Trafik içinden çıkılmaz hale geldi

İBB Meclisinin 2015 yılı Haziran ayı toplantılarında “İstanbul’un Trafiği ve Deniz Ulaşımı” konulu gündem dışı konuşma gerçekleştiren Üsküdar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Yunus Can, İstanbulluların feryadını dile getirdi ve çözüm yolu gösterdi: “Peki ne oldu son yirmi yılda İstanbul'un trafiği? Daha da içinden çıkılmaz hale geldi, insanları canından bezdirdi.”

Trafik içinden çıkılmaz hale geldi

 Üsküdar Belediyesi 'İstanbul'un Trafiği ve Deniz Ulaşımı' gündeminde İstanbulluların trafik sorununu meclise taşıdı. İBB Meclisi CHP Üyesi Yunus Can, "Peki ne oldu son yirmi yılda İstanbul'un trafiği? Daha da içinden çıkılmaz hale geldi, insanları canından bezdirdi ve beraberinde getirdiklerini sıralarsak: Sağlıkla ilgili sorunlar arttı, genellikle psikolojik bozukluk içinde olan insan sayısı çoğaldı, solunum yolları ile akciğer hastalıklarında ciddi artışlar tespit edildi" dedi.


Deniz taşımacılığı arttırılabilir
İBB Meclisi CHP Üyesi Yunus Can, "Kara tarafında çok basit düzeltme ve yönlendirmeler ile değişik hatlarda çalışacak değişik tür ve uygunluktaki gemilerle İstanbul'un Deniz Yolu ile yüzde 3 olan taşıma payının 6 ay gibi kısa sürede yüzde 15’lere çıkacaktır, çıkarabileceğine yürekten inanmaktayım. Bunun için her türlü imkan ve kabiliyete sahip kurum, kuruluş ve kişilerden yararlanmak birinci öncelik olmadır” ifadelerini kullandı.

Milleti aptal yerine koyuyorlar
İstanbul'un kadim probleminin kent içi trafik tıkanıklığı olduğunu dile getiren Can, "Bu tıkanıklık öyle bir hale gelmiştir ki otoyollarda dahil tüm cadde ve sokaklar adeta hareketli otopark haline dönüşmüştür. Başta merkezi idare olmak üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz de bu sorunun ortadan kaldırılması için milyarlarca Dolar harcamakta, kurumların yıllık bütçeleri yapılırken en büyük pay ulaşıma ve ulaşım modlarına ayrılmaktadır." diye konuştu. Can, "Sadece trafik sorununun çözümü için yapılan böylesine devasa bir harcamada elde edilen sonuç hastalıklı bir toplum yaratmışsa, burada İBB'nin ciddi sorumluluk altında olduğunu görmezden gelemeyiz. Bu sorunun çözümü için ortaya konulan projelerin, yapılan yatırımların hiçbirinin çare olmadığı ortada iken İBB Başkanının, "Biz her yıl ulaşıma şu kadar milyar dolar harcama yapıyoruz" diye kıvançla ifade etmesi ise esasen milleti kör ve sağır zannederek aptal yerine koymaktan başka bir anlam taşımadığı da ortadadır" şeklinde konuştu.

Çözüm denizdedir
Trafik sorununun çözümünün deniz olduğunun altını çizen Can, "İstedim ki, İstanbul'un yaklaşık 400 kilometrelik sahil bandının hemen her yoğun noktasından denizyolu ulaşım ağlarını geliştirelim, her iki yaka arasında bugün köprü ve otoyolları işgal eden araç ve insan yoğunluğunun denize çekilmesini temin edelim ve sadece bu nedenle bile milli ekonomiye ciddi katkılar olan, sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir kent oluşturalım.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.