Zorunlu sigorta can yakıyor

Plakaların tahdit edilmesini bekleyen servis şoförleri bu yıl bir de zorunlu trafik sigorta fiyatlarının artışından dert yanıyor.

Zorunlu sigorta can yakıyor

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Eda Tur Taşımacılık Şirketi sahibi Metin Aydın, “Zorunlu trafik sigorta fiyatları hepimizin canını yakıyor” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 27 yıldır insan taşımacılığı sektöründe çalışan Eda Tur Taşımacılık Şirketi sahibi Metin Aydın, plakaların tahdit edilmesi hakkında bilgi eksikliği olduğunu kaydederek, yıllardır sektör içerisinde olan araç sahiplerinin bilgilendirilmediğini bu yüzden de konuyla ilgili sağlıklı bilgilere ulaşamadıklarını vurguladı. Sigorta şirketlerinin ticari araçlara bu yıl zorunlu trafik sigortasında yüksel fiyatlar biçmesi nedeniyle kazandıklarının çok üzerinde rakamlar ödemek durumunda kaldıklarını belirtti. Aydın, kamuoyunun ve yönetecilerin dikkatini konuya çekmek için, zorunlu trafik sigortasi ve sigorta şirketlerinin fiyat politikaları hakkında konuştu.

Sizi tanıyabilir miyiz?
27 yıldır taşıma sektöründe çalışıyorum. 1992 yılından beri Beylikdüzü'nde oturuyorum. Burada çeşitli derneklerde üyeliklerimiz ve yöneticiliklerimiz var. Bunun dışında çok uzun zamandır da yine Beylikdüzü'nde taşımacılık işiyle uğraşmaktayım. Bünyemizde aşağı yukarı 100'ün üzerinde araç çalışmakta. 

Son yıllarda gündemde olan bir sektördesiniz. Özellikle içinde bulunduğumuz yıl plaka tahdit olayı gündemde oldukça önemli bir yere sahip. Bu konudaki görüşleriniz nedir?
Plaka olayı Cumhurbaşkanımızın söylediği bir cümle. Fakat ben geçen ay bir kaç tane araba aldım o arabaları şu an kullanamıyorum. Uzun yıllar bu işi yapmama rağmen, ruhsatlarında ticari araç yazmasına rağmen yol izin kağıdı alamadığım için arabalarım şu anda yatmakta. Gerekçe sorduğumuzda da hiç bir şekilde bizlere gerekçe göstermeden beklememizi söylüyorlar. Kısacası ne şekilde ne karar alınacaksa bizlerde oturduk bekliyoruz.

Yol belgesi olan araçlar devam ediyor değil mi?
Evet, mevcut araçlar devam ediyor. Bizler yıllardır sektörün içindeyiz fakat bu konuda bilgilendirilmedik. Birçok arkadaşım adına söyleyebilirim ki konuyla ilgili sağlıklı bilgilere ulaşamıyoruz. Bir kanun çıkabilir saygı duyarız, kanunlar zaten bizler için vardır. Ama çıkmamış bir kanunun uygulanmasını ben enteresan buluyorum.

Sorumluluğu ağır bir işle uğraşıyoruz
Sektörünüzde bu anlamda zorluklar yaşanıyor mu?
Bizim sektör her gün daha zora gidiyor. Bizler her gün bir değer taşıyoruz, kiminin evladını kiminin eşini, kızkardeşini. Sonuçta insan taşımacılığı gibi sorumluluğu ağır bir işle uğraşıyoruz. Biz yolcumuzu en iyi şekilde götürüp getirmekle mükellefiz. Her insan bizim için değerlidir. Aslında yaptığımız işin ne kadar kutsal olduğunu anlamaları lazım ama verilen değer olarak hak ettiğimiz yerde değiliz. Tabi bunda bizlerinde eksiklikleri var muhakkak. 

