Uyduruktan değil gerçek komisyon

Büyükçekmece Belediyesi bünyesinde Göç ve Yabancılar Komisyonu kuruluyor. Kurulan komisyonun ‘uyduruk bir kurum’ olmadığını belirten Belediye Başkanı Hasan Akgün “Mülteci dramı ile ilgili çalışmalar yapılacak” bilgisini verdi

Uyduruktan değil gerçek komisyon

Haber: Nihal Altıngövde

Belediye bünyesinde kurulan Göç ve Yabancılar Komisyonu ve Avrupa Konseyi  Yerel ve Bölgesel Meclisi'nde yaptığı konuşma hakkında meclis üyelerine bilgi veren Hasan Akgün, "Türk Milli Delegasyon üyesi olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Meclisi'nde görevimizi tamamladık döndük. Gündem baştan aşağı göç ve mülteci meselesiydi. Her ne kadar Avrupalılar göç dese de bizler bunun bir göç olmadığını, mülteci sorunu olduğunu ifade ettik. Avrupa bunu göç olarak görmek istiyor. Göç başka bir şey. Göç uluslararası anlaşmalarla ortaya çıkan bir meseledir. Mülteci meselesi de kendi ülkesinde yaşam hakkını kaybetmek durumunda olan  insanların başka bir ülkeye kaçarak sığınarak canını kurtarma olayına denir" ifadelerini kullandı. 

Batı isterse ölümler durur

Suriye'de yaşananların Irak'takine benzemediğini ifade eden Hasan Akgün, "Suriye'de vuku bulan olay dünyanın gözü önünde emperyalist güçlerin de seyirci kalması sonucu insanın insana kırdırıldığı, boğdurulduğu, öldürtüldüğü bir tarihi olaydır, tarihe mal olacak. İnsanlığın rezilliği olarak belki tarihe mal olacaktır. Bu ülkeyi bu dünyayı yöneten büyük güçler kapitalizmin en büyükleri emperyalizmin en büyükleri isteselerdi 24 saatte milyonca insanın ölümünü engellerlerdi. Ancak birbirlerini yesinler, canlılar azalsın oradaki zenginliklere biz oturalım düşüncesiyle hareket eden Batılı, çocukların, kadınların katledilmesine halen göz yummaya devam ediyor" eleştirisini yaptı. 

Biz yüce bir milletiz

Konuşmasını, "Bu mesele insanlık meselesidir. İnsanlıktan nasibini almayanlar belki bunu göç veya sıradan bir olay gibi değerlendirebilirler" şeklinde sürdüren Akgün, "Ama biz İslam-Türk sentezini yaşamış kökleri de bu terbiyeden gelen yüce bir milletiz. Bu nedenle 93 bin nüfuslu Kilis vilayetimiz 130 bin mülteciye kucak açmış ve şu anda onları bağrına basmıştır. Bundan haberiniz var mı dedim orada ve deklarosyon yayınlamaya çalıştık, şimdi de kampanya başlattık. Eğer Nobel Barış Ödülü verilecek bir olay varsa Kilis vilayeti Nobel Barış Ödülü'nü 40 defa 100 defa hak etmiştir. 130 bin mülteciyi bağrına basan Kilis'te, basına yansıyan kayda değer bir asayiş olayı vuku bulmamıştır. 50 tane 100 tane 500 tane mülteci Avrupa'nın kapısına dayandı diye hepsi ayağa kalktı, yandık, bittik, gittik diye. Bir başkası ben seçer alırım istediğimi almam diyerek insanlık suçu işlediler hem de uluslararası sözleşmeler gereğince suç işlediler" dedi. 

Mülteciler için kuruldu

Türkiye'de de Belediye Birlikleri'nin Göç ve Yabancılar Komisyonu'nu kurduklarını dile getiren Başkan Akgün, "Mülteci komisyonu diyemiyoruz ama esasında  mülteciler için kurulan bir komisyondur. Bu komisyon uluslararası boyutta toplantılar tertip edecek ve mültecilerle ilgili konuları takip etmek üzere bir sekreterya kuracaktır. Bu sekreterya bizim dış işler müdürlüğü bünyesinde olacaktır. Kaymakamlıkla, valilikle, Dışişleri Bakanlığı'yla, Avrupa Konseyi ile, Brüksel'le birlikte çalışma yapmak zorunda. Oradaki çalışmaların Türkiye'deki çalışmaların güneyimizde vuku bulan ve bulacak olayların şehirleri bizleri ilgilendiren tarafları da bu belediyelerde kurulacak olan  mülteci komisyonunu bürokratlar ve siyasiler takip edeceklerdir" ifadelerini kullandı.  
  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.