Taşeron yasasında Başbakan Yıldırım müjdeyi verdi! İşte kadrolu olunacak tarih

720 bin Taşeron işçiyi yakından ilgilendiren kadroya alınma sürecine ilişkin müjdeli haber Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Taşeron İşçiler bu yıl sonuna kadar kadroya alınacak! Peki kadroya alınma şartları neler olacak? İşte Taşeron İşçiler hakkında merak edilen detaylar...

Taşeron yasasında Başbakan Yıldırım müjdeyi verdi! İşte kadrolu olunacak tarih

Türkiye'nin gündemi hızla akıp giderken taşeron işçilerin dertlerine hala derman bulunamadı. 1 Kasım'ın ardından 8 ay geçmesine rağmen hala yasalaştırılamayan taşeronlarla ilgili düzenlemeler kimi zaman endişeye yol açıyor. Suriyeliler konusunda dahi daha kararlı ve hızlı adımlar atan hükümetin taşeron yasasında yavaş davranıyor olarak yorumlanması yasa konusunda bir kaç ay daha bekleyeceğiz gibi gösteriyor. Taşeron işçiler kadroya Taşeron işçilere son dakika kadro yasası- Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 16 Temmuz 2016 Cumartesi son dakika

Taşeron olsun olmasın herkesin 1 Kasım seçimleri kapsamında merak ettiği en önemli konulardan biri haline gelen taşeron yasasında 16 Temmuz 2016 Cumartesi günü de son dakika haberleri ümit veriyor. Hayatlarını güvence altına almak ve kadrolu olmak için her gün internette gezinen taşeronlar yasa ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyor. 65. hükümet ile birlikte hızlanması beklenen taşeron yasası ne zaman yürürlüğe girecek? Başbakan Binali Yıldırım taşeron yasasıyla ilgili neler sölyedi? Taşeronların kadrolu olabilmesi için gereken şartlar nelerdir? İşte detaylar...

Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin taşeron işçiler konusunda bir irade ortaya koyduğunu belirterek, ilgili bakanlıklara sürecin hızlandırılması talimatı verdi. Kamu kurumları ve belediyelerdeki 720 bine yakın işçinin kadroya alınmasına yönelik çalışma yıl sonuna kadar tamamlanacak. Maliye ve Çalışma bakanlıklarının yürüttüğü çalışma kapsamında, kamuda ve belediyelerde 'güvenlikiş kalitesinin düşmesine' yönelik endişeleri gideren bir model ortaya konuldu. İş Kanunu'ndaki işten çıkarmaya yönelik maddeler özel sözleşmeye de ekleniyor. Üst düzey bir yetkili, "3 yıllık sözleşme öngörülüyor ancak hangi hallerde iptal edilecek açıkça belirtiyoruz" dedi. Kadro ile ilgili model şöyle:

GÜVENLİK ÖNEMLİ 
 
* Kamuda istihdam edilecek taşeron işçiler için güvenlik soruşturması esas olacak. Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem ve işlemlerde bulunanlarla sözleşme imzalanmayacak.
 
* Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek. 
 
* Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlikler ortadan kaldırılıyor. Bu kapsamda adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.
 
SINAV ZORUNLU!
 
* Mesleki bilgi, donanım esas alınacak, sınav zorunlu olacak. Kadroya geçiş sınavını belediyeler değil, kamu kurumları yapacak.
 
* Taşeron firmalar eliyle güvenlik, temizlik, ulaştırma ağırlıklı işlerde çalışan personel kamu kurumundan gelen talebe göre, kademeli olarak işe alınacak.
 
MÜJDELER YASALAŞIYOR
 
Hükümet, ekonomik müjdelerini Meclis tatile girmeden hayata geçirecek. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nda ele alınan önemli konulardan birisinin Ekonomik Müjdeler Paketi ile ilgili olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Burada alınan kararlar, arefe günü basın toplantısıyla ilan edilen maddelerin uygulanması için biz bütün bu kurum ve kuruluşlarımızın desteklerini beklediğimizi ifade ediyoruz. Müjdelerin uygulanmasına dönük bazı yasal tedbirler gerekecek, bu yasal tedbirlerin Meclis tatile girmeden evvel çıkarılacağını müjdelemek isterim."..

Kadro bekleyen taşeron işçiler, İzmir’de toplandı
 
İZMİR’de, toplam 52 kurumda örgütlenip toplu sözleşme hakkını elde eden HAK İŞ’e bağlı Öz Büro İş Sendikası Genel Başkanı Baki Gülbaba, çalışma şartları ve kadro çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantıları yapmak üzere üyeleriyle bir araya geldi. İşyeri temsilcilerine seslenen Baki Gülbaba, "Kamuda çalışan taşeronların işine bakılmaksızın herkese kadro verilmeli. Öncelikli ve vazgeçilmezimiz emekli olana kadar devletin çalışanı olmaktır" dedi.
 
