Tutuklanan hakimden HSYK'ya başvuru

Açığa alınan ve tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan eski 29. Asliye Ceza Hakimi Metin Özçelik, avukatı aracılığıyla HSYK'ya başvurarak, hakkındaki soruşturma izninin ve görevden uzaklaştırma kararının kaldırılmasını istedi.

Tutuklanan hakimden HSYK'ya başvuru
07 Mayıs 2015 Perşembe 17:51

Açığa alınan ve tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan eski 29. Asliye Ceza Hakimi Metin Özçelik, avukatı aracılığıyla HSYK'ya başvurarak, hakkındaki soruşturma izninin ve görevden uzaklaştırma kararının kaldırılmasını istedi. Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile 22 Temmuz ve devamında yapılan operasyonlarda tutuklanan, aralarında Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 63 polisin dosyasında reddi hakim kararı vermesinin ardından açığa alınan ve tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan eski 29. Asliye Ceza Hakimi Metin Özçelik, avukatı aracılığıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) gönderilmek üzere İstanbul Adalet Sarayı HSYK Bürosu'na 2 ayrı dilekçe sundu. 

SORUŞTURMA İZNİ KARARININ KALDIRILMASINI İSTEDİ 
Avukat Önder Durdu tarafından HSYK 3. Dairesi'ne gönderilen ilk dilekçede, 28 Nisan'da Hakim Metin Özçelik hakkında verilen soruşturma izni kararının yeniden incelenmesi ve bahse konu hukuka aykırı karardan dönülerek, soruşturma izninin kaldırılması istendi. Dilekçede, HSKY 3. Dairesi tarafından, 1. Sınıf Hakim Metin Özçelik hakkında HSYK müfettişleri tarafından başlatılan soruşturmanın devamına 28 Nisan günü karar verildiği belirtildi. Soruşturma izni kararının kendilerine tebliğ edilmediği ifade edilen dilekçede, soruşturma izni kararının yeniden inceleme talebinde bulunma zaruretinin hasıl olduğu kaydedildi. 
Dilekçede, "Müvekkilimiz adli veya idari (disiplin) soruşturmasını gerektirecek hukuka aykırı bir davranışta bulunmamıştır, karar vermemiştir. Müvekkilim hakkında soruşturma izni verilmesi hukuka aykırıdır. Dairenin bahse konu kararı Anayasamızda teminat altına alınmış olan yargı bağımsızlığı ve hakim savcılık teminatı ilkelerine, AİHS ile teminat altına alınmış olan ilkelere açıkça aykırıdır. Müvekkilimizin savunması alınmadan hakkında soruşturma izni verilmesi, usul hukuku yönünden de hukuka aykırıdır" denildi. 

"MÜVEKKİLİMİZ GÖREVİNE İADE EDİLSİN"
Soruşturma izni kararının kendilerine tebliğ edilmesini isteyen Avukat Önder Durdu, dilekçenin sonuç bölümünde, "Kararın tarafımıza tebliğinden sonra, gerekçeli savunma ve taleplerimizi ileri sürmek üzere tarafımıza 10 günlük süre verilmesine, soruşturma izninin kaldırılmasına ve müvekkilimizin görevine iade edilmesine karar verilmesini talep ediyoruz" ifadesine yer verdi. 

"GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI KALDIRILSIN"
HSYK 2. Dairesi'ne sunulan dilekçede ise Hakim Metin Özçelik hakkındaki 'Geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırma' kararının yeniden incelenmesi ve kaldırılması istendi. 

30 NİSAN'DA TUTUKLANMIŞTI
Hakim Metin Özçelik, 30 Nisan günü Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" ve "Silahlı örgüt üyesi olmak" suçlarından tutuklanmıştı.

Serpil KIRKESER / İstanbul DHA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.