Bilgi eksikliği olduğunu belirtiyorsunuz...
Evet. İyi yapılacak her şeyi bizlerde desteklemek isteriz tabi bunu ranta çevirmeden. Ama bu bizim yıllardır yapmış olduğumuz iş. Bu gün 3-5 tane araba almıyoruz. Geçmişten beridir bu işi yapıyoruz bu anlamda en azından bizlerden fikirlerimiz alınabilir. Kaç yere kaçar araba çalıştırıyoruz, kaç kişi taşıyoruz... Neye dayanarak plakaları donduracaksınız. 25 Mayıs itibariyle yeni alınan araçlar hiç bir şekilde kullanılmıyor. Düşünün bu işi yapıyorsunuz araba alıyorsunuz ama yol kağıdı alamıyorsunuz. Alsanız dahi bizim gibi bekleteceksiniz. Biz de hasbel kader almış olduk. Ama ben böyle bir şeyin olacağını düşünmemiştim. Çünkü ben böyle bir kanunun çıkıp çıkmadığını yada  böyle bir kararın alınıp alınmadığını sorgularım. Böyle bir karar alınmadığı için nihayetinde hukuk devletinde yaşıyoruz, iş yapıyoruz. Böyle bir sorun çıkacağı bu nedenle aklımdan geçmemişti.

Sigorta şirketleri ortağımız haline geldi
Biraz da sektörünüzün içinde bulunduğu farklı zorluklardan söz edelim mi?
Bizler bu yıl sigortalarda bir artış bekliyorduk ama sigortaların bizim kazancımızın bu kadar fazlasını elimizden alacağını açıkçası aklımıza getirmemiştik. Size şu şekilde söyleyeyim, biz araba alıyoruz, bundan sonra sigorta şirketleri bizim baş ortağımız şekline geldi. Yüzde olarak baktığınız zaman sigortalara verdiğimiz para kadar yıllık kazanırsak çok samimi söylüyorum ben seve seve arabalarımı verebilirim. 

Zorunlu trafik sigorta fiyatlarının bu kadar artmasındaki sebep nedir?
Bizim aldığımız bilgiler sadece sigorta şirketlerinin serbest piyasa ölçütlerinde çalışıyor olması. İster yapın ister yapmayın. Oysaki adı üzerinde zorunlu trafik sigortası. Yaptırmamız zorunlu olduğu için suistimal ediliyor. Bir ticari aracın kazancını ortalama olarak hesaplayabiliriz. Fakat sigorta şirketlerinden aldığımız rakamlar inanılmaz boyutta. Bu anlamda sizin sorunuza nasıl cevap vereceğimi açıkçası bilemiyorum. Bu yıl zorunlu trafik sigortasında aldığımız fiyatlar kazancımızın çok üzerinde rakamlar. Ben sektörün içerisinde olan tüm arkadaşlarımın morallerinin çok bozuk olduğunu görüyorum. Direksiyona geçtikleri zaman düşünün akılları yollarda değil, sigortamı nasıl yatıracağım, muayenemi nasıl yaptıracağım, vergimi nasıl ödeyeceğim, cezaları nasıl ödeyeceğim bunları düşünüyor.  Fakat yok yaptıramıyorsunuz sigortanızı. Öyle arabalar varki değeri 12-13 bin sigortası geliyor 20 bin lira. 

Sigorta şirketlerinin bu fahiş fiyat uygulamasının kontrol altına alınması gerekmiyor mu?
Kesinlikle bu konuya yöneticilerimizin el atması gerekiyor. Ben taşımacılık sektöründe olan biri olarak bir çok arkadaşımızın görüşünü burada sizlere dile getiriyorum. Yetkililere derdimizi anlatmak istiyoruz. Servisçilerin sesi duyulmalı. Sürücü arkadaşlarımız direksiyona geçtiği zaman bir gerginlik yaşıyorlar. Onları motive etmekde kolay değil. Devlet büyüklerimizin bu konuya el atmasını istiyoruz. Gerçekten sigorta şirketlerinin bize çıkardıkları fiyatlara bu böyle olmalı diyorlarsa yetkililerimiz bizlerde kendimizi farklı işlere yöneltiriz. Çünkü şuan kazancımızın çok üstünde giderlerimiz var. Yani günü kurtaramıyoruz. Zor günler yaşıyoruz. Zorunlu trafik sigorta fiyatları hepimizin canını yakıyor.

Nihal Altıngövde
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.