞİŞMEZ'

"Bütün ilkesel yaklaşımlarımızı birbirine yakınlaştırmak zorundayız. İlla HDP’nin, CHP’nin ya da AKP’nin dediğinin tamamı olacak diye bir şey yok, böyle bir koalisyon anlayışı olmaz." diyen Selahattin Demirtaş, şöyle konuştu: "Herkes, bulunduğu yerden bir adım geriye atacak. Adalet dediğimiz şey sana göre, bana göre değişmez. Adalet, adalettir. Toplumun adalet duygusu zedelenmiştir. Bağımsız yargı yok, bağımsız medya yok, bağımsız üniversite yok, bağımsız kolluk gücü yok. Halihazırda işlenmiş suçlar var; yolsuzluk rüşvetten Robotski’ye, Gezi’ye kadar. Toplumda telafi edilmesi gereken zedelenmiş adalet duyguları var. Bunları gidermek konusunda bir şeyler yapmamız lazım. AKP, MHP dahil diyorum. Çünkü bizim düşmanlık yapma, birbirimize öfke besleme, birbirimizin meşruiyetini sorgulama hakkımız yok. Toplum bizden çözüm bekliyor. Eğer böyle bir koalisyon şekillenmesi olursa, HDP, biran önce bu zorluklardan çıkılması için parlamentoda kolaylaştırıcı bir aktif, pozitif, yapıcı bir muhalefet yapacaktır."

'AKP NEREDE YANLIŞ YAPTIM DİYE KENDİNE SORMALI'

AK Parti'nin, 'nerede yanlış yaptım' diye kendisini sorgulaması gerektiğini dile getiren Selahattin Demirtaş, "Erdoğan, beğenmediğimiz bir anayasanını cumhurbaşkanıdır. 'Seni başkan yaptırmayacağız' sözü kişisel bir tavır değildi. Bu cümleyle çoğulcu demokrasiyi savunduğumuzu anlatmaya çalıştık. AKP, yüzde 41 o yalmış bir parti, diğer üç partiyle koalisyon yapmak için bu kadar kaygılı davranıyorsa, 'nerede yanlış yaptım' demesi lazım. Yaptığı iyi, doğru şeyler de var, ama yanlış yaptığınızda da seçmenler sizi eleştirir. Söylem değişikline gitmeniz lazım." diye konuştu.

'SEÇİMİN SONUÇLARINDAN DERS ÇIKARMAMIŞ OLURSANIZ; HODRİ MEYDAN'

Koalisyona HDP olarak kapılarının açık olduğunu tekrarlayan Selahattin Demirtaş, eğer erken seçim kararı alınırsa da buna hazır olduklarını ve daha yüksek bir oy alabileceklerini ifade etti. Demirtaş, şöyle konuştu: “Maksatımız üzüm yemek. Üzümü Türkiye toplumu yiyecek, HDP değil. Niye bağcıyı dövmekle uğraşalım ki? Ama ‘toplum bu seçimde yanlış tercihte bulundu, hatalı oy kullandılar, biz bu seçime inanmıyoruz. Dolayısıyla bir seçim daha yaparsak tak başımıza iktidar oluruz’ deyip şu seçimin sonuçlarından ders çıkarmamış olursanız, hodri meydan. Hemen yarınki turdan sonra gelin erken seçim kararı da alalım. Türkiye toplumu bunu hak etmiyor, fakat bundan kaçınacak halimiz de yok. O zaman herkes kendi ilkeleriyle yine sahaya çıkacak, Türkiye toplumu eminim ki adaletli bir karar verecektir. Kimin doğruyu savunduğu, kimin ülkenin çıkarlarını gözetip gözetmediği daha iyi anlaşılacaktır. Biz daha iyi bir sonuç alabileceğimizi düşünüyoruz seçimden. Ama biz yine de hükümet kurulmalı diyoruz.”

CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.