Sıkıntılar takım oyunuyla aşılır

Dünyanın yeni bir küresel ekonomik sıkıntının eşiğinde olduğunu belirten Erdoğan, küresel sorunlara, küresel çözümler bulunması gerektiğini, tüm sıkıntıların küresel bir takım oyunuyla daha kolay aşılacağını söyledi

Sıkıntılar takım oyunuyla aşılır

Dünyanın yeni bir küresel ekonomik sıkıntının eşiğinde olduğunu belirten Erdoğan, küresel sorunlara, küresel çözümler bulunması gerektiğini, tüm sıkıntıların küresel bir takım oyunuyla daha kolay aşılacağını söyledi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20’nin iş ayağı toplantısı olan B20’de dünya devlerine ekonomik kriz ve krizi önlemeye yönelik çağrılar yaptı. Dünyanın yeni bir küresel ekonomik sıkıntının eşiğinde olduğunu belirten Erdoğan, “Küresel sorunlara, küresel çözümler bulunması gerekiyor. Her ekonomik gelişmenin ilgili ülke ile tüm dünyayı da etkilediği bir dönemde, bu anlayışla, birlikte hareket edilmesi büyük önem taşıyor. Ülkelerin içine düştüğü sıkıntıları aşma yönündeki gayretlerin güçlü bir işbirliğiyle desteklenmesi ve bir takım oyunu şeklinde sergilenmesi sorunların daha kolay aşılmasını sağlar. Türkiye olarak biz, 2008’deki küresel finans krizini bu yaklaşımla aldığımız önlemler sayesinde sınırlı bir kayıpla atlattık. Dünyanın yeni bir küresel ekonomik sıkıntının eşiğinde olduğu şu günlerde aynı yolu hep birlikte takip etmek mecburiyetindeyiz. G20, bu ihtiyacı karşılayacak en önemli ekonomik işbirliği platformu olarak önümüzdeki dönemde çok daha büyük görevler ifa etme potansiyeline sahiptir” dedi. Erdoğan, TOBB’un ev sahipliğinde düzenlenen B20 Türkiye Konferansı’nın açılış oturumunda şu mesajı da verdi: “Sadece bir ekonomik işbirliği zemini olarak işlemesi halinde G20’nin arzu edilen etkiye sahip olamaz. G20’nin aynı zamanda küresel barış ve istikrara da katkı yapmasını sağlamak zorundayız. Çünkü küresel düzeyde barış, huzur, güven ortamı sağlanmadan ekonomik hedeflere ulaşılabilmesi mümkün değildir. Bu vasfıyla G20, aldığı kararlar ve sergilediği duruşla dünyadaki her bir bireyin hayatına doğrudan etki etme gücüne sahiptir. G20 liderleri olarak bu bilinçle hareket ediyoruz, etmek mecburiyetindeyiz. Siyasi liderlerin ve iş dünyasının bu platformda gösterecekleri karşılıklı uyum ve iş birliği küresel sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır. Bunun için platform  mekanizmalarında geliştirilen politikaların ve gündeme getirilen önerilerin birbirlerini tamamlayıcı mahiyette olması şarttır.”

Bu hattı dikkate almayan kaybeder
Pekin-İstanbul hattını dikkate almayan ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel projenin başarıya ulaşma şansı olmadığını dile getiren Erdoğan, “Londra’dan Pekin’e uzanan tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması mahiyetindeki demiryolu projesi yeni dönemin sembolü” dedi.

Yatırım kapısı açık
Türkiye’nin yatırımlar açısından kapısının sonuna kadar açık olduğunu belirten Erdoğan şöyle devam etti: “Türkiye olarak her türlü güvenli liman olma anlayışımızla kapımızı açtık, her türlü desteği de vermeye hazırız. Güçlü, dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı küresel büyümenin önemli ayaklarından birinin de alt yapı yatırımlarının artırılmasıdır. Dünyada 2030’a kadar 70 trilyon dolar alt yapı yatırımı ihtiyacı olduğu ifade ediliyor. Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma hedefleri için yılda 1.5 trilyon dolar alt yapı yatırımına ihtiyaçları bulunuyor. Sadece enerji alanında yarıdan fazlası Sahra Altı Afrika’da olmak üzere dünya genelinde 1 milyar 100 milyon insan elektrikten mahrum yaşıyor. Kamu ile özel sektörün işbirliği yapması şart.”

Entegrasyon vurgusu
Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye, özellikle Avrupa Birliği üyeliği sürecinde gümrük birliğinin tesisinden itibaren küresel rekabete uyum konusunda başarılı bir örnek. Düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin de ekonomilerindeki kırılganlığı azaltmak için benzer bir yöntem izlemeleri gerekir. Bu konuda G20’ye önemli sorumluluklar düşüyor.”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.