İktidar'ı 90'dan yakalayacağız

Ali Kaya

Ali KayaRÖPORTAJ: Emek Karakaş 27 Mart 2015, 08:03

CHP İstanbul 3'üncü Bölge Milletvekili Aday Adayı Ali Kaya, ön seçimdeki sıra numarasına da vurguda bulunarak, “AKP 13 yıldır ülkede bir kutuplaşma ve ötekileştirme politikasıyla iktidarını elinde tutuyor. Ancak Cumhuriyet'in kuruluş felsefesine ve paradigmasını ayaklar altına alan AKP iktidarından hesap sormanın zamanı geldi. 7 Haziran'da CHP olarak iktidarı 90'dan yakalayacağız” dedi.

Şişli'de SODEP'te 1983 yılında başlayan siyasi hayatını CHP'den hiç kopmadan sürdüren Ali Kaya, İstanbul üçüncü bölgeden milletvekili aday adayı oldu. Partinin her kademesinde çalışan, iki dönem de Bağcılar İlçe Başkanlığını yapan Ali Kaya, “Ben bir Cumhuriyet Halk Partisi sevdalısıyım. Hem partime hem de ülkeme daha iyi hizmet vereceğime inandığım için milletvekili olmak istedim. İki ay boyunca üyelerimize kendimi anlattım. Şimdi söz sırası onlarda” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin aday adaylarından biriyle aynı isim ve soyisimde olan Ali Kaya, “Tabi ki o arkadaşımız da çok değerli bir isim. Ama karışıklık ve haksızlık yaşanmaması adına oy verecek üyelerimizin bu noktada dikkatli olmasını rica ediyorum. Oy pusulasında sıra numaram 90; ismimin yanında 'baba adı Haydar' olarak yazacak. Buna dikkat ederlerse sevinirim” ifadesini kullandı. 

Neden milletvekili olmak istiyorsunuz? 
Partimizin çeşitli kademelerinde görev yapan biri olarak kendimi parti emekçisi, dava adamı, bir CHP sevdalısı olarak görüyorum. Tecrübemle örgütte ve halkta karşılığı olan biri olduğum, örgütün içinden gelen biri olduğum ve milletvekilliğinde çok daha iyi hizmet edeceğime inandığım için aday adayı oldum. En önemlisi örgütün ve halkın sesi, gözü ve kulağı olacağıma inanıyorum. Yani başı şu veya bu nedenle sıkışan kişilerin gece gündüz yanında olan, bu örgütün ruh halini bilen birisi olarak seçilinceye kadar örgütün; seçildikten sonra da halkın vekili olacağım. 

CHP'de yıllardır istenen bir şey vardı; o da ön seçim yapılması. Bu dönem ön seçim kararı alınması aday adayı olmanızda etkili oldu mu?
Evet, ön seçim olması aday adayı olmamda önemli bir etken oldu. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun 16 yıl sonra böyle bir kararı alması kesinlikle çok doğru, kendilerine saygılarımı sunuyorum. Önceden milletvekillerine genel merkez atıyordu. Yani örgütün sözü ve kararı yoktu. Şimdi ise örgüt kendi milletvekilini kendisi doğrudan seçecek. Bu demokrasi adına çok olumlu. Dileğim diğer partiler de bundan sonra ön seçimle adaylarını belirler. Bu anlamda ilklerin partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi onlara da örnek olur.

Ön seçim puan getirecek

Ön seçim CHP'de ciddi bir hareketlilik getirdi, aday adayları ilçeleri dolaşarak kendilerini tanıtmaya çalışıyor. Bu da adeta CHP üzerindeki ölü toprağını attı. Bu canlılık sizce seçime sirayet edecek mi, CHP'yi nasıl etkileyecek? 
Kesinlikle müthiş bir sinerji yarattı. 45 günlük süreçte örgüte bir dinamizm geldi.  Örgüt, kendisinin seçtiği adaya sonuna kadar sahip çıkacaktır. Üyelerin kendisinin oy verdiği aday listeye girmese dahi çalışacak ve seçilenlere destek sunacaktır. Bu hareketliliğin seçim sonuçlarına yansımaması mümkün değil. Daha hareketli bir seçim süreci göreceğiz. Daha çok gelip giden, koşan, çalışan adaylar ve örgüt göreceğiz. İnanıyorum ki bu dinamizm 7 Haziran'a Cumhuriyet Halk Partisi'ne 2 – 3 puan daha katacaktır. 

