Yönteme ilişkin mutabık kaldık

Hdp Eş GenelAK Parti ile CHP arasında, koalisyon için ilk ön görüşme yapıldı.

Yönteme ilişkin mutabık kaldık

 hdp Eş GenelAK Parti ile CHP arasında, koalisyon için ilk ön görüşme yapıldı. AK Parti'den Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP'den Parti Sözcüsü Haluk Koç başkanlığındaki heyetler, saat 11.00'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bir araya geldi. İzlenecek yöntem hakkında bilgi veren Çelik, "Bugün itibariyle Haluk Bey ile 1 saat 40 dakikaya yakın hem çeşitli meseleler üzerine konuştuk, gayet pozitif bir havada hem de yönteme ilişkin mutabık kaldık. Bir, iki gün içerisinde bizim toplantılarımız var, onların toplantıları var, heyetlere karar verilecek ve heyetler en geç hafta sonuna doğru ya da bir aksilik olması halinde, hafta başında bir araya gelmiş olur" dedi. Başbakan Davutoğlu'nun CHP'yi ziyaretinde, "Öncelikle istikşafi görüşmelerin yapılması" yönetiminin belirlendiğini ifade eden Çelik, bunun, her iki tarafın da karşılıklı birbirinin pozisyonunu görme, değerlendirme yapma, konumlarının fotoğrafını çekme anlamını taşıdığını kaydetti. Genel başkanlar görüşecekse bu görüşmeye kadar yöntemle ilgili yapılması gerekenlerin bulunduğunu vurgulayan Bakan Çelik, "Birincisi, kendi aramızda heyetler olarak, hangi ilkeler çerçevesinde görüşeceğimize dair ilkelerin belirlenmesi. İkincisi, görüşeceğimiz konu başlıklarının belirlenmesi, üçüncü olarak da hangi mekanda bir araya geleceğimizle ilgili bir değerlendirme yapmamız gerekiyor. Bunlarla ilgili bizim bugün bir toplantımız var, yarın toplantımız olacak. Aynı şekilde CHP'nin de olacaktır" diye konuştu. 

Heyettei isimler
Heyetlere katılacak, "istikşafi görüşmeleri yapacak" isimlerin belirlenerek, karşılıklı bildirileceğini anlatan Çelik, şunları kaydetti: "Arkasından biz heyetler olarak, hafta sonuna doğru ya da en geç öbür hafta başı ama muhtemelen bu hafta sonuna doğru bir araya geliriz. Bir araya geldiğimizde bu ilkeler üzerinden hangi konu başlıklarını konuşmamız gerektiğine karar vereceğiz. Bu karar verildikten sonra heyetler arası istikşafi görüşmeler başlamış olacak. Daha sonrasında, görüşmeler için 10-15 günlük bir vakte ihtiyacımız var, bütün konu başlıklarını değerlendirebilmemiz için, konu başlıklarına hangi anlamlar yüklediğimiz, hangi çalışmaları yapmayı planladığımıza dair. Bu sürecin bitimine doğru Sayın Genel Başkanlara ayrı ayrı yada beraber bir sunum yapılır. Bu sunum çerçevesinde mutabık olunan, olunmayan, çatışılan noktaların net bir şekilde fotoğrafı ortaya konulur. Bu fotoğrafın ortaya konulmasından sonra eğer bir koalisyon kurmak için zemin olduğuna karar verilirse, bu sefer istikşafi görüşmelerden müzakerelere geçilmiş olur."
Önce siyasi sonra ekonomik
"İlkeler üzerinde görüşmeler başladı mı?" sorusuna, Bakan Çelik, şu yanıtı verdi: "Makrodan, mikroya doğru gideceğiz. Öncelikle siyasi meseleler, en sona ekonomik meseleler bırakılmış olacak. Yöntemin esası şu; Bu görüşmeler istikşafi görüşmelerdir. 
Her birimizin konu başlıkları var
En fazla 10-12 gün içinde sonuca varılır
CHP Sözcüsü Haluk Koç da görüşmenin ardından bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. NTV'nin haberine göre, konuşmasında Suruç’taki saldırıya değinen Koç, “Ulusal düzeyde yas ilan edilmesi gerekiyor” dedi. CHP Sözcüsü Koç, olayda ihmali ve suistimali olanların açığa alınması gerektiğini dile getirdi. Koç, "Sınır güvenliği bilinçli bir şekilde ortadan kaldırıldı. IŞİD terörü Türkiye’ye ithal edildi. Yanlış dış politika tercihlerinden vazgeçilmelidir" diye konuştu. Haluk Koç, şu ifadeleri kullandı: "Geniş profilli bir hükümet kurulmasının gereği ortadadır. CHP çözümsüzlüğün adresi olmayacak. Bugünkü toplantıda yöntem üzerinde duruldu. CHP’nin açıkladığı 14 temel ilke, bir demokrasinin olmazsa olmaz şartları olarak ele alınmalıdır. Müzakerereler mutlaka koalisyonla sonuçlanmayabilir. Kişisel çıkarlarımızı ülkenin çıkarlarının önüne koymayız. Bugünkü görüşmeleri bir yöntem görüdşmesi olarak alabilirsiniz. Toplam süre en fazla 10-12 gün içinde bir temel sonuca varmak mümkün olacak veya olmayacak. Her iki koşulda da, tabloda da gereken açıklamalar yapılacak. Heyet görüşmeler yapacak. Üzerinde mutabık kalınmayan noktalar genel başkanlara iletilecek."
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.