Taşeron yasası ne zaman çıkacak? Taşeron yasası yoksa unutuldu mu? Kaç taşeron kadrolu olacak? Tüm cevaplar burada

Taşeron olsun olmasın herkesin 1 Kasım seçimleri kapsamında merak ettiği en önemli konulardan biri haline gelen taşeron yasasında 14 Temmuz 2016 Perşembe günü de son dakika haberleri ümit veriyor. Hayatlarını güvence altına almak ve kadrolu olmak için her gün internette gezinen taşeronlar yasa ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyor. 65. hükümet ile birlikte hızlanması beklenen taşeron yasası ne zaman yürürlüğe girecek? Başbakan Binali Yıldırım taşeron yasasıyla ilgili neler sölyedi? Taşeronların kadrolu olabilmesi için gereken şartlar nelerdir? İşte detaylar...

Taşeron yasası ne zaman çıkacak? Taşeron yasası yoksa unutuldu mu? Kaç taşeron kadrolu olacak? Tüm cevaplar burada

Türkiye'nin gündemi hızla akıp giderken taşeron işçilerin dertlerine hala derman bulunamadı. 1 Kasım'ın ardından 8 ay geçmesine rağmen hala yasalaştırılamayan taşeronlarla ilgili düzenlemeler kimi zaman endişeye yol açıyor. Suriyeliler konusunda dahi daha kararlı ve hızlı adımlar atan hükümetin taşeron yasasında yavaş davranıyor olarak yorumlanması yasa konusunda bir kaç ay daha bekleyeceğiz gibi gösteriyor. Taşeron işçiler kadroya Taşeron işçilere son dakika kadro yasası- Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 14 Temmuz 2016 Perşembe son dakika

Yıl sonunda tamamlanacak
Başbakan tarafından yapılan son dakika açıklamalarına göre Hükumet, kamu kurumlarında ve belediyelerde çalışmakta olan 720 bine yakın taşeron işçinin kadroya  alınmasına yönelik çalışmayı yıl sonuna kadar tamamlayacak. Ekonomi yönetimi tarafından yürütülmekte olan çalışmaya “güvenlik” hassasiyeti nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından da destek veriliyor. Kamu kurumları ve yerel idarelerle de teknik çalışmalar devam ederken, kadroya alınma süreci ve şartlarına ilişkin teorilerde şu şekilde sıralanıyor...

Sınavla kadroya geçiş
Yürüttüğü Meslek ile ilgili temel bilgi, donanım esas alınmak şartıyla sınav zorunlu bir şekilde yapılacak. Güvenlik hassasiyeti nedeniyle kadroya geçiş sınavını belediyeler değil kamu kurumları tarafından yapacak.

Kademe ve yaş sınırı
Taşeron olarak çalışan işçilerin kadroya geçişleri kademeli olarak uygulanacak. Taşeron olarak yeni işe başlayacak işçilerin kadroya girişinde yaş sınırı uygulanacak, 65 yaşını dolduranlar ise bu düzenlemeden faydalanamayacak.

Belediyede Çalışanlara Ayrı Tarife
Belediyelerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması kamu tarafından kurulan şirketlere olacaktır. Özellikle bölgedeki belediyelerdeki yapılar dikkate alınarak kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacak. İçişleri Bakanlığı tarafından dolaylı dolaysız terör bağlantısı tespit edilenlerle sözleşme imzalanmayacak.

İhtiyaç dahilinde alım yapılacak
Taşeron firmalar eliyle güvenlik, temizlik, ulaştırma ağırlıklı işlerde çalışan personel kamu kurumundan gelen talebe göre, kademeli olarak işe alımlar yapılacaktır.

Gecikmenin Nedeni Açıklandı
Üst düzey bir hükumet yetkilisi hükumetin işçilere verdiği sözü tutacağını bilgisini vererek, yasanın gecikmenin nedenini şu sözlerle anlattı:
“Birincisi sınavı kim, nasıl yapacak? HDP’li belediyelerle ilgili sıkıntılar var. Ancak sadece Doğu ve Güneydoğu meselesi değil. İstanbul, Ankara diğer şehirlerdeki belediyelerde çalışanlar konusunda da hassasiyet gerekiyor. Kadroya alınca çalışacaklar mı endişesi var. Taşeron işçi hafta sonu da geliyor ancak memur olan gelmiyor. Kadroya alındıklarında hizmet kalitesi açısından sorun yaşanacak mı? Bir işçi hangi hallerde işten çıkarılabilecek? sözleşmeli personel konusunda farklı modeller var. Biz tüm bu incelikleri dikkate alarak bir model ortaya koymak zorundayız. Kamuda, belediyede hizmet kalitesini aşağı çekmemek için ilgili yasalara uygun bir çalışma yapıyoruz.”

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.