Türkiye aleyhine lobi yapmayın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermeni katliamı iddialarıyla ilgili Ermenistan yönetimine seslendi. Erdoğan, «Ey Ermeni diasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin buyurun bizim arşivlerimiz, belgeler burada. Gerçeği burada arayalım. Ülkeleri dolaşıp oralara biraz da şöyle para yedirmek suretiyle, Türkiye'nin aleyhine yapacağınız kampanyalardan bir şey kazanamazsınız. Bunun nasıl yapıldığını biz çok iyi biliyoruz» dedi

Türkiye aleyhine lobi yapmayın!

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kağıthane’deki Osmanlı Arşivi Sitesi'nde, ‘100. Yılında Dünya Savaşının Belgeleri’ konulu Dünya Arşiv Yöneticileri Kongre ve Sergisi'nin açılışına katıldı. 1. Dünya Savaşı’nın hala sona ermediğini söyleyen Erdoğan, "Bölgemizde, coğrafyamızda ne kadar sorun varsa, akan ne kadar kan varsa hepsinin gerisinde 1. Dünya Savaşı ile tesis edilen düzenin gölgesini görüyoruz" diyen Erdoğan, "Savaşın sonunda imzalanan anlaşma sadece huzursuzluk, kargaşa, acı, gözyaşı ve zulüm getirdi. Bölgemizde ve dünyada bu dönemde kurulan kaosa dayalı düzen hâlâ işlemeye devam ediyor" diye konuştu.


Bu ülke satranç tahtası değil

Ortadoğu’daki savaşları işaret eden Erdoğan, “2000’li yıllarda Türkiye yeniden bölgede varlık göstermeye başlayınca yine aynı oyun sahneye kondu. Biz Ortadoğu’ya, Balkanlar’a, Kafkasya’ya, Kuzey Afrika’ya asla onlar gibi bakmıyoruz. Bu coğrafyalar üzerinde her türlü oyunu oynayabileceği satranç tahtaları değildir" dedi ve konuşmasında "Biz buralardaki insanlara kardeş nazarıyla, en kötü ihtimalle de bir dost nazarıyla baktık. Bir kardeşin yapabileceği ne varsa onu yapmaya çalıştık. Kanı kanla, zulmü zulümle örtmeye çalışanlara karşı biz kendi tarihimizden, kendi kültürümüzden aldığımız güçle çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Ermeniler kadar Türkler de zarar gördü

Türkiye karşıtlığının sahneye konulmak istendiğini ileri süren Erdoğan, “Ermeni diasporası, dünyanın her yerinde soykırım iddialarına dayalı kampanyalarla Türkiye düşmanlığını geniş toplum kesimlerine aşılamaya çalışıyor. Dikkatinizi çekiyorum, bu kampanyaların amacı, tarihin bir döneminde Ermenilerin yaşadığı acıları canlı tutmaktan ziyade doğrudan ülkemize ve milletimize düşmanlık yapmaktır" dedi.

Gerçeği burada arayalım

Ermenistan yönetimine seslenen Erdoğan, “Ey Ermeni diasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin buyurun bizim arşivlerimiz, belgeler burada. Bizim şu anda yüz binlerce, milyonu aşmış tasnifi yapılmış belgemiz var. Senin ne kadar belgen var? Çıkar belgelerini, tarihçileri görevlendirelim, arşivcilerimizi görevlendirelim, siyaset bilimcilerini görevlendirelim, hatta hatta arkeologları, hukukçuları görevlendirelim" diyerek çağrısını şu ifadelerle sürdürdü: "Gelsinler, bu belgeler üzerinde çalışsınlar, her şey ortada. Gerçeği burada arayalım. Ülkeleri dolaşıp oralara biraz da şöyle para yedirmek suretiyle, oralarda lobiler oluşturmak suretiyle, ahlaki olmayan yollara tevessül etmek suretiyle Türkiye'nin aleyhine yapacağınız kampanyalardan bir şey kazanamazsınız." Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan lobilerle amaçlananın gerçeği bulmak olmadığını, asıl hedefin yaratılan algı üzerinden Türkiye'ye saldırmak ve zarar vermek olduğunu söyledi. 

HABER MERKEZİ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.