Yöneticiler suç işliyor

3. Köprü ve otoyoluyla ilgili alınan mahkeme kararı yeni bir boyut kazandı. Mahkeme Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sarıyer ve Beykoz bağlantı yolları için iptal kararı verirken; Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası kararın tüm köprüyü kapsadığını iddia etti. Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay ise inşaatı durdurmayan tüm yerel yöneticiler ve merkezi idare yetkililerin suç işlediklerini iddia etti

Yöneticiler suç işliyor

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin yapımı devam eden 3. Köprü ile ilgili açtığı yürütmeyi durdurma davasında, İstanbul 8. İdare Mahkemesi geçen hafta Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sarıyer ve Beykoz bağlantı yolları için iptal kararı verdi. Ancak konu hakkında Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası yetkililerinden bilgi alan Kuzey Ormanları Savunması (KOS) mahkeme kararının sadece bağlantı yollarını değil, 3. Köprü’nün yapımını da kapsadığını bildirdi. 


İnşaat acilen durdurulmalı
Görüşmede mahkeme kararının kamuoyuna yanlış aktarıldığını ifade eden Şehir Plancıları Odası İstanbul Yönetim Kurulu Üyeleri Nuray Çolak, Ayşe Yıkıcı ve Ceyda Sungur, mahkemenin Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının Beykoz ve Rumelifeneri – Sarıyer’de yer alan Boğaziçi geri görünüm alanlarıyla ilgili imar planlarını iptal ettiğini belirtti. Oda yetkilileri, mahkemenin 3. Köprü inşaatı ilgili kararını esastan vermese de, yetki açısından incelenen imar planlarının usule aykırı olarak iptal edilmesinin büyük öneminin olduğunu vurgulayarak, “Kamu kurumlarının sorumluluklarından uzak bir yaklaşım ile yol şeması niteliğinde özensizce hazırlamış oldukları imar planlarının, telafisi imkansız sonuçları olacaktır. Mahkemece verilen iptal kararı imar planlarının esası incelenmeksizin yetki açısından değerlendirilerek alınmıştır ancak planlamanın ne kadar özensiz yapıldığının da göstergesidir. Acilen mahkeme kararı uygulanmalı ve bugüne kadar sayısını bilmediğimiz işçi cinayetine, ağaç kesimine ve usulsüzlüklere sebep olmuş inşaat durdurulmalıdır. Aksi halde doğa ve yaşamın varlığına karşı işlenen suç varlığını sürdürecek ve yenilerinin de işlenmesinin önünde de hiç bir engel olmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Kadir Topbaş'ın imzası var
Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay ise inşaatı durdurmayan tüm yerel yöneticiler ve merkezi idare yetkililerin suç işlediklerini iddia etti. “Mahkeme, 3. Köprü inşaatının en kritik noktası olan boğaz geçişi alanı ile ilgilidir. Diğer bir söyleyişle, kimi basının önemsizleştirmeye çalıştığı gibi 'bağlantı yolları' ile ilgili değil; tam olarak 3. Köprü’nün kendisi ile ilgilidir" diyen Atalay, "An itibari ile 3. Köprü inşaatının söz konusu noktalarındaki inşaatın derhal durdurulması gerekir. Bu ilgili tüm idarelerin sorumluluğudur, görevidir. Ötesi, bu iptal kararının arkasına dolaşmak için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine yeni plan teklifleri getirilmesi de hukuken kabul edilemez nitelikte olacaktır. Altında bizim değil Kadir Topbaş’ın imzası olan 2009 onaylı İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda vurgulandığı gibi 3. Köprü İstanbul için felakettir” ifadesini kullandı.

8. İdare Mahkemesi Kuzey Marmara Beykoz Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesi geçişi ile Sarıyer İlçesi Rumelifeneri Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesi geçişlerine ilişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği'nin iptaline karar verdi. Kararda Boğaziçi alanında kalan bölümlerde yapılacak planların 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu hükümlerine göre yapılması gerektiği belirtilirken; Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde plan yapma yetkisinin İBB'ye ait olduğu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hukuki yetkisinin olmadığı yönünde karar verdi

CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.