Vatandaş karambolde kaldı

1 Kasım'da gerçekleşen seçimin ardından ortaya çıkan sonuçları gazetemize değerlendiren vatandaşların, kimi bir hayli memnun olduğunu ifade ederken bir kısmı ise sonuçlardan rahatsız olduğunu belirtti. AK Parti'nin tek başına iktidar olmasına kesin bir dille karşı çıkanların yanında, tek parti iktidarının milleti karambolden çıkaracağını savunanlar da oldu

Vatandaş karambolde kaldı
Burak
Burak
04 Kasım 2015 Çarşamba 09:32

Türkiye 1 Kasım'da sandık başına gitti ve tekrar AK Parti iktidarını tercih etti. CHP deyim yerindeyse yerinde sayarken, MHP ve HDP ciddi oranda oy kaybetti. Herkes için büyük bir sürpriz niteliği taşıyan bu seçim sonuçlarını biz de halka sorduk. Gazetemize konuşan vatandaşların kimisi memnun, kimisi ise memnuniyetsiz açıklamalar yaparak, sonuçlara ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. AK Parti'nin kazanmasından sevinç duyan da, AK Parti'nin kazanmasından mutsuzluk duyan da vardı. Kimileri ise tüm bu tartışmalardan uzak tek cümlelik açıklamalara sığınırken, insanların önemli bir kısmının ortak temennisi; sonuçların Türkiye açısından hayırlı olması ve güzellikler getirmesi oldu. İşte vatandaşların gazetemize yaptıkları o açıklamalar;

Koyun desem hakaret olur

Selahattin Demirel: Millete, koyun desem koyuna hakaret olur. Kim öperse halkımız ona gidiyor, çıkarcı. Menfaatçi bir halk var. Bir eve 2 bin 500 lira para girerse ne olacak başka? Yok çocuk parası, yok terör mağduru, yok dul maaşı adı altında para girerse ne olacak? Ben emekliyim bin küsür lira alıyorum, 2 bin 500 alanlar benden daha iyi. Niye gidipte AKP'ye oy vermesin. Herkes yal çanağına gidiyor başka bir şeye değil. Vicdan falan yok öyle, beyin ile karar vermiyor menfaat için bu iş artık.  Maalesef seçimler bile menfaate dayalı hale geldi. 60 yaşındayım halen çalışıyorum. Ben Cumhurbaşkanından çektiğim şeyi Allah'tan çekmedim. Belediye Şehir Tiyatroları'ndan emekliyim, 4000 kişi aldı belediyeye, zorunlu emekli etti, param gitti, dört sene sonra aldım. Zorunlu emekliyim zorunlu. 12 saat çalışıyorum.

Sonuçlar berbat
Selahattin Demirtaş: Seçim sonuçları tek kelimeyle berbat. Bu seçim sonuçları kriz yarata rak, savaş çıkararak, millletin üzerine korku salarak alınmıştır. Yani yıllardır başka partilere oy veren adamlar şimdi gidip AKP'ye oy verdiler. Niye veriyor çünkü her tarafta kan gövdeyi götürüyor. Bunlar önlem alırlar diye düşündü halk. Bir yandan Kürtleri öldürüyorlar  ne güzel yorumları oldu. Aynı zamanda korku ve telaş vardı halkta. Millet terörün bitmesi adınada oy verdi.

