Soykırım iddiaları bahane ediliyor

Eski Büyükelçi Ömer Engin Lütem, Avrupa’nın Ermeni meselesindeki soykırım iddialarını bahane ederek, Türkiye’yi AB üyeliği yolunda oyaladığını söyledi.

Soykırım iddiaları bahane ediliyor

Eski Büyükelçi Ömer Engin Lütem, Avrupa’nın Ermeni meselesindeki soykırım iddialarını bahane ederek, Türkiye’yi AB üyeliği yolunda oyaladığını söyledi

1915 Olayları’nın 100. yıl dönümünde ‘Tarihi Belgeler Işığında Ermeni Olayları Uluslararası Sempozyumu’, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli ülkelerinden akademisyen ve diplomatların katılımıyla İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleşti. 23 Nisan gecesinde yaşananların tartışmaya açıldığı sempozyumda, birlikte yaşamaya dair ortak paydaları etkileme biçimleri ele alındı. Sempozyuma katılan Eski Büyükelçi Ömer Engin Lütem, soykırım iddialarının, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini önlemek için bazı ülkeler tarafından kullanılan bir unsur olduğunu söyledi.

Israrla suçluyorlar!
Tehcirin 100. yılı sebebiyle Erivan başta olmak üzere dünya genelinde gerçekleştirilen etkinliklerin, 1915 yılındaki tehcirin aslında bir soykırım olduğunu kanıtlayarak Türklere karşı bir tür suçlama yöneltmek için yapıldığını belirten Lütem, sürgün kararının stratejik bir düşünceyle verildiğini söyledi. Doğu Anadolu’da karışıklar çıkmaması için o bölgedeki Ermenilerin tehcir edildiğini belirten Lütem, “Milliyetçiliğin dünyanın her yerinde yükseldiği ve Osmanlı İmparatorluğu’nu oluşturan Hıristiyan unsurların teker teker ayrıldığı bir dönemdi. Bu çerçevede Ermeniler de Rusya ve İngiltere’nin teşvikiyle bağımsızlık talep ettiler. Fakat bunu ele geçirebilmek için Osmanlı ile anlaşmak yerine isyan çıkardılar. Osmanlı da karşı durunca işler büyüdü ve bu hale geldi. Doğu Anadolu, Ermenilerden temizlendiği takdirde Ermeniler, Rusların aleti olmayacak ve bölgede karışıklıklar çıkmayacaktı. Bu mantıken doğru bir şeydi ama o günün koşullarında bu insanların gönderilmesi çok güçtü. Çünkü ulaşım araçları yoktu ve beslenme güçlükleri vardı. Bunu başarabileceklerini zannettiler ve kağıt üzerinde birtakım önlemler aldılar. Ama savaş koşullarında ekonomik bakımdan çok güç durumda olan Osmanlı’nın bunu becerebilmesi mümkün değildi ve pek de iyi sonuçlanmadı” dedi.1915’te Osmanlı İmparatorluğu’nun müttefiki olarak Anadolu’da görev yapan Alman subayların, Ermenilerin önemli bir rol oynadıkları yönündeki iddialarını da değerlendirdi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.