HAK İŞ’e bağlı Öz Büro İş Sendikası yöneticileri, işyeri temsilcileriyle Hilton Garden Inn Otel’de düzenledikleri toplantıda bir araya geldi. Toplantıya katılan Genel Başkan Baki Gülbaba da, çalışma şartları ve kadro çalışmaları hakkında işyeri temsilcilerine bilgi verdi. Basına açık yapılan toplantının ilk bölümünde genel değerlendirmelerde bulunan Baki Gülbaba, ülkemizde özellikle çalışma yaşamı anlamında sıkıntılar zorluklar bulunduğunu söyledi. Çalışma yaşamının kanayan yarası olan taşeron olusunun bulunduğunu kaydeden Baki Gülbaba, "Yıllardır adına taşeron denilen ama çalıştığı kurumların her hizmetini yapan bütün arkadaşların sorunları çözülemiyor. 
 
Türkiye’de, bu günlerde son derece yapay bilimselliği olmayan bir süreç işliyor. Bu bizi üzüyor canımızı yakıyor. Aylarımızı yıllarımızı alıyor. Bayramda tatil vardı ama tatil yapamayan çalışmak zorunda olan birileri daha vardı. 3 Temmuz’da bayramdan iki gün önce yer Ağrı 19 yaşında bir taşeron çalışanı Mahmut Tuncer elektrik akımına kapılarak öldü. 4 Temmuz Muğla Adil Çarkal, spiral taşının göğsüne saplanması sonucu öldü. 5 Temmuz Kahramanmaraş Halil İbrahim Toptaşlı vidanjörle duvar arasında sıkışıp can verdi. 6 Temmuz Bursa İsmail Güleryüz inşaattan düşüp öldü. 9 Temmuz Aydın jeotermal işletmesinde Birol Deniz, vinçten düşüp öldü. Herkes tatil yaptığı sırada, tatili nerede geçireyim derdine düştüğü sırada bu insanlar çalışmak zorundalar" dedi. 
 
Yaşanan ölümlerin iş kazanı değil cinayet olduğunu da vurgulayıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çağrıda bulunan Baki Gülbaba, "Çalışma bakanına çağırıda bulunuyorum. Vakit geçirmeden bu cinayetlerin sonlandırılmasıyla ilgili çalıştayı ivedilikle gerçekleştirilmesi gerekiyor. Hayatını kaybeden arkadaşlarına statülerine, yaşlarına bakılmaksızın tamamının emekli olmaları gerekli. O da yetmez ailelerine ciddi miktarda tazminat verilmelidir.Özel sektör vermelidir, kamu vermelidir. Sorumlu kimse o vermelidir" dedi. 
 
TAŞERONLAR BU ÜLKENİN ASLİ YURTTAŞLARIDIR
 
Türkiye’de bugünlerde 700 bine yakın insanın geleceğiyle ilgili süreç yaşandığını anlatan Baki Gülbaba, "Taşeron çalışanlarının ülkemizde, çağdaş bir ülkede, yeni Türkiye’de ilerlediğini iddia eden, ekonomik sorunlarını çözdüğü söyleyen Türkiye’ye yakışmıyor. Yıllardır Türkiye’de bir şeyin kavgasını veriyoruz. Taşeron bu ülkenin asli yurttaşları asil insanlarıdır. Lütfen bu insanların hakkını verin, asıl iş, yardımcı iş gibi yapay uyduruk kavramların arkasına saklanıp vicdansızlık yapmayın. Reel gerçeği görün" dedi. Çalıştıkları kurumlarda emekli olmak istediklerini de söyleyen Baki Gülbaba, "Asıl iş, yardımcı iş ayrımı varmış ve biz yıllarca bu ülkede bir kısım insanlarla bunu tartışa geldik. Mücadelede bir yere geldik. Giden başbakanımız Ahmet Davutoğlu, açıklama yaptı 22 Mart’ta. O gün dedi ki ’asıl ve yardımcı iş olduğuna bakılmaksızın kamuda çalışan işçileri kadroya alıyoruz’ dedi. O gün biz arkadaşlarla izledik. 22 Mart’ı bayram ilan edeceğiz dedik. Bir yanlıştan dönülmüştü. 
 
Taşeron çalışanları kadroyla alınacaktı. Sonra çok zaman geçmedi. Pandoranın kutusu açıldı ki aman Allah’ım kadro filan yok. Geldiğimiz nokta itibariyle iki şeyi kazandık. Bu saatten sonra iki şey olmayacak bir tanesi taşeron sözcüğünü unutuyor olacağız. Yıl sonunda hizmet alım ihaleleri yapılmıyor olacak. Çalıştığımız kurumların asli çalışanları olarak emekli olana kadar çalışacağımız durumu kazandığımızı düşünüyorum. Şu anda bu tasarı hazırlanıyor. Emekli olana kadar hastanelerde çalışmaya devam etsinler. Kamu kurumlarında çalışana pozisyonu bizle aynı olan herkese kadro verilmeli. Öncelikli ve vazgeçilmezimiz emekli olana kadar devletini çalışanı olmaktır istediğimiz bunun görüşmelerini sürdürüyoruz" dedi.

VATAN

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.