AKP'nin alternatifi yoktu
Ahmet Tabanlı: Seçim sonuçlarından memnunum. İstikrar geldi. Türkiye kazandı. Seçimlerden güçlü bir iktidar çıkması AKP'nin bugüne kadar iyi bir yönetim sergilediğini gösterir. Milletin AKP'den memnuniyetini gösterir. Aynı zamanda bu sonuçlar ülkenin karambolden çıkmasını sağladı. 7 Haziran seçimlerinden sonra hükümet kurulamaması ülkeyi karambole sürükledi ve ortalık karıştı. İnsanların canı yanmaya başladı. Ben AKP'nin böyle bir oy alacağını tahmin ediyordum çünkü baktığınız zaman alternatifi yok. Diğer partilerin vaatleri akla mantığa aykırı şeylerdi. Bugün hiç kimse tutupta bin lira asgari ücret diyemez. Dediği zaman şu anda çalışanların %80'i işsiz kalacak demektir. Çalışana destek vereceksiniz, işveren ne yapacak? İşverende onu kaldıramaz, işyerleri kapanacak.Yani vaatlerin mantıksız olmaması gerekirdi. Yok emekliye her ay ikramiye gibi vaatler inandırıcı gelmedi vatandaşlarımıza. Şu an iktidara gelen partinin de vaatleri var ama onlarınki biraz daha elle tutulur nitelikte. Vatandaş bunu gördü aynı şekilde meydana gelen terör eylemlerinin HDP üzerinden geçtiğini gördü ve onun meclise girmesini engellemek için tek parti üzerinde yoğunlaşıp tek başına iktidar olabilecek partiye oy verdiler. Yeniden söylüyorum zaten alternatifi yoktu AKP'nin.

Böyle olacağını biliyordum
Mine Bayburtlu: Ben seçim sonuçlarının böyle olcağını zaten biliyordum. Çünkü ben anketörlük yapıyorum. Sürekli dolaşıyorum, sahada insanlarla konuşuyorum. Sokakta bu seçim sonuçları belliydi. İnsanlar belki AKP'yi düşünmüyordu veya istemiyordu ama başka kim var diye düşünüyorlardı. Muhalefeti yeterli görmediler, koalisyonda yapılamadı. Herkes kişisel düşündü. Yani ülke ve insanlar düşünülmediği için tekrar denemek istediler gibi geliyor bana. Ama mesajıda almışlardır herhalde.Yani insanların ne istediğini, ne beklediğini anlamışlardır. Düşen oylar var, kayan oylar var, beklentiler var, seçime kadar yaşadığımız olaylar var. İnsanların düşündüklerinin, beklediklerinin hepsi ortak. Ekonomiyi düşünüyorlar, huzur içinde yaşamak istiyorlar. Başka hiç bir şey yok. Bütün olay karnımız doysun, geçimimizi sağlayalım ama huzur içinde yaşayalım. İnsanların isteği bu. İnsanların başka derdi, şuymuş buymuş ayrımı yok. Bunu siyasiler yapıyor.  Türkiye açısından inşallah sonuçlar hayırlı olur.

Tek kelimeyle mutsuzum
Umut Hasan Coşkun: Seçim sonuçlarına dair düşüncem tek kelimeyle mutsuzum. Beklediğimiz sonucu almadık açıkçası. Keşke 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon kursalardı da bu seçim yapılmasaydı.  Aynı zamanda her seçimin birde ülkemize getirdiği ekonomik yükümlülük var. Seçim demek para demek aynı zamanda. Seçim maliyetlerinide bu anlamda düşünmek lazım. Keşke zamanında koalisyon kurulsaydı da 2. bir seçime gidilmeseydi. Ben birbirleriyle anlaşmış olmalarını isterdim. Koalisyon kurabilirlerdi ama partilerin görüşleri uymadı birbirlerine. CHP Atatürkçü bir parti, MHP sağ görüşlü, HDP ise kendi çıkarlarını düşünen bir parti şekli çizdi. Koalisyon kurulsaydı ülke için daha iyi sonuçlar alınabilirdi. Bir elin nesi iki elin sesi var diye düşünüyorum ben. Ama tek parti iktidar olunca kafasına göre ne isterse onu yapar, kimse önüne geçemez. Yasayı çıkarır kendileri kabul ederler. Bizim insanımızda biraz at gözlüklü gerçekten. Sağına soluna bakmayı bilmiyor, sadece önüne bakıyor. Neden AKP'ye bu kadar oy verdiler kesinlikle anlamıyorum.