Aday olamazsanız tavrınız ne olur?
Aday olmazsam tavrım olacak diye soruyorsunuz. Ben dört kuşak Cumhuriyet Halk Partiliyim. Biraz gerçekçi olmak gerekirse tabi ki üzürülüm. Ama bu çok kısa sürer. Cumhuriyet Halk Partisi aracını görsem ya da anonsunu duyduğum dakikada bu üzüntü biter; o araca biner geçmişte yaptığım gibi yine partim için çalışmaya devam ederim. Adaylarımızla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidar yapmanın gayretini gösteririm. Hani derler ya; İstanbul fethedilirken papazlar meleklerin cinsiyetini tartışıyormuş. Ülkenin durumu ortada iken bizler meleklerin cinsiyet tartışmasını yapmayacağız. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Bizim Gezi'de bir sloganımız vardı; bu daha başlangıç mücadeleye devam diyorduk. Bu kez de aynı olacak. Aday olanlarla aday olmayanlar kolkola çalışacak, Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidar yapacak.

AKP'ye oy verenler de pişman

AKP'nin genel olarak politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
AKP politikalarını beğenmiyorum. Keşke doğru şeyler yapsalar da birkaçını beğenme şansım olsaydı. AKP 13 yıldır ülkede bir kutuplaşma ve ötekileştirme politikasıyla iktidarını elinde tutuyor. Ancak 7 Haziran'da abbas yolcu, bağlasan da duramayacaklar. Gemicikler su almaya başladı çünkü... Halkın büyük çoğunluğu bunu görüyor. AKP'ye oy verenler dahi artık tepkililer ve oy vermeyeceklerini söylüyorlar. Cumhuriyet'in kuruluş felsefesine ve paradigmasını ayaklar altına alan AKP iktidarından hesap sormanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Gelinen şu noktada artık o insanlar da işsizlikten, yoksulluktan, kadın cinayetlerinden, iş güvenliğinin olmamasından şikayetçi ve bir arayış içinde. Güçlü, örgütlü; ekonomide, dış politikada, eğitimde, sağlıkta, insan haklarında, Kürt sorununda yeni şeyler söyleyebilen bir parti arıyor. Burada da yeni şeyler söylemek isteyen bir CHP var. 

Bir taraftan AK Parti'nin oy kaybettiği bu nedenle koalisyon hükümeti kurulma ihtimalinden bahsediliyor. öte taraftan HDP'nin seçime parti olarak girecek. Siz Haziran'daki seçimlerin sonucunu nasıl öngörüyorsunuz?
Sayın Genel Başkanımız söyledi; AKP ile hükümet kurmayı bir tarafa bırakalım. AKP iktidar ortağı belli; Recep Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon yapacağı aşikar. HDP'nin parti olarak seçime girme kararı kendi iç işleridir; bizi çok ilgilendirmez. Ancak 8 Haziran sabahından sonra ne  olacağını bekleyip göreceğiz. Sanırım Türkiye'nin demokrasisi açısından iyi olur. Hani bir Bektaşi fıkrasında dediği gibi; bundan daha kötüsü olamaz.

Hedefimiz iktidar olmak

Bir taraftan AK Parti'nin oy kaybettiği bu nedenle koalisyon hükümeti kurulma ihtimalinden bahsediliyor. öte taraftan HDP'nin seçime parti olarak girecek. Siz Haziran'daki seçimlerin sonucunu nasıl öngörüyorsunuz?
Biz 90 yıllık bir partiyiz. Tabiki seçimlere 6 ay kala başlayan çalışmalarımızı planlı bir şekilde yapıyoruz. Gençlik kolları, kadın kolları, ana kademe, il ve ilçe başkanlıklarımız, aday adayları olarak bizler iktidar olacağımıza inanarak ciddi bir çalışmanın içine girdik. Sandık görevlilileri, okul sorumluları, mahalle birimleri çalışıyor. En önemlisi halka dokunan, halkla birlikte çalışan yeni kadrolar sahada. Bu çalışmanın karşılığını alacağımıza inanıyorum. Bu çalışmayla 8 Haziran'da Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidar, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu da başbakan yapacağız. Ahdımız var, andımız var... Bunu gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum. 

45 yıldır İstanbul'da yaşadığınızı söylediniz. Size göre CHP bu seçimde ne sonuç alır?
İktidar yolunun açılması için İstanbul, Ankara, İzmir önemli. Biz İstanbul'da yerel seçimlerde yüzde 38 oy aldık. Bunu genel seçimlerde de almamız olanaksız değil. Ön seçimde halkta ve örgütte karşılığı olan milletvekilleri belirlenirse inanıyorum ki yüzde 38'i yakalayacağız. 

Seçilirseniz de İstanbul milletvekili olacaksınız. Size göre İstanbul'un sorunları neler?
İstanbul çok güzel bir şehir. Ama hızla betonlaştı ve hızla yok ediliyor. Esasında ranta teslim edildi. Sürekli göç alıyor, trafik günün her saatinde felç halde. AKP'nin ve AKP'li belediyenin cilalamaya çalışıyor ama en ufak sıkıntıda bunun böyle olmadığını görüyoruz. Bu kentteki asıl sorun rant sorunu. Bunun önüne geçmek için de bizim mutlaka yerel yönetimlere hakim hale gelmemiz gerekiyor. Onun için ben diyorum ki CHP sadece kıyıdaki ilçelerin değil, esas olan kent yoksullarının olduğu yerlere uzanmalı; esas yoksulların partisinin CHP olduğunu onlara anlatarak onlardan destek istemeli. Biz bunun için de çalışacağız ve yerel yönetimde de iktidara geleceğiz.

Bağcılar'da yüzde 25 alabiliriz
“CHP'nin iyi sonuç alamadığı ilçelerden birisi Bağcılar... Siz orada ilçe başkanlığı da yaptınız. CHP'nin Bağcılar ve benzeri ilçelerden daha çok oy alması için ne yapması gerek?” şu cevabı verdi, “Dediğiniz gibi ben senelerce Bağcılar'da siyaset yaptım. Bağcılar'ı çok iyi biliyorum. Bağcılar özü ile geçinmek için buraya gelen, ezilen, horlanan ve ötekileştirilen insanların oturduğu bir yer. Sanırım biz CHP olarak kendimizi bu insanlara yeterince iyi anlatamadık. Ama ben Bağcılar'da yüzde 20 bandında olan oyumuzu 25'lere çıkaracağımıza inanıyorum. Listeye girmesem de ben Bağcılar gibi CHP'nin az oy aldığı ilçelerde özellikle yoğun bir biçimde çalışacağım. 

45 yıldır İstanbul'da
1955 Erzincan İliç doğumluyum. Evli, 3 çocuk babasıyım. İlkokulu Divriği, orta okulu İliç'te tamamladım. Ekonomik nedenlerden ötürü İstanbul'a gelmek zorunda kaldım. 45 yıldır İstanbul'da yaşıyorum. Cam ve plastik sektöründe aile şirketim var. Halen Avcılar'da yaşıyorum. 1983 yılında SODEP ve SHP'de Şişli üyesiydim. Sandık görevlisi olarak göreve başladım. Sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nde mahalle delegesi, sandık çevresi sorumlusu ve partinin farklı kademelerinde görev yaptım. 1998 yılında Bağcılar İlçe kongresinde listeye girdim. 1998 sonunda ilçe başkanlığına getirildim. 2 dönem ilçe başkanlığı, 3 dönem il ve kurultay delegeliği yaptım. 2002 Genel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi'nden 16'ncı sırada milletvekili adayı oldum. ADD Bağcılar üyesiyim, TÜKODER'in Bağcılar kuruluşunda kurucu yöneticilik yaptım. 2 yıl Başakşehir Kaymakamlığı Hakem Heyeti'nde görev aldım. Avcılar Gümüşpalaspor Kulübü'nde yöneticilik yaptım. 

KELİME OYUNU
Aile: Mutluluk
Çocuk: Sevgi
İstanbul: Yaşadığım kent
Türkiye: Ülkem
Siyaset: Dürüstlük
Dostluk: Sonsuza kadar yaşaması gerek
Geçmiş: Yaşadıklarım
Gelecek: Özlem, beklenti
Muhalefet: Olması gerek
İktidar: Amaç
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.