Yasak da kavga da istemiyoruz

Yarın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü. Günün öneminden çok nerede kutlanacağı tartışılıyor. İstanbul Valiliği Taksim Meydanı'nı kutlamalara kapatırken çok sayıda sendika yasağın aksine 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağını duyurdu. Taksim Meydanı için yapılan tartışmaları gazetemize değerlendiren vatandaşlar ise bayramın kavgaya dönüşmemesi gerektiğini belirterek, hem yasakçı anlayışa hem de kavgaya sebebiyet verecek ısrara karşı çıktı

Yasak da kavga da istemiyoruz

Bütün emekçiler 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlamaya hazırlanıyor. Bu sene Taksim’e çıkmak yine yasak. Peki sendikalar, sivil toplum kuruluşları, emekçiler ve vatandaş bu 1 Mayıs’ta ne yapacak? Getirilen yasaklar hakkında halkın tavrı ne olacak? Yaklaşan 1 Mayıs hakkında halkın görüşlerini aldık. İşte vatandaşın 1 Mayıs'ın nerede kutlanması gerektiğine dair düşünceleri. 


Gelenek bozulmamalı

İsmail Dağlı-Emekli
1 Mayıs 1970’te nasıl ve nerede kutlanıyorsa bu sene yine orada kutlanmalı. Taksim Meydan’ı 1 Mayıs’ın geleneğidir ve bu gelenek bozulmamalı.Evet 1 Mayıslarda istenmeyen olaylar çıkabiliyor. Ancak bu provokatörlerin işi. Hükümet Taksim’i yasaklamak yerine bu provokatörleri bulup onları temizlemeli. İşçiler emekçilerde bayram havasında 1 Mayıslarını kutlayabilsinler.
Bayram Taksime mal edilmemeli
Fatoş Serezli-Emekli
1 Mayıs kutlamalarında Taksim’in yeri elbette ayrı. Ama bu sadece oraya mal edilmemeli. Yerelde de kutlanmalı. Taksim’de devletin bizi ayrıştırdığı kadar sendikalarda bunu yapıyor. Bizi bölüyor. Ben Taksim’e gidip gaz yemektense, orada ayrıştırılıp bölünmektense hiç gitmem. Bu bayramı sokağımda mahallemde kutlarım.
Taksim’deki her etkinliğe karşıyım

Semahat İsmailoğulları-Esnaf
Ben Taksim’de yapılan tüm etkinliklerin farklı amaçlara farklı yönlere çekildiğini düşünüyorum. Bu yüzden orada yapılan her türlü etkinliğe karşıyım. Bunu Gezi olaylarında da gördük. Sözde ağaç için gittikleri Taksim’i savaş alanına çevirdiler.Benimde 17 yaşında bir oğlum var. O da bu tür etkinliklere özenip gidiyor. Başına bir şey gelmesinden korkuyorum. Hükümet bu tür olayların olmaması adına Kazlıçeşme Meydanı’nı halka açtı. İsteyen orada mitingini yapabilir. Taksimi yakıp yıkacaklarına, can kayıplarına, milli kayıplara neden olacaklarına gitsinler Kazlıçeşmede yapsınlar kutlamalarını.

Çocuklar ölmesin

Tülün Özcan-Ev Hanımı
Biz çocuklarımızı böyle etkinliklere gönderip ölmelerini istemiyoruz. Taksim’de yapılan kutlamalar hep bir kaos doğuruyor. İnsanlar canlarından mallarından oluyor. Ben 1 Mayıs’ın kardeşçe, barış içerisinde kutlanmasını istiyorum. Bu yüzden de 1 Mayıslarda Taksim Meydan’ı hep kapatılmalı.Hatta hiçbir olayda Taksim’e gidilmemeli.Çünkü bunların çok ağır sonuçları oluyor. Bunların yerine birlik olalım,çocuklarımızı, yeni nesillerimizi iyi yetiştirelim.Hepsi vatana millete hayırlı birer birey olsun. Bölünmek yerine, birbirimizi kırmak yerine bir olalım. 

Yasaklamakla olmaz

Sadullah Kıran-Emekli


1 Mayıs elbette Taksim’de kutlanmalı. Buna yasak getirerek bir yere varamayız. Madem hükümet demokrasiden bahsediyor bıraksınlar gidelim kutlayalım bayramımızı Taksim’de. Tüm dünya 1 Mayıs’ı barış içinde kutluyor ama bizde biber gazı, cop, kapsül eşliğinde kutlanıyor. Hoş bu hükümet halkın sesi çıkmasın diye ahırda da kutlatır 1 Mayıs’ı. Ama biz tüm bunlara rağmen 1 Mayıs’ı barış ve kardeşlik içinde hep birlikte kutlayacağız.

