Herkesin bir gurbeti var

İrfan Yılmaz

İrfan YılmazRÖPORTAJ: Nihal Altıngövde 04 Temmuz 2016, 06:58

"Herkesin bir gurbeti var" diyerek en içli sözleri bağlamasıyla dillendiren, hayatını türküler, türküleri hayatla anlatan Malatyalı Sanatçı  İrfan Yılmaz bu sevadasını gazetemize anlattı. 'Dilsaz' isimli türkü albümü yeni piyasaya çıkan sanatçının 'Gelin' türküsüne çektiği klip yoğun bir ilgi görüyor.

Genç ve eğitimli sanatçı İrfan Yılmaz ile türküleri konuştuk. Malatya'dan başlayan Şanlıurfa'dan İstanbul'a uzanan hikayesini anlatan Yılmaz bütün sorularımıza içtenlikle cevap verdi.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Malatyalıyım, müzik öğretmeniyim. 4 yıldır öğretmenlik görevini sürdürüyorum. İstanbul'da öğretmenlik yapıyorum, daha önce Kahramanmaraş Pazarcık'ta görev yapıyordum. Tayin isteyerek İstanbul'a geldim, henüz geleli çok olmadı. Müzik adına bir şeyler yapmak istediğim için İstanbul'a geldim.

Müzikle ilgilenmeye ne zaman nasıl başladınız?
10 yaşında bağlama ile ben müziğe başladım. O zamana dek evde kendi kendime bulduğum her şeyle ritm çalıyor, şarkı söylüyordum. Kumandayı mikrofon yapardım kendime. Ailem ne olacak bu çocuğun hali deyip bana bağlama alarak bağlama kursuna gönderdiler.

Bağlamayı siz mi istediniz?
Evet ben istedim. Çünkü türkü söylemeyi seviyordum. İlkokulda olsun ortaokulda olsun öğretmenlerim tüm etkinliklerde bana türkü söyletiyorlardı. Zamanla okulda bu şekilde ön plana çıkmak çok hoşumada gitti aslında. İlginin üzerimde olması benim derslerimede daha fazla çalışmama neden oldu. Okula karşı ilgim arttı.

Müzik aynı zamanda sizin hayatınızda yönlendiricide olmuş...
Kesinlikle öyle. Sonrasında Güzel Sanatlar Lisesi'ne girmeye teşvik etti beni öğretmenlerim. Müzik alanında kendimi geliştirmem için Güzel Sanatlar Lisesi'ne gitmem gerekliliği konusunda yönlendirdiler beni. Sınava girerek 3. lükle kazandım Güzel Sanatlar Lisesini. 333 kişi başvurmuştu, derece ile kazanarak girdim ve viyola ile başladım. Batı müziği eğitimi aldım ama Türk Müziği'ne ilgim vardı. Bağlama, piyano ile daha fazla geliştirdim kendimi. 4 yıldan sonra yüksek öğrenim sınava girerek Urfa Harran Üniversitesi'ni kazandım. 4 yıl orada eğitim aldıktan sonra mezun olarak ilk görev yerim olan Pazarcık'ta müzik öğretmeni olarak göreve başladım.

Üniversite eğitiminiz sırasında müzikle yine iç içe miydiniz?
Üniversite eğitimimi devam ettrirken sıra gecelerinde olsun, Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) da olsun müziğe devam ediyordum. Aynı zamanda belediyenin korosundaydım. Atik Sahiş şefliğindeki koroda çalışmalarımızı yürüttük.

Urfa denildiği zaman sıra gecelerinden söz etmesek olmaz değil mi?
Türkülerin mutfağı evet sıra geceleri. Sıra geceleri kendimi geliştirmemde önemli bir rol oynadı tabiki. Kültürel anlamda da bu dönemde oldukça kendimi geliştirdim, turnelerimiz oluyordu. Urfa'nın bir çok kültürel etkinliğinde biz yer alıyorduk, bahar şenlikleri, belediye etkinlikleri gibi etkinliklere bizim 'Altın Saz' isimli grubumuz katılıyordu.

Sadece solist olarak mı yer alıyordunuz?
Hem çalıp hem söylüyordum. Bağlama, viyola ve keman eğitimi almıştım. Alt yapımızı müzik eğitimi alarak geliştirdik. Bağlamadan viyolaya, viyoladan piyanoya geçtim. Batı müziği eğitimimi Türk müziği ile harmanladım. İçine girip eğitim aldıkça bende müziğin o çok yönlülüğüne merak daha fazla arttı. Kendimi biraz daha geliştirmek istedim. Pazarcık Malatya'ya yakın olduğu için hafta sonları Malatya'ya gidiyordum. Malatya'da canlı müzik yapıyordum.

irfan yılmaz

Memleketinizin yöresel sanatçısı oldunuz böylece...
Evet, Malatya'da televizyon ve radyo programlarında yer alıyordum. Kendimce dijital ortamda hazırladığım videolarım yine televizyonlarda ve radyolarda dönüyordu ve ilgi uyandırıyordu. Her şeyin merkezi İstanbul dedim ve buraya tayin oldum. Gelir gelmez bir kaç dostumla iletişime geçtim ve bir şirketle anlaşarak albüm çalışmalarına başladı. Aynı zamanda TRT İstanbul Gençlik Korosu sınavlarına girdim. Oranın bir üyesiyim şu anda. Akabinde yüksek lisans yapmak istiyordum.