Böyle bir sonuç beklemiyordum
Figen Uslu: Ben seçim sonuçlarından memnun değilim. Böyle bir sonuç çıkacağını beklemiyordum. Bu kadar insan öldü, insanları terörize etti. Terör altında bu kadar oya çevirdiyse insanları yani beni hiç mutlu eden bir durum değil bu. Geleceğe dair umutlu değilim ve herşeyin çok zor olacağını düşünüyorum. Böyle bir Cumhurbaşkanı başımızda olursa, ortamı terörize ederse o benim Cumhurbaşkanım değil ki. Ben kabul etmiyorum.%50'ye Cumhurbaşkanlığı yapıyor bana yapmıyor. Muhalefet partilerininde hataları oldu. Daha güçle sarılmalıydılar seçime. 7 Haziran'da koalisyon ihtimalleri vardı ama buna müsaade edilmediki. Koalisyon muhalefete teklif dahi edilmedi. Muhaleffette bunları anlatamadı, yanlış anlaşıldı toplum tarafından. Muhalefetteki partiler için yanlış bir algı oluşturuldu. Kiminin oyunu din üzerinden kiminikini silah gücüyle. İnsanları vurdurttu orada terör başladı. Daha önce neden yoktu terör olayları? Siz bana oy vermediniz ortamı cehenneme çevireceğim şeklinde bir davranıştan insanlar korktu ve gitti oy verdi.

Tek parti iktidarı iyi oldu
Nurten Gülbay: Ben AKP'nin %50 oy almasını isterdim. Türkiye'nin tek parti iktidarında yönetilmesini istiyorum çünkü. Bizler bu ülkenin koalisyonlarla yönetildiği dönemleride gördük. O dönemleri hatırlıyoruz. Tüp kurukları, gaz kuyrukları, ekonomik sıkıntıları biz o günleri yaşadık yani. Hastane kuyruklarını çok yaşadık çok. O yüzden tek parti iktidarının olmasını istiyorum ben. Bu parti hangi parti olursa olsun o önemli değil. Sadece AKP için demiyorum bunu. Koalisyonla ülke güzel yönetilmiyor çünkü. Tek partinin iktidara gelmesine bu nedenle sevindim ben.

Sözlerini tutacak mı?
Hamza Murat Çağlı: Seçim sonuçlarının bu şekilde olacağını hiç beklemiyordum. Beklenen bir durum değildi. Fakat ben sonuçları olumlu buluyorum. Yeni bir hükümet göreve gelseydi bütün herşey alt üst olacaktı.Her şey darmadağın olabilirdi. Ben AKP'ye oy vermediğim halde güçlü bir şekilde yeniden iktidara gelmelerinin iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye'nin bir çok sorunu var. Bu sorunlarla AKP mücadele edecek. Aynı şekilde ben AKP'nin seçim öncesi verdiği sözleri tutup tutamayacağınıda merak ediyorum.

Millet terörden bıktı
Abidin Baykal: Muhalif Partiler eksikliklerinden dolayı kaybettiler. Bende HDP'liyim ama HDP'nin kaybetmesinin sebebi Güney Doğu'da hendeklerin kazılmasıdır. Oradaki halk bu durumdan rahatsız. Giden canlar hepimizden gidiyor. Poliste olsa askerde olsa vatandaşta olsa. HDP'nin Türkiye partisi olması hepimizin dileğiydi ama bazı konjoktürler buna izin vermedi. Ben AKP'nin bu kadar oy alacağını tahmin etmiyordum. Fakat bu kadar oy alma sebeplerini onların arı gibi çalışmalarına bağlıyorum.Seçim için çok yoğun çalıştılar. Cumhurbaşkanı bu seçimde sahaya çıkmadı ama her haftanın bir gününde bir çok insanı ağırladı. Halkla içiçe olan muhtarlarla sık sık bir araya geldi. Ben sonuçların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Milletimiz kandan terörden bıktı. Bende Kürdüm, Yüksekova'lıyım. Bende istiyorumki benim ilçeme insanlar yüzleri gülerek gelsinler korkarak değil. Çocuğunun tayini Yüksekova'ya  çıktığı zaman vatandaşımızın korku duymasını istemem.

