Taşeron yasasının son dakika gelişmesi ne? Kaç taşeron kadroya alınacak? Kadrolu olmanın şartları ne? 12 Haziran 2016 Pazar

Beden gücü ile çalışarak önemli bir hizmet gören taşeronlar, aldıkları maaşın iyileştirilmesinin yanısıra yer aldıkları kurum ve firmalara da kadrolu olarak kaydedilmekle birlikte hayatlarıyla ilgili ciddi kararların alınmasını istiyordu. 1 Kasım seçimlerinin belki de kazandıran vaadi taşeron yasasında şu an son durum ne? Başbakan Binali Yıldırım'ın taşeron yasasındaki son kararı ne oldu? İşte tüm detaylar haberimizde yer almaktadır.

Taşeron yasasının son dakika gelişmesi ne? Kaç taşeron kadroya alınacak? Kadrolu olmanın şartları ne? 12 Haziran 2016 Pazar
12 Haziran 2016 Pazar 10:27

Ak Parti'nin seçimden galip çıkmasıyla en önemli konulardan biri haline gelen taşeron yasasındaki belirsizlikler can sıkıyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu dönemindeki adımlar her ne kadar umutlandırsa da göreve yeni gelen Başbakan Binali Yıldırım'ın da henüz somut bir gelişme sunamaması endişeye yol açtı. Peki taşeron yasasında son durum ne? 12 Haziran son dakika taşeron haberlerini okuyabilirsiniz...

Özellikle maden, inşaat ve temizlik sektörlerinde evine ekmek götürebilmek için mücadele veren taşeronlar, 1 Kasım seçimleri sonrasında seçim öncesinde sözü verilen kadrolu olma projesine bir an önce geçiş yapmak için heyecanlı bir şekilde bekliyor. Eski hükümet döneminde tamamlanamayan taşeron yasasında gözler 65. hükümete çevrildi. Ailelerini mutlu edebilmek ve hayatlarını garanti altına almak isteyen taşeronlar da kadro için sabırsızlanıyor. Peki taşeron yasasında son durum ne? Kaç taşerona kadro hakkı tanınacak? Türkiye'de kaç taşeron var? İşte detaylar...

Taşeron işçiler kadroya Taşeron işçilere son dakika kadro yasası- Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? 12 Haziran 2016 Pazar son dakikaTaşeron kadroda başa dönüldü. Başbakan Binali Yıldırım taşeron kadro düzenlemesinin yeniden yapılması için talimat verdi. Ahmet Davutoğlu döneminde açıklanan taşeron kadro şartları değişecek. 
Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Başbakan Yıldırım’ın yeni bir çalışma için talimat verdiğini söyledi. Arslan, taşeron işçilerle ilgili Başbakan Binali Yıldırım’ın Maliye Bakanı Naci Ağbal’a yeni bir çalışma yapma talimatı verdiğini öğrendiklerini bildirdi. Arslan, “Taşeron meselesinde daha önce açıklanmış hususların yasalaşacağı konusundaki beklentileri paylaşmıyoruz. Yeni bir durum olduğunu düşünüyorum, yeniden çalışmalar başlatılacak” dedi. 

TAŞERON KADROYLA İLGİLİ KONUŞULANLARIN ÖNEMİ YOK

65. hükümetin programında taşeron işçilerle ilgili bir maddenin bulunmadığını, taşeron işçilerin durumuna ilişkin bakanlarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Arslan, “Sayın Başbakan’ın, Maliye Bakanı’na bu konuda yeni bir çalışma başlatılması gerektiği yönünde talimat verdiğini öğrendik. Dolayısıyla taşeronla ilgili bugüne kadar konuşulanların çok fazla bir anlamı yok.

TAŞERON KADRO ASIL İŞ YARDIMCI İŞ AYRIMI NE OLACAK?

Asıl iş, yardımcı iş ayrımı ortadan kaldırıldığı, yerel yönetimlerle ilgili farklı bir düzenleme getirildiği açıklanmıştı. Bu ifadelerin aynen devam ettiğini düşünüyorum ancak getirilmek istenen düzenlemeler konusunda yeni bir aşamaya geçtiğimizi de düşünüyorum. Daha önceki düzenlemenin kapsamını, yani asıl ya da yardımcı iş ayrımı yapılmadan herkesi kapsamasını destekliyoruz. Bizim itirazımız getirilmek istenen modele, yani Özel Sözleşmeli Personel statüsüne. Dolayısıyla bu itirazlarımızın dikkate alındığı bir modele destek vereceğiz” dedi.