İrfan bey gerçekten çok hızlı davranmışsınız...
Evet yoğun bir çalışmaya hayatına başladım İstanbul'a gelir elmez. Haliç Üniversitesi'ne yüksek lisans başvurusunda bulundum ve şu anda yüksek lisansımı yapıyorum. Türk Müziği eğitimi alıyorum. Stüdyo çalışmalarımada ağırlık vererek kendi derlemelerim ile birlikte söz ve müziği bana ait türkülerimi seslendirdim.

Derleme de yapıyorsunuz aynı zamanda değil mi?
Evet derlemelerimde var kendi bestelerimde. Albümde 14 tane eser var albümde 10 tanesi benim.

İlk albümünüz değil mi, adı ne albümün?
İlk albümüm evet, adı Dilsaz.

Çok güzel anlamı ne dilsazın?
Gönül yapan demek. Bir ay oldu albüm çıkalı. Şu anda kliplerimiz dönüyor belirli kanallarda.

Hangi türküye klip çektiniz?
'Gelin ' isimli eserime klip çektik. Bir çok tv kanalında ve radyolarda türkü  kanallarında dönüyor şu anda parçamız. Oldukça ilgide uyandırdı, teşekkür ve beğeni mesajları alıyorum.

Beğenildi o zaman türkünüz?
Bir hafta oldu, şu anda 30 bin görüntülenmesi var.

Hayırlı olsun diyorum ben de. Çok küçük yaşlarda müzik hayatınıza girmiş ve siz eğitiminizden ayrılmadığınız gibi sadece müziğin peşine düşmemiş, onun eğitimini alarak bugünlere gelmişsiniz.
Teşekkür ederim. Bu bir kıvılcım gibi oldu aslında. Müzik aşkı içime düştü ve kıvılcım misali gittikçe daha çok büyüdü. Bir şeyi bilerek bilinçli ilerlemekten yanaydım her zaman. O yüzden eğitimimi bu yönde gerçekleştirdim.

Aldığınız eğitimlerin eserlerinizede etkisi oldu diyebilir miyiz?
Evet çok oldu. Zaten her şeyin bir esitrisi oluyor eserlerimde. Köyümü çok severim, köyümün rüzgarı, dağı bayırı var türkülerimde. Geçmişim vardır birde. Anneme bir türkü yaptım örneğin.

Annenize yaptığınız türkü bu albümde yer alıyor mu?
Evet, 'Birisi' isimli parçam anneme yazdığım bir eser. Annemin evlatlarının her biri gurbette olduğu için her biri bir yerde diyerek yaptım o türküyü. Gurbet türküsü yani. Tabi annem dinleyemiyor, ağlamaktan.

Dayanamıyor değil mi? Kendi annenize yaptığınız bu türkü kimbilir kaç gurbet insanını ve evlatlarından uzak anaları göz yaşlarına boğacak?
Kesinlikle öyle, herkesin bir gurbeti vardır diyorum ben. Deyişler, gurbet, sevda ve yol türküleri yer alıyor albümde. Herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor.

Hangi yörelerin türküleri?
Malatya, Sivas, Urfa türküleri yer alıyor. Urfa'da okuduğum için oranın havasının, suyunun ikliminin, kültürünün bendeki etkilerinden doğan eserler var.

Siz batı müziği eğitimi aldınız ama tercihinizi Türk Müziği yönünde kullandınız değil mi?
Evet, çünkü kendimi onda buluyordum. İçinizdeki duygularınızı yansıtabiliyorsanız o zaman müzik yapıyorsunuz demektir, ben onu batı müziğinde yaşayamadım. Bağlamamaı elime aldığım zaman yaşıyorum. Keman çalıyordum, bir batı enstrümanı ama ben onunla bile Türk müziği çalıyordum yasaktı ama okulda. Seviyordu hocalarımda, dinliyorlardı yasak olmasına rağmen. Fakat literatürde batı eğitimi var eğitim fakülteleri müzik öğretmnlik bölümlerinde. Şu anda Haliç Üniversitesinde dediğim gibi Türk Müziği eğitimi alıyorum ve çok memnunum.Son anda muradıma erdim.