1 Mayıs alanını zaptedeceğiz

Cenk Kılagöz-Öğrenci
1 Mayıs bizim için öncelikle tarihsel bir süreç ile bağdaştığından dolayı bizim için önemli bir konumda yer alır. 1977 dönemlerinde 1 Mayıs Taksim alanında sosyalist ve demokrat insanlar göz göre göre katledildi.1977 döneminde Dev-Liseli yoldaşımız Jale Yeşinil polis kurşunu ile katledildi. Bu bizim için tarihsel bir süreçtir. Ve tüm 1 Mayıs alanlarında şehit düşen yoldaşlarımızın bırakmış olduğu bayrağı tekrardan dalgalandırarak 1 Mayıs alanını zaptedeceğiz.

1 Mayısta Taksim'e

Erdi Boynak-Öğrenci
Bu 1 Mayıs'ta diğerleri gibi çok anlam ifade ediyor. Sadece işçiler emekçiler için değil; hak, adalet, hukuk isteyen herkes için büyük bir bayram. Bu yüzden 1 Mayıs bu büyük anlamına yaraşır bir şekilde Taksim'de kutlanmalı. Bu bir zorunluluktan ziyade bir semboldür bir gelenektir. Ve bu geleneği bozmamak gerekir. 1 Mayısa gereken değeri vermek için bu düzene bir dur demek için hep birlikte yine meydanda olalım. Başkaldırımızı bu meydanlarda özgürce yapalım

Bedeli canla ödendi

Erdem Cabul-Öğrenci
1 Mayıs işçi sınıfının tek ve gerçek bayramıdır. Bu bayram şehitler ve büyük bedeller karşılığında alınmıştır. 1977 bedelide bu bedellerin en büyüğüdür. 1 Mayıs’ta işçilerin emekçilerin kazanımı olan Taksim Meydanı'nda olacağız. Her sene olduğu gibi bu senede Taksimdeyiz. Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği.

Taksim şart değil

Tuncer Avcı- Vatan Partisi Avcılar İlçe Sekreteri
1 Mayıs işçi sınıfının birlik ve dayanaışma gücü. Ama bu gücü bir yere empoze etmek yanlış.Sonuçta 1 Mayısın Taksim'de kutlanması gibi bir emir yok. Biz Vatan Partisi olarak 1 Mayıs’ı işçi sınıfının yoğun katılımıyla Bakırköy Özgürlük Meydanın’da kutlayacağız. Çünkü ne zaman Taksim’e çıkılsa hükümet baskı uyguluyor ve 1 Mayıs amacından çıkıyor. Hükümet bunu namus meselesi olarak görüyor poliste bunun üzerine gelen emirle müdahalelerini sertleştiriyor ve bayramın yerini savaş alıyor. Biz buna karşı olarak 1 Mayısı amacından saptırmadan kutlayacağız.

Her sene sorun

Nilgün Yener-Emekli
1 Mayıs tüm dünyada kutlanıyor. Bizim ülkemizde ise her sene başka bir sorun ve yasak yaratılıyor. Biz yıllarca 1 Mayıs’ı Taksim'de kutladık. Son yıllarda hükümet buna karşı çıkıyor. Belliki sesimizi duyurmamızdan korkuyor.Bunun üzerinide yasaklar uyguluyor. Karşı gelenede polis güç kullanıyor. Sen hükümet olarak meydanları kapatacağına önce halkının can güvenliğini sağla. Bunların halka niye bu kadar öfke ve kin duygusu güttüğünü anlamıyorum. 
Mücadele günü

Resul Gemicioğlu-Öğrenci
Bugün 1 Mayıs’ın Taksimde kutlanması için egemenlerle anlaşma yapılmamaıştır. Egemenlerle anlaşma yapmadan, mücadele ederek aldığımız bu alan 1 Mayıs alanıdır. 1 Mayıs işçi sınıfının mücadele günüdür. Kavga günüdür. 2015 1 Mayısına gidiyorum çünkü; 1977’de Taksim’de katledilen işçilerin, emekçilerin, devrimcilerin katilleri hala açıklanmadı. 1 Mayıs’a gidiyorum çünkü; iş cinayetleri olmaya devam ediyor. 1 Mayıs’a gidiyorum çünkü; yemi Somalar, Ermenekler istemiyorum. Ben üretenlerin yönettiği bir ülke umuduyla alanlardayım.Alanlarda olmaya devam edeceğim. 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanında Taksimdeyim. İnsanca yaşam sürebileceğimiz güzel günler umuduyla.

Alanda kutlanmalı

Akif Kaynar-İşadamı
Ben 1 Mayıs’ın alanlarda kutlanmasını destekliyorum. Hatta fabrikamda çalışan 100 işçi kardeşimle birlikte her 1 Mayıs’ta meydanlarda yerimizi aldık. Çünkü bende buralara gelmeden önce işçi sınıfının bir parçasıydım. Burada çekilen zorlukları verilen emekleri en iyi bilenlerden birisiyim. O yüzden her zaman işçinin emekçinin yanında yer alıyorum. Hükümet bu yasaklara bir son vermeli ve Taksim Meydanını 1 Mayıslarda tekrar halka açmalı. Bizde birlik içinde kardeşçe bayramımızı kutlayalım.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.