RAKAMLARLA TAŞERON KADRO DÜZENLEMESİ

1.4 milyon kişi
Kamu ve özelde toplam taşeron sayısı
740 bin kişi
Kamudaki taşeron sayısı
720 bin kişi
Hükümetin taşeron düzenlemesinden yararlanacak işçi sayısı
200 bin kişi
Kamuda asıl işi yapan işçi sayısı

CUMHURİYET - Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, tüm taşeron işçilere “özel sözleşmeli” olarak kamuya alınacağı sözü vermesi, AKP’de sıkıntı yarattı.

Bunun ‘asıl işte çalışan’ 150 bin kadar taşeron için düşünüldüğü, ancak kapsamın genişletmesiyle yanlış yapıldığını belirten AKP yöneticileri, “Konuyla ilgili yeni bir çalışma yapılacak. Eski kritere ‘asıl işi yapanlar, kadroya alınsın’ yaklaşımına dönülebilir” görüşünü dile getirdi. AKP’de, genel başkan ve başbakan değişimi, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan tüm taşeron işçilere kadro sözününün geleceğini de etkileyecek gibi gözüküyor.

Davutoğlu, 1 Kasım seçiminin ardından hükümetin 3 aylık eylem planı içinde yer alan taşeron düzenlemesiyle ilgili olarak süpriz bir adım atmış, “kamuda çalışan tüm taşeron işçilerin kamuya alınacağını” açıklamıştı. Maliye Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak yaptığı taslak çalışmada, taşeron işçilerin memur kadrolarına değil ‘özel sözleşmeli’ statüsüyle kamuya alınması, işçilerle 3 yıllık sözleşme imzalanması, kurumlar tarafından sözlü sınav yapılması, 1 Kasım seçiminden önce taşeron olarak alınanların kapsama alınması öngörülmüştü. Ancak bu çalışma milletvekillerince yoğun bir şekilde eleştirilmişti.

'Asıl işi yapanlar’

Genel başkanlık ve başbakanlığı Binali Yıldırım’ın devralmasının ardından ise taşeron düzenlemesinin içeriği konusunda partide farklı görüşler dile getirilmeye başlandı. Bazı parti yöneticileri, “Taşeronla ilgili olarak ilk düşünülen yaklaşım, asıl işi yapan işçilerin kamuya alınmasıydı. Bunun 120 bin-150 bin arasında bir sayı olması hesaplanıyordu. Bakanlar Kurulu’nda da bu şekilde konuşuldu.

Ancak sonra ‘tüm işçilerin’ kapsama dahil edileceği açıklandı. Kapsamın bu kadar genişletilmesi doğru olmadı. Bu konuda çalışmalar sürüyor, yeniden ‘asıl işi yapanlar’ın kadroya alınması yaklaşımına dönülebilir” dedi. Partide, tüm taşeron işçilerinin kamuya alınacağı sözünden sonra geri dönüşün sıkıntı yaratabileceği, ancak bunun kamuoyuna izah edilebileceği belirtiliyor. Bir başka görüş olarak da, hükümetin kamu personel rejimi üzerinde çalıştığı, bu düzenlemenin içeriğinin netleşmesine kadar taşeron ile ilgili düzenlemenin askıda bekletilebileceği dile getiriliyor.

1 Kasım seçimlerde siyasi partilerin en büyük vaadi hiç şüphesiz ki taşeron işçiye kadro idi. Tüm siyasi partiler bu vaatlerini taşeron işçilere sunarken oy talep ettiler. Ancak gelinen süreç taşeron işçiler için hiç iç açıcı olmazken son olarak Bursa Milletvekilli Bennur Karaburun dün sosyal medya hesabından konuyu Maliye Bakanı ile görüştüğünü ifade etti.

Haber7 - Vaatlerin en büyüğüydü

Taşeron işçiye kadro! İlk duyunca birçok kesimi mutlu eden ancak derinlemesine işin içine girince nasıllar niyeler ve nedenlerle dolu bir kelime haline geldi. 1 Kasım seçimlerinde tüm siyasi partilerin seçim vaadi olarak ifade edildi ve taşeron işçilerden oy istenildi. Bir çok taşeron işçi en büyük iktidar adayı olan partiye sırf bu ifadeleri yüzünden oy verdiler. Ancak gelinen süreç hiçte iç açıcı değil. Gün geçtikçe gelmeyen haberler ve umutsuz bekleyiz.

Verilen kadro sözü seçim zamanında birçok mitinglerde defalarca kez “kadro” diye ifade edilip, billboradlarda yerlerini alınca işin gerçekten ciddi olduğunu düşünen taşeron firma personelleri bu bakımdan oylarını tereddütsüz kullandılar. Ancak belli bir süre sonra “kadro” kelimesi yerini yeni bir milat olarak gösterilen “özel sözleşmeli personel” kavramı ile değiştirildi. Bu kavram bu zamana kadar görülmemiş, duyulmamış bir kavram olmakla birlikte başta taşeron işçiler olmak üzere sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının da kabul etmediği bir kavram olup çıktı.

Bu süreç yaşanadursun 64. Hükümetin kurulumu ve bitişi taşeron işçilerde yine bir karamsarlık halini aldı. 65. Hükümetin kurulmasından sonra yaşanacakların belirsizliği bu karamsarlığı gün geçtikçe çoğaltırken işçilerin tek talebi miting meydanlarında, görsel ve yazılı basında ifade edildiği gibi gerçek anlamda kendilerine kadro verilmesi.

'Maliye Bakanı ile görüştüm'

Gelişmeler bu yönde iken dün Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekilli Bennur Karaburun’un sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamalar gözleri yine kadro konusuna çevirdi. Kendisi de engelli olan ve engelli vatandaşlarımız ile iletişimi oldukça kuvvetli olan Karaburun’un yapmış olduğu paylaşım bir çok taşeron işçinin biraz da olsa umudunu yeşertti. Karaburun’un yapmış olduğu açıklamalarda;

Maliye Bakanımız Sn.Naci Ağbal ile 2022 aylıkları mağduriyeti, engelliler hakkındaki yanlış uygulamalar ve taşeron işçilere kadro konularını görüştük.Verimli geçen toplantımız ve ilgi alakaları için Bakanımıza teşekkür ederim.. ifadeleri yer alırken görüşme ile ilgili ayrıntılı detaya yer verilmedi.

25.05.2016 - BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNUNU ÇÖZECEK Mİ?
 Başbakan Binali Yıldırım, aynı işi yapan herkesin aynı muameleyi görmesi gerektiğini söylemişti... Alınterinin öneminden bahseden Yıldırım, ayrı bir sınıflandırma, bizim inancımıza aykırıdır dedi. Taşeron işçiler çarpıklığı konusunda, rahatsızlıklarını dile getiren Başbakan Yıldırım, taşeron işçilerin, devlet kadrolarında istihdam edileceklerini söyledi. 

24.05.2016 YENİ HÜKÜMETTEN SEVİNDİREN HABER
Kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan 720 bin taşeron işçi kadroya alınacak. Bu işçiler kamu çalışanı olacak. Bunun için gereken yasa tasarısı tamamlandı.

Yasa çıktıktan sonra taşeron işçiler, kendi kurumlarına başvuruda bulunacak, ayrıca gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığına yönelik sınava girecek. Sınavı geçenler kamuda 'özel sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecek.23.05.2016 TAŞERON YENİ HÜKÜMETİ BEKLİYOR
Taşeron işçilerin kamuda istihdamına yönelik çalışmalarda sona gelindi ve taslak neredeyse tamamlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Süleyman Soylu kısa zaman önce yaptığı açıklamada söz konusu çalışmaların "%99.9"'unun tamamlandığını ve kısa zaman içerisinde meclise gönderileceğini dile getirmişti.

23.05.2016 - TAŞERON İŞÇİLERE KADRO DÜZENLEMESİ
Yüzbinlerce taşeron işçisi kamuda istihdam edilecek. Taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin yapılan açıklamalar ve detaylar...
 
Taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinde neler yaşanacak? Taşeron işçilerin kamuda istihdamında hangi şartlar aranacak? İşte taşeron düzenlemesi ile ilgili detaylar...
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal son yaptığı açıklamada, taşeron işçilerin kamuda istihdamına ilişkin "Şu ana kadar, ilk başta yapmış olduğumuz açıklamaların dışında herhangi bir şekilde yeni bir değerlendirme, konuyla ilgili olarak farklı bir bakış açımız yok." dedi.

Hangi işçiler bu haktan yararlanacak?
Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun açıklamış olduğu düzenleme, sadece aşağıda belirtilen kamu işyerlerindeki alt işveren (taşeron) işçilerini ilgilendirmektedir. Özel sektör şirketlerine ait işyerlerinde çalışan alt işveren (taşeron) işçileri bu kapsamda değildir.

- Genel ve özel bütçeli idareler,
- Düzenleyici ve denetleyici kurumlar,
- Sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler,
- İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar,
- Özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları,

bünyesinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım işlerinde çalışan işçilerin kapsama alınması öngörülmektedir.

Kamuda hem asıl işlerde ve hem de yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin işçi bu haktan yararlanacak. Bu şekilde özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek işçiler, 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanlar olup, emekliliğe hak kazananlar ise bu durumdan yararlanamayacak.23.05.2016 - TAŞERON İŞÇİLERE KADRO NE ZAMAN?
Taşeronların da kamuya alınmasının ardından kıdem tazminatı için sürece dahil olup olmayacakları merak konusu oldu.Taşeron işçiler kıdem tazminatından faydalanabilecek mi? Süreç ne zaman işlemeye başlayacak?

Taşeron işçiye kadro için hazırlanan yasa tasarısı, kısa süre içerisinde de Meclis'e sevk edilecek. Yasanın çıkmasıyla da taşeron işçilerin kamu çalışanı olması için süreç başlayacak.Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak.

Taşeron İşçiler için yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Binlerce Taşeron İşçiyi yakından ilgilendiren yeni gelişme İşçilerin yüzünü güldürecek türden. Kamuda çalışan 720 bin taşeron işçiyle ilgili gerçekleştirilecek yasal düzenleme için çalışmanın tamamlandığı, şu anda son rötuşlarının yapıldığı belirtiliyor.

Taşeron işçilerin "özel sözleşmeli personel" statüsüne geçirilmesi ve özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması düzenlemelerinde sürece dahil olmadıkları iddiasında bulunan sendikalar, kıdem tazminatıyla ilgili olası bir düzenlemeden önce görüşlerinin alınmasını istiyor.

22.05.2016 - KIDEM TAZMİNATINDA SON DURUM 
Yaklaşık 12 milyon çalışanı yakından ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda tartışmalar sürüyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı döneminde gündeme getirilen, 64. hükümetin eylem planında yer alan, 24 Aralık 2015'teki 11. Çalışma Meclisi'nde ve 6 Ocak 2016'daki Üçlü Danışma Kurulu'nda tartışılan kıdem tazminatının fona devredilmesi konusu, çalışma hayatının gündemindeki yerini koruyor.

Milyonlarca çalışan kıdem tazminatıyla ilgili bir düzenleme olup olmayacağını merak ederken, sendikalar hükümetten, düzenleme yapılması halinde görüşlerinin alınmasını talep ediyor...

21.05.2016 - TAŞERON İŞÇİLERLE İLGİLİ İKİ MODEL ÖNERİLDİ
 Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilerin, "özel statülü sözleşmeli personel" yerine kamuda kadrolu işçi (4/d) olarak ya da kamunun kuracağı imtiyazlı şirketlerde istihdam edilmesini istediklerini bildirdi.
 
Arslan, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nde (EMD) basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun taşeron işçilerin kamuda "özel statülü sözleşmeli personel" olarak istihdam edilecek olmasıyla ilgili görüşlerini sorması üzerine Arslan, şunları söyledi:
 
"Hükümetin açıkladığı yeni statü bizim için hakikaten sürpriz oldu. Kamuoyu, hükümetten asıl ve yardımcı işleri açıklamasını bekliyordu. Açıklanan üç husustan ikisi bizim de talep ettiğimiz konuydu. Biz kamuda taşeron işçiliğe son verilmesi ile asıl ve yardımcı iş yapılmadan hepsinin kadroya alınmasını istiyorduk. Ama böyle yeni bir statüyle istihdam edilmelerini istemiyorduk. Çünkü bu yeni statüyle taşeron işçiler ne kadrolu memur ne de kadrolu işçi olabiliyor. Bu konuda hükümetle aramızda 180 derece fark var."

20.05.2016 - YENİ HÜKÜMETTEN TAŞERON İŞÇİSİNE MÜJDE
Taşeron işçilerin kamuda özel sözleşmeli personel olarak istihdamı için gerekli yasal düzenlemede geri sayım başladı. Yeni hükümetin açıklayacağı çalışmanın son rötuşları yapılıyor. Kapsama giren 720 bin taşeron işçi, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavı geçenler kamuda 'özel sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecek. Kadroya alındıktan sonra 3 yıl arayla sözleşmeler yenilecek. İşçiler 4/A'lı (SSK) olacak.

19.05.2016 - ÇALIŞANLARIN HAKLAR KORUNACAK
* Kıdem Tazminatı Fonu sistemi kurulacak.
* Her çalışanın bireysel bir kıdem tazminatı hesabı olacak.
* İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak.
* Çalışan her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğunu ve nemasını takip edebilecek.
* Kıdem tazminatında mevcut haklar güvence altında olacak.
* Yeni sisteme girmek isteyen işçi fona geçecek, tercih hakkı bulunacak.
* Mevcut durumda, işçinin çalıştığı her geçen yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında kıdem tazminatı hesaplanıyor. Bu sistem devam edecek. * Kıdem tazminatı hesaplaması yeni sistemde de 30 gün üzerinden yapılacak.
* Tazminat düzenlemesi 12 milyon 663 bin işçiyi yakından ilgilendiriyor. Mevcut durumda her 100 kişiden 86'sı kıdem tazminatını alamıyor. Kurulacak
* Kıdem Tazminatı Fonu bu güvenceyi gerçekleştirecek.
* Yeni sistemin işten çıkarılan gibi istifa edenin de kıdem tazminatı alabilmesinin yolunu açması bekleniyor.
* Herkesin görebileceği bir kıdem hesabı olacak. Ne kadarının devlet tahvili, sabit getirili araçlarda ya da ne kadarının diğer yatırım araçlarında kullanabileceği görülebilecek. Marjlar belli olacak. Kişinin kendi tasarrufu olacak. Her çalışan adeta bir portföy yöneticisi gibi düşünebilecek.

17.05.2016 - TAŞERONDA HEM ASIL İŞÇİLER HEM DE YARDIMCI İŞÇİLER İSTİHDAM EDİLECEK
Karayolları Genel Müdürlüğünde düzenlenen protokol imza törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu; Ak Parti hükümetlerinin sadece yol ya da köprü yapmadığını, memleketin evlatlarına "Ben de yapabilirim" özgüveni kazandırdığını söyledi. Soylu, 14 yılda önemli işlerin yanı sıra İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, sosyal güvenlik reformu, genel sağlık sigortası gibi birçok konuda düzenlemelerin hayata geçirildiğini anlattı.
Türkiye'nin hedeflerinin gayet açık olduğunu, istikametinden hiçbir şeyin vazgeçiremeyeceğini vurgulayan Soylu,  
"İstikametimizden bizi vazgeçirmek, demokrasiyi Türkiye'de etkisiz kılabilmek, milletin iradesini, ortaya koyduğu bu mücadeleyi bir şekilde zayıflatabilmek için her şeyi yapmaya çalışıyorlar, bunun farkındayız. Bir taraftan terörle mücadele ediyoruz, diğer taraftan da işimizi gücümüzü, milletimize vermiş olduğumuz taahhütleri harfiyen yerine getiriyoruz. Geçen yıl 6 bin 417 kardeşimizle akdettiğimiz bir sözleşmeyi, bugün 3 bin 500 kişiyle devam ettirmek ve ortak bir protokolle onlara, ailelerine ve çalışma hayatımıza yeni bir nefes katma konusunda bir iddiayı hep beraber imza edeceğiz."
Soylu, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesiyle ilgili bir takım tezviratlar üretildiğini kaydederek "Hem asıl işçileri hem de yardımcı işçileri kamuda istihdam edeceğiz. Bundan sonra kamuda taşeron denilen bir meseleyi de hep birlikte bitirmiş oluyoruz. İstenilen, arzu edilen bu. Yeni bir sistem getiriyoruz. Bu yeni sistem içerinde göreceksiniz ki hem çalışanlarımızın rahat ettiği, hem insanlarımızın yarına umutla baktığı hem çalışma hayatının bir düzen içine girdiği hakkaniyetli bir Türkiye'ye doğru gideceğiz" dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.