İnsanların hayatına renk katıyoruz

İpek İç Giyim

İpek İç GiyimRÖPORTAJ: Emek Karakaş 18 Nisan 2015, 09:17

Beylicium AVM’de bulunan İpek İç Giyim mağazası, sattığı fantazi grubu ürünlerle dikkat çekiyor. Mağazanın yöneticileri, "Bu da bir hizmet sektörü. Sattığımız ürünlerle insanlar gece hayatlarını renklendiriyor, farklılaştırıyor" diye konuştu.

Her gün birbirinden farklı konukları ağırladığımız söyleşi sayfamızın bugünkü konuğu birçok kişiye ilginç gelebilir. Çünkü insanların biraz daha özeline ineceğiz. Normal iç giyim kıyafetlerinin yanı sıra fantazi ürünler de satan İpek İç Giyim bugünkü sayfamızın konuğu. Beylikdüzü Beylicium Alışveriş Merkezi'nde Filiz Serbest tarafından geçtiğimiz Ekim ayında açılan İpek İç Giyim birçok yerde bulunmayan kıyafetlerin adresi olmuş. Serbest'in ekibi olarak nitelendirdiği Gönül Ertekin ile bu ürünleri kimlerin aldığını, alırken utanıp utanmadıklarını, internetten alım ile farkını konuştuk.

Özellikle kadınların yoğun talebi ile karşılaştıklarını söyleyen Ertekin; “İki türlü müşterimiz var. Birincisi bilinçli olarak alıyor. İkincisi ise eşlerini elde tutmak adına bu tarz ürünlere yöneliyor” dedi. Tercihlerin de farklı olduğunu ifade eden Ertekin, “Kimi gecelik tarzı seviyor, kimi aksesuarlı olanları tercih ediyor, hemşire ya da polis kıyafeti gibi değişik kıyafet isteyenler oluyor. Hepsi için ürünlerimiz çok. İnsanların gecelerini renklendiriyoruz. Bu da bir hizmet sektörü” diye konuştu.

Burayı ne zaman açtınız? İnsanların talepleri nasıl?
Geçtiğimiz yıl Ekim ayında açtık. Yeni bir yer yani... İç giyim Beylicium'da eksikti, biz bu eksikliği tamamladık. Giriş katı olduğu için de daha çok ilