Hayır diyen herkes hain mi?


Fatih Yıldırım

Fatih Yıldırım

25 Mart 2017, 07:21

Öncelikle şu noktaya açıklık getirmekte fayda var. 16 Nisan’da Türkiye’de yapılacak olan referandumda hayır oyu kullanan herkes vatan Haini mi? Tabii ki değil. Meseleye sistem değişikliği üzerinden açıklık getirmek istiyorum. Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1923’ten beri parlamenter hükümet sistemi ile yönetilmektedir. Peki nasıl işliyor bu sistem? Çok fazla ayrıntıya girmeden şu şekilde özetlenebilir; “Halk, sandıkta kullandığı oyu ile meclisi belirliyor ve meclis içinden hükümet seçiliyor”. Tabi bu sistemde iki seçenekten biri olan tek parti hükümeti ülkemiz için çoğu kez seçilemeyip koalisyon hükümeti kurulma mecburiyetinde kalınıyor. Yakın siyasi tarihimiz incelendiğinde bunun en bariz örneklerini görmemiz mümkün. Yani hükümetleri halk direk olarak seçmiyor. Peki yeni Anayasa sisteminde hükümet kurma işi nasıl olacak? Yeni sistemde halk hem meclisi hem de hükümeti direk seçebilecek…
Kısa özetten sonra gelelim asıl anlatmak istediğimiz meseleye. Hain bildiklerimiz neden hayır diyor ve gerekçesi nedir? Bana göre asıl mesele yönetim gücüne kimler ne şekilde nasıl elinde bulundurmak istiyorlar bunun kavgası var. Bu yönetim gücünü belirlemede söz sahibi halk mı olacak yoksa başka güçler mi? Bugüne kadar ülkemizde çokça şu sözcüğü duyduk VESAYET! Kelime anlamına baktığımızda kulağa çok masum ve sevimli gelebilir ‘’Denetim mekanizması’’. Peki gerçekten bu süslü kelime güzel ülkemde amacına uygun olarak mı kullanıldı? Bir iki örnek ile amacına uygun olarak kullanılmadığını görüyoruz. Çok geriye gitmeye gerek yok Yargıda yaşananlar Mecliste yaşananlar daha dün gibi hafızalarımızda. Yargıdaki sözde denetim mekanizmaları hükümeti devirme girişimine girmesi mi dersiniz meclis içinde sözde denetim kişilerince meclisi iş yapamaz hale getirme mi dersiniz ne derseniz deyin, örnekleri çoğaltabiliriz. Peki bu “vesayet” ve kullandığımız sistem sadece bizde mi var? Avrupa dada var orada neden herhangi bir sıkıntı olmuyor diye sorabilirsiniz. Dış müdahale hep vesayet kanalı ile kullanılmış bugüne kadar Avrupa’ya dışardan müdahale bizdeki kadar olmadığı için ve güçlü Avrupa ülkelerinin çoğu parlamenter sistemi kullanmadığı için orada çok fazla sıkıntı çıkmıyor, Hükümet krizleri yaşanmıyor. 
Kıymetli dostlar, dünyada farklı sistemler ortaya çıkmış ve az müdahale edilebilir ve çok müdahale edilebilir şeklinde sıralanmıştır. Parlamenter sistem dışardan müdahaleye en uygun sistemlerdendir. Neden mi? Çünkü halkın iradesi yönetime direk olarak yansımıyor aracı olarak meclis var. Peki bu kadar düşmanı olan bu güzel ülkem tarihler boyu hep dış müdahalelere maruz kalmış ülkem bu sistem ile yürüyemez mi? Yürür! ancak zamanında yardım ettiğin Güney Kore’den geri kalacak hızda yürür. Yani bir ileri iki geri vitesle ancak yürür.
Sonuç olarak şu kavga var; “Ya yeni sistem ile halkın yarısından fazlasının ferasetine güvenilip yönetim onun eliyle birilerine verilecek ya da halk ne anlar devlet işlerinden bu işin uzmanları var siz birilerini seçin ama uzmanlar onları denetlesin beğenmeyince görevinden indirsin kavgası. İşte o yüzden hain bildiklerimiz sözde denetim yani kendi müdahaleleri sınırlanacağı için hayır diyor. İşte bu yüzden iyi niyetle demokrasinin ve hızlı yürümenin mevcut sistemle daha iyi olacağını düşünenler bir kez daha düşünmeliler. Bize mevcut sistemde sunulan demokrasimi yoksa bizi vesayet maskesi altında yönetme isteğimi? Ak Partinin lafı iyi niyetlilere değil. Hainler hayır oyu kullanacak sözündeki amaç hem iyi niyetlilerin gözünü açma hem de hainleri gün yüzüne çıkarma çabası olarak değerlendirilmelidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.