Şiddet sarmalına son vereceğiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Hendek siyasetiyle insanlarımıza acı çektiren bu şiddet sarmalına son vereceğiz. Siyaseti terörize eden, devlet ile milletin arasına girmek isteyen, şiddet ve nefretle vatandaşlarımızı taciz eden tezgâhları, tuzakları bertaraf edeceğiz” dedi

Şiddet sarmalına son vereceğiz

Yeni yıl mesajı yayımlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin gerek içeride, gerekse dışarıda çok hareketli olaylara sahne olan bir yılı geride bıraktığını belirterek, bu hareketli yılın önümüzdeki günlere yansıyan etkileriyle 2016 yılına girdiklerini söyledi.

Kollarımızı sıvadık
Davutoğlu, mesajında, “Şükürler olsun ki, son 12 yılda olduğu gibi, 2015 yılında da sosyal politikalardan bölgesel yatırımlara, ekonomiden dış politikaya kadar hemen her alanda başarılı bir yılı geride bıraktık. Ülkemiz, 2015 yılında iki genel seçim geçirdi. Millî irade, 7 Haziran ve 1 Kasım’da yüksek bir katılımla sandığa yansıdı. Her iki seçim sonrasında ortaya çıkan siyasî sonuçlarla, halkımızın verdiği mesaj neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Bütün bu süreçte demokrasi tüm kurum, kural ve teamülleriyle işledi ve Türkiye istikrar zeminine kavuştu. İşte 64. Hükümet; milletimizin huzur, güven ve istikrar arzusunun bir sonucu olarak işbaşı yaptı. Bu güzel ülkeye hizmet yolunda, milletimizin teveccühüne şükran hisleriyle ve Allah’ın lütfuna şükrederek, Türkiye’yi daha da ileri bir noktaya taşımak için kolları sıvadık” düşüncesini paylaştı.

Sessiz devrimlere imza attık
“Son 13 yılda Türkiye’de Sessiz Devrimlere imza atan kadrolar olarak, inşallah önümüzdeki 4 yılda çok daha başarılı çalışmaları ortaya koyacağız” diyen Davutoğlu, şunları dile getirdi: “Hazırlıklarımızla, büyük bir yönetim tecrübesiyle, projelerimizle ve tam bir özgüvenle milletimizin hizmetindeyiz. Herkes emin olsun ki, Allah’ın izniyle ve büyük milletimizin desteğiyle aşamayacağımız hiçbir bir sorun yoktur. Daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk, daha fazla adalet, daha fazla refah ve daha adil bir bölüşüm için çaba ve gayretlerimiz sürecek. Seçimlerin ardından, Hükümetimizi kurar kurmaz 2016 Yılı Eylem Planımızı ve Reform Paketimizi açıkladık. Birinci AK Parti Hükümeti’nden bu yana, tam 13 yıldır, daima sözünün eri olmuş bir siyasi kadro olarak, seçim öncesindeki taahhütlerimizin icra tarihlerini tek tek kamuoyuyla paylaştık. Milletimizle sandıkta gerçekleştirdiğimiz ahitleşmemizi, Eylem Planı’yla somutlaştırdık. Şimdi, halkımız için var olan hizmetlerimizi daha da ilerletme, ilk kez başlatacaklarımızı da layıkıyla hayata geçirme zamanı.”

Şiarımız adalettir
Yeni yıl mesajında Davutoğlu, yeni dönemde de, medeniyet yürüyüşünü ileri demokrasi ve hukuk atılımlarını sürdüreceklerini belirterek, “Şiarımız adalettir. İlkemiz insan onurunu yükseltmektir. Geçmişin kavgalarına, meselelerine takılıp kalmayacak, sunî gündemlerle vakit kaybetmeyeceğiz. Kardeşane duygularla, güç birliği içerisinde hedeflerimize yoğunlaşıp, hizmet yolculuğumuzu daha da kararlı bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.

Sivil bir anayasa gerekli
Bu mesaide, ilk kez sivil bir Anayasa yapmanın şerefli görevine de talip olduklarını aktaran Davutoğlu, “Türkiye’nin ve Meclis’in en büyük siyasi partisi ve görevinin başındaki Hükümet olarak, 2002 yılından bu yana devam eden başarılarımızı İnşallah Yeni Anayasa ile taçlandıracağız. Geniş çerçeveli bir uzlaşı anlayışı ve katkılara açık bir çalışma pratiğiyle hazırlayacağımız yeni anayasa, Türkiye’yi tam manasıyla ileri demokrasi normlarına taşıyacak, her vatandaşımızın iftihar edeceği, her vatandaşımızın sahipleneceği bir siyasi sözleşme olacak. Yine aynı çerçevede Avrupa Birliği sürecindeki olumlu gelişmeler de, demokrasi vizyonumuza yeni yılda yeni katkılar yapacak. Türkiye-AB Zirvesi sonrasında yeniden ivme kazanan AB süreci, müzakerelere açılan 17 Numaralı Ekonomik ve Parasal Politika Faslıyla somut bir ilerleme de kaydetti. Önümüzdeki süreçte AB perspektifimizi daha ileri noktalara taşıyacak ve ileri adımlar atacağız” dedi.

Tuzakları bertaraf edeceğiz
BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, “Güzel ülkemiz 2016 yılına, pekçok olumlu gelişme ve büyük umutlarla girerken, maalesef hala terörden medet uman bir kesim ise nafile çabalarını sürdürüyor.” diyerek yaşanan olaylara da değindi. “Hendek siyasetiyle insanlarımıza acı çektiren bu şiddet sarmalına son vereceğiz. Siyaseti terörize eden, devlet ile milletin arasına girmek isteyen, şiddet ve nefretle vatandaşlarımızı taciz eden tezgâhları, tuzakları bertaraf edeceğiz.” vurgusunu yapan Başbakan Davutoğlu, “Biz sonsuza kadar hukuk ve adaletin meşalesini taşıyacağız. Bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isterim ki; huzurumuzu, kardeşliğimizi kimse bozamayacak. İçeride ve dışarıda ülkemiz üzerinde operasyon düşünenler Türkiye’yi zaafa uğratamayacak” cümlelerini sarf etti. CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.