MHP her şeye hayır dedi
Necati Şemin: Öncelikle doğudaki oyların baskı ve korku ile verildiğini düşünüyorum. Aynı şekilde 7 Haziran'dan sonra meydana gelen olayların tekrar yaşanmaması için insanlar oy verdi. İnsanların ölmesini, terörü kimse istemiyor. Tek başına iktidar olmazsa yine aynı şeyler olur diye düşünen insanlar oldu. 7 Haziran'dan 1 Kasım'a iktidarın hazırladığı bir programdı bu ve başarılıda oldular. 7 Haziran'da koalisyon kurulabilirdi, CHP'ye o şans verilmedi, MHP'de herşeye hayır dedi. Sonuç işte bu seçim sonuçları.

Sonuçlar çok güzel
İsmail Öz: Seçim sonuçları çok güzel oldu. 7 Haziran seçimlerinden sonra insanlar baktılarki memleket çöküyor, bitiyor, gidiyor normal olarak AKP'ye oy verdiler. Ben 58 yaşındayım, koalisyonun ne olduğunu biliyoruz, eskileri biliyoruz. Bu ülke koalisyonu çekemiyor, taşıyamıyor. Tek bir parti olacakki idare edebilsin. Ben AKP'nin bu kadar oy alacağını tahmin ediyordum, seçmen önce bir ders verdi, aklını başına topla dedi, sonra yeniden oylarını verdi.

Allah sonumuzu hayretsin
Engin Kumuşoğlu: Millet bunu istedi.. Seçim sonuçları milletin isteğini gösteriyor.7 Haziran'da diğer partilere koalisyon yolu açan halk baktı ki onlar koalisyon kuramıyorlar tek partiyi destekleyip tek parti iktidarını istedi. Gayet normal. Halk normalini yaptı. Muhalefetide bir güzel cezalandırdı. Vatandaş en güzelini en doğrusunu yaptı.Allah sonumuzu hayır etsin.

İstikrara oy verildi
İlhan Öztürk: Millet istikrara oy verdi, tek parti demek istikrar demektir. Özellikle bugünki koşullarda durum böyle. Türkiye'nin şartları bunu gerektiriyordu. Buna karar verecek olanda milletti, kararlarını bu seçimde böyle verdi millet. İlerki seçimlerde nasıl olur bilemem.

Lanet olsun!
Güler Yağan: Millet bıkmış herşeyden, lanet olsun verelim bir görelim artık en son olarak dedi bana göre. Erkekler hegomanyası kuruluyor resmen. Tek başına iktidar olmak istiyordu, millet al lanet olsun dedi. Koalisyon kurulmasınıda istememişti Cumhurbaşkanı. İsteseydi gayet güzel olabilirdi.Hükümdar benim diyordu millette oyları ile ona  istediğini verdi.

Osmanlı'ya doğru gidiyoruz
Şeref Karaca: Ben sonuçların iyi olmadığını düşünüyorum. Bunun nedeni hak ve özgürlüklerin elden gidiyor oluşu. Memleket yavaş yavaş Osmanlıya doğru gidiyor. 7 Haziran'da aslında bir koalisyon olabilirdi ama  Devlet Bahçeli yaklaşmadı.

İnşallah iyi olacak 
Salih Türkmen: Seçim sonuçları beni ilgilendirmiyor.Ben üzerime düşen görevi yaptım ve gidip oyumu kullandım. Bir oy hakkımı kullandım vatandaş olarak. Çıkan sonuçların vatana millete hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah iyi olacak.

İktidar demek istikrar demek
Hüseyin Dinç: Seçim sonuçlarından oldukça memnunum. Ülkenin karışmaması için, terörün son bulması için insanlar oylarını kullandı. Ülkenin istikrara ihtiyacı vardı. Tek başına iktidar bu istikrarı sağlar. Biz halk olarak ülkenin karışmamasını istiyoruz. Ben bu nedenle ülkenin istikrara oy verdiğini düşünüyorum ve sonuçlardan memnunum.

Nihal Altıngövde

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.