Kategoriler

Gazetem İstanbul

Öz: Üretmeden tüketmek olmaz

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Elektronik Belge Yönetim Sistemi sayesinde belediye iş süreçlerini optimize ederek ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sağladıklarını kaydetti. Öz, “Dünya üzerinde en tehlikeli şeylerden bir tanesi de üretmediğini tüketmek, hiçbir şey katmadan tüketime dâhil olmaktır” dedi.

Kartal Belediyesi, EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) firması CBKSoft tarafından yapılan özel bir araştırmada, 30 milyon sayısal belgenin dolaştığı EBYS uygulamasının sağladığı kâğıt tasarrufu ile ‘En Yeşil Ofis’ kategorisinde diğer belediyeler arasında ilk sırada yer aldı.

Şubat 2014 tarihinden itibaren tüm iş süreçlerini Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile yöneten Kartal Belediyesi’nde, projenin başlangıcından bugüne kadar geçen 3,5 yıllık sürede; 12 milyon sayısal belge üretildi.  Öte yandan kurum arşivini de sayısallaştırarak 30 milyonu aşkın sayısal belgeyi EBYS üzerinden yöneten Kartal Belediyesi elektronik işlemlere bağlı olarak azalan kâğıt kullanımı ile doğayı koruma adına 3 bin 632 ağaç kesilmekten kurtarıldı, 18 milyon litre su tasarrufu sağlandı, 1.025 ton karbondioksit salınımı engellendi ve 72 ton atık önlendi.

Çalışmalara herkes katıldı
‘En Yeşil Ofis’ kategorisinde belediyeler arasında birinci olmaktan dolayı gurur duyduklarını kaydeden Başkan Altınok Öz, "Dünya üzerinde en tehlikeli şeylerden bir tanesi de üretmediğini tüketmek, hiçbir şey katmadan tüketime dâhil olmaktır. Kartal Belediyesi olarak doğayı korumak adına bizlerin öncelediği şey, üretmek ve tükettiklerimizi geri dönüşüm zincirine dâhil etmek. Çalışmalarımızı ve projelerimizi bu anlayışla temellendirip hayata geçirdik. ‘Kırmızı Solucan Gübresi’ projemiz ile sebze, meyve ve diğer işlenmemiş gıda atıklarımızı geri dönüştürerek toprağı çok daha verimli kullanabileceğimiz gübreler elde ediyoruz ve bunu bizden talep eden tüm vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Çalışmalarımızı birçok kurumla olduğu gibi mahalle muhtarları, zabıta komiserlikleriyle, öğrencilerimiz, kadınlar, esnaf ile de işbirliği içerisinde sürdürüyoruz" dedi.

Doğanın korunması amaçlanıyor
Vatandaşları da çalışmalarına dahil ettiklerini belirten Öz, "Geri dönüştürülebilir olan her şey Kartal Belediyesi tarafından ekonomiye kazandırılıp doğanın korunması amaçlanıyor. Hayata geçirdiğimiz diğer projelerle de bunun bilinci ile hareket ediyoruz. Enerji tasarruflu akıllı binaları Kartalımıza kazandırıyoruz.  Bunlardan bir tanesi de Huzurevi projemizdir. Huzurevi projemizde; led aydınlatma, izolasyon, solar panel ve mekanik sistem iyileştirmelerini içeren enerji verimliliğine yönelik uygulamalara yer verdik. O binayı da çok yakın zamanda Kartalımıza kazandıracağız" açıklamasını yaptı. UFUK ÇOBAN

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Yerel Gündem
330 Kez Görüntülendi.
Arkaz ailesinin en mutlu günü
Yerel Gündem
1090 Kez Görüntülendi.
İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nin adı değişti
Medya
221 Kez Görüntülendi.
'İYGAD Başkanı Mehmet Mert; 10 Ocak sembol olarak kaldı'
Gündem
3325 Kez Görüntülendi.
ALİ TARAKÇI'YI VURANLAR YAKALANDI, GECEDEN TAKİP ETMİŞLER...
Eğitim
570 Kez Görüntülendi.
Kahvaltı bahane burs şahane
Röportaj
847 Kez Görüntülendi.
Partim isterse aday olurum
Yaşam
890 Kez Görüntülendi.
Saldırı lanetlendi!
Gündem
53 Kez Görüntülendi.
Gazeteciyi vurdurmak!
Gündem
173 Kez Görüntülendi.
Ali’yi vurdurana!
Medya
641 Kez Görüntülendi.
Vuracaksanız adam gibi vurun!