Öğretmenliğe devam ediyorsunuz değil mi?
Evet ediyorum. Haftanın bir iki günü gidiyorum üniversiteye.

Sizin gibi müziğe meraklı çocukları yetiştirmekte farklı bir duygu olsa gerek.
5-6 öğrencimi yönlendirdim okulda. Ben hangi yollardan geçtimse onlarada önderlik ederek güzel sanatlar lisesine gidebilirsiniz şeklinde rehberlik yaptım. Müzik cevheri olan çocukları keşfetmek, onları yönlendirmek ayrı bir mutluluk benim için.

İstanbul'da sahne aldığınız bir yer var mı?
İstanbul'a bu sene atamam oldu, 10 ay oldu geleli. Geldiğimden beri bikeç yerde sahne aldım. Malatyalılar Derneği'nin etkinliklerinde, Beylikdüzü'ndeki Blue Restaurant'ta sahne aldım. Alşbüm tanıtım gecemi düzenledim.

Türkiye'nin ünlü türkücüleri arasında adınızın anılması isteğiniz var mı?
Var tabi fakat imkanlar dahilinde bunu ne kadar gerçekleştirebilirim bilmiyorum. Aynı şekilde mesleğimi etkiler mi şeklinde de bir düşünce oluyor bende. Bu nedenle çok uçlarda bir popülerlik istemiyorum. Kendi çapımda heveslerimi yada ilgi alanlarımı başkalarına yansıtabileyim bana yeter diyebilirim. Çok popüler olmak bir yoğunluk ister ve ben öğrencilerimi, ailemi aksatacak bir şey istemiyorum.

Aile dedinizde bu arada evli misiniz?
Yeni evlendim. Mayıs ayının 13'ünde nikahımız oldu daha düğünümüzü yapmadık. Eşim şu anda Urfa'da görevli. Belki eş durumundan buraya tayin olacak.

Eşiniz içinde bir şarkı yaptınız mı?
Yaptım evet, yapmaz mıyım. Kıymetlilerime, sevdiklerime yaptığım birçok eserim var.

Öğrencileriniz türkülere nasıl bakıyorlar?
Onları motive etmek için, teşvik etmek için ve türkülerimizi sevdirebilmek için önce türkülerin hikayelerinden bahsediyorum onlara. Nice ozanların türküleri ve bir geçmişi var. Malatyalı Fahri Kayhan örneğinde olduğu gibi 'Uyan Sunam Uyan' türküsü, 'Kırmızı Gül Demet Demet', 'Sarı Gelin' gibi her türkünün bir hikayesi var. Ezgileri kadar  bir  türkünün hikayesi de ilgi uyandırabiliyor. Böyle olunca kendi eserleriminde, var olan türkülerimizinde öykülerini gençlerimize, çocuklara anlatıyorum.

Türküler bir sevdadır
Türküler sizce ne anlatır, türkü nedir?
Bana göre türküler bir sevdadır. Bir annenin gözyaşlarıdır, gizli feryadıdır. Bunlarıda en güzel anlatan Türk Halk Müziğidir. Her sazın bir tınında farklı bir sıla var, hasret ve öfke var. Tüm duygularınızı türkülerle ifade edebiliyorsunuz. Ben tüm duygularımı bağlamamla paylaşırım. Gündemde olan toplum olarak yaşadığımız olaylarda yine türkülerimle dile gliyor bende sadece şahsi duygularım değil. Toplumun durumunu ilgilendiren bir türkümde albümde'Yandımda yandım' isimli parçam. O nedenle türkülerimiz biz demek, benliğimiz demek.

Kendimle barışığım
Hayatınızda müzik olmasaydı başka bir şey olabilir miydi?

Çok zor. Belki başka kulvarda kendimi geliştirirdim ama ben kendimle barışıksam eğer bu müzik sayesindedir. İnsanların ilgisi, beni içine kapanıklıktan çıkardı. Çok utangaç ve içine kapanık birisiydim. Ne zaman müzikle içli dışlı oldum kendimi kazandım. Hayata farklı bir görüşle bakmaya başladım. Elimde bir altın bilezik oldu müzik ve İrfan'ın kıymetlendiğini hissettirdi bu bana. Çocukken dahi mahallede görünmezdim ama zamanla bağlama elimde geçtiğim zaman insanlar benim farkıma varmaya başladı. Çocukluğumda oynadığımız oyunlarda bile bir ayrıcalık kattı bu bana. Okulda bile önceden beni takımda istemeyen arkadaşlarım İrfan bizxim takımda olsun şeklinde konuşuyorlardı. Popüler olmamı sağladı. Tüm bunlarda benim müziği sahiplenmemi daha çok sağladı.

Size başarılarınızın devamını diliyorum. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Türkülerin var olması adına, heveslerimin bir yerlere ulaşmasını istiyorum. Bu konuda elimden geleni yapacağım. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.