Taşeron işçiler ve taşeron yasası için son dakika haberleri! 11 Temmuz taşeron yasası ne durumda?

Taşeron işçiler ve taşeron yasası için son dkaika bilgileri son sürat gelmeye devam ederken düzenlemelerle ilgili olarak meclisin açılması bekleniyor. Söz konusu yasa ile ilgili olarak ele alınacak tüm maddelerin değerlendirilip yıl sonuna kadar yürürlüğe konulması bekleniyor. Peki taşeron yasasındaki son durum ne? Taşeron işçiler bekledikleri mutlu haberleri alabilecekler mi? İşte 11 Temmuz 2016 Pazartesi gününe ait taşeron haberleri

Taşeron işçiler ve taşeron yasası için son dakika haberleri! 11 Temmuz taşeron yasası ne durumda?

Taşeron işçiler ve taşeron yasası için son dkaika bilgileri son sürat gelmeye devam ederken düzenlemelerle ilgili olarak meclisin açılması bekleniyor. Söz konusu yasa ile ilgili olarak ele alınacak tüm maddelerin değerlendirilip yıl sonuna kadar yürürlüğe konulması bekleniyor. Peki taşeron yasasındaki son durum ne? Taşeron işçiler bekledikleri mutlu haberleri alabilecekler mi? 11 Temmuz 2016 Pazartesi gününe ait taşeron haberleri

Özellikle maden, inşaat ve temizlik sektörlerinde evine ekmek götürebilmek için mücadele veren taşeronlar, 1 Kasım seçimleri sonrasında seçim öncesinde sözü verilen kadrolu olma projesine bir an önce geçiş yapmak için heyecanlı bir şekilde bekliyor. Eski hükümet döneminde tamamlanamayan taşeron yasasında gözler 65. hükümete çevrildi. Ailelerini mutlu edebilmek ve hayatlarını garanti altına almak isteyen taşeronlar da kadro için sabırsızlanıyor. Peki taşeron yasasında son durum ne? Kaç taşerona kadro hakkı tanınacak? Türkiye'de kaç taşeron var? İşte detaylar...

Yaklaşık 720 bin taşeronun kadroya alınmasıyla ilgili çalışma her geçen gün netlik kazanıyor. Taşeron çalışmasında sona gelinirken, ayrıntılar netleşiyor. Buna göre, kamuda taşeron olarak çalışan herkes kadroya alınacak. Ancak emekli olduktan sonra taşeron olarak çalışanlar ise sistem dışı kalacak. Hükümet ise taşeron çalışanlarla ilgili kritik takvimi yeniden belirledi. Düzenleme bazı çalışanların sözleşmeleriyle ilgili sorunlar nedeniyle yeni yasama yılına kaldı. Yasa, yıl sonuna kadar çıkarılacak. Ayrıca Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeronla ilgili olarak, "İlave çalışma ihtiyacı ortaya çıktı. Üzerinde çalışıyoruz" dedi. Taşeron işçiler için son dakika haberleri ve en son gelişmeler bu sayfada sizlerleTAŞERON İŞÇİ EN SON HABERLER

TAŞERON İŞÇİ SON DAKİKA HABERLERİ
Hükümet, bazı bakanlıklar ve kamu kurumlarındaki hizmet niteliği dolayısıyla yapılan kimi sözleşmelerdeki hükümlerde sorun çıkmaması için 'kurum kurum' detay çalışmasına odaklandı. Yaz döneminde son şekli verilecek düzenleme, Meclis yeni yasama yılına başladıktan sonra ele alınacak. Yasa, 2017’ye bırakılmadan, yıl sonuna kadar çıkarılacak ve 2017 yılından itibaren geçerli olacak.  

STATÜ HASSASİYETİ 

Önceki dönemde hazırlanan taslağın, farklı statülerde çalışan işçiler dolayısıyla sıkıntı yarattığı bildirildi. 

YENİ İSTİHDAM MODELİ

Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları başta olmak üzere, taşeron çalışanların yoğun olarak bulunduğu bakanlıkların yanı sıra, kurum temsilcileriyle yapılan değerlendirmelerde, yeni oluşturulacak 'özel sözleşmeli personel' adlı istihdam modeli için iki hassasiyetin gözetildiği vurgulandı. Bir yandan bu modele geçiş planlanırken, diğer yandan kamu kurumlarının ihtiyaçlarının tam olarak karşılanabilmesi hedefleniyor. 

TEK TEK  ŞEKİLLENECEK

Bakanlar Kurulu'nda yapılan sunumlarda da teknik çalışmaların sürdürülmesi benimsendi. Yaz döneminde son şeklini alacak düzenlemeyle, taşeron çalışanların geçiş koşulları, mali ve özlük hakları, emeklilikle ilgili düzenlemeleri tek tek şekillendirilecek. 

Taşeron İşçi için ek düzenlemeler geliyor 

Bakan Ağbal, taşeronla ilgili olarak, "İlave çalışma ihtiyacı ortaya çıktı. Üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt'ta gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Ağbal, bir gazetecinin, "Taşeron firmalarda çalışanların kamuda istihdam edilmesine yönelik çalışmalarda son durum nedir?" şeklindeki sorusu üzerine şunları söyledi: "Taşeronlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Kapsamlı bir düzenleme yapılıyor. Bu düzenleme aynı zamanda kamuda yeni bir istihdam modelinin de getirilmesine vesile oluyor." Çalışmalar tamamlandığında konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapacaklarını belirten Ağbal, "Hükümet olarak, taşeron firmalarda çalışan arkadaşlarımızla ilgili bir vaadimiz var. Bu vaadi hayata geçireceğiz, ama burada bir taraftan kamu kurumlarının ihtiyaçları karşılansın diğer taraftan da çalışanlarımız uygun koşullarda bu yeni sisteme geçsinler istiyoruz. Bunun için bir süre bu çalışmalar devam edecek" diye konuştu. 

Karmaşık sözleşmeler var

Ağbal, şunları söyledi: "Çalışmanın daha da detaylandırılması ve Bakanlar Kurulu'nda konuşulan bazı konular bakımından ilave çalışmalar yapılması ihtiyacı ortaya çıktı. Bu çalışmayı yaparken gördük ki o kadar basit değil, karmaşık çok farklı türde sözleşmeler var. Uygulamanın başarılı olması noktasında ilave bir takım düzenlemeler yapılması ihtiyacı ortaya çıktı. Bu çalışmaları devam ettiriyoruz."

Taşeron çalısması netleşiyor: Emekliye kadro yok

Buna göre, 1 Kasım tarihi sonrası da dahil olmak, kamu kurumlarında taşeron olarak işe giren bütün çalışanlara kadro yolu açılacak. Emekli olduktan sonra taşaron olarak çalışanlar ise kapsam dışı kalacak. Halen taşeron olarak çalışanların tamamı yaşlarına bakılmaksızın kadroya alınması bekleniyor. Ancak, yeni işe girecek olan taşeronlar için yaş sınırı getirileceği belirtiliyor. Bu kişilere için uygulanacak sınırının hangi yaş olacağı konusu henüz netleşmedi.

TARİHE BAKILMAYACAK 

Kamu kurumlarında taşeron olarak görev yapan işçilerin kadroya alınmasına yönelik çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. İlgili Bakanlıklardan edinilen bilgiye göre taşeronların kadroya alınacağının açıklandığı 1 Kasım tarihinden önce işe girip girmediğine bakılmaksızın, kamuda görevli bütün taşeronlara kadro yolu açılıyor. Taşeron çalışmasına ilişkin değerlendirmede bulunan üst düzey bir yetkili, “Üzerinde çalıştığımız sistem uygulamaya girerse, kadroya alınacak taşeron işçilerde1 Kasım veya 5 Kasım ayrımı olmayacak” dedi.

YAŞ SINIRI OLMAYACAK

Edinilen bilgiye göre, emekli olduktan sonra taşeron olarak çalışanlar ise sistem dışı bırakılacak ve bu kişilere kadro verilmeyecek. Halen taşeron olarak çalışmakta olan kişiler için kadroya geçişte yaş sınırı uygulaması olmayacak. Bu kişiler kadroya alındıktan sonra, emeklilik yaşına kadar kamuda kadrolu olarak çalışacaklar ve yaşları geldiğinde emekli edilecekler. Ancak, taşeron olarak yeni işe girecek olan işçilerin kamuda kadroya geçişlerinde, yaş sınırı uygulanacak. Bu sınırın kaç yaş olacağına konusu ise henüz netleşmedi.

Belediye ayağı henüz net değil

Yetkililer çalışmanın hızla devam ettiğini ancak belediyelerde çalışan taşeronlara yönelik sistemin henüz netlik kazanmadığını kaydetti. Çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personel kamuda 'Özel Sözleşmeli Personel' pozisyonunda istihdam edilecek. Taşeron işçilerin kıdem tazminatında herhangi bir şekilde hak kaybı olmayacak. Taşeron işçilerin kıdem tazminatı devlet garantisi altında olduğu için öncelikli olarak kadroya alındığı kuruma geçiş yapılacak.

Kadroya kadameli geçiş

İşe alım sisteminin değiştiğini, başka bir sistemin başladığını ifade eden yetkililer, kademeli bir kadroya geçiş sistemi olacağını belirtti. Personel ihtiyacı olan kamu kurumu ilave talepte bulunabileceği ifade edilirken, bu ek personel talebinin taşeron firma yerine Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacağı belirtildi. Bu tarz kadroya alımların kademeli de olsa sürekli olacağı kaydedildi.

TAŞERON İŞÇİ NEDİR?
Örneğin bir okulda eğitim verilmesi işi “asıl” iş, okulun temizlik işlerinin yapılması ise “yardımcı” iştir. Bu okulun temizlik işleri bir firmaya verilebilir. Bu firma kendi işçilerini bu okulun temizlik işlerinde çalıştırırsa taşeron işveren halini alır. Aynı şekilde okulun elektrik işlerinin yapılması da işin niteliği gereği “uzmanlık gerektiren” iştir.

Taşeron işçilerine karşı asıl işveren ve taşeron (alt işveren), birlikte yükümlülük taşır. Örneğin yukarıdaki örnekte okul idaresi, temizlik işini yapan taşeron işçilerin ücretlerinin ödenmemesinden veya diğer haklarının ihlal edilmesinden dolayı, taşeron firma ile birlikte doğrudan sorumludur. Bu okulda taşeron işçisi olarak çalışan işçi, işçilik hakları için hem taşeron firmaya hem de okul idaresine karşı dava açabilir.

Bir işyerinde yalnızca bu türden yardımcı veya uzmanlık gerektiren işler taşerona devredilebilir. Asıl iş taşerona devredilemez. Örneğin okulda eğitim verilmesi işi taşerona verilemez. Eğer böyle bir devir yapılmışsa asıl işveren ile taşeron arasındaki sözleşme geçersiz sayılır. Bu durumda taşeron işçileri, asıl işverenin işçisi kabul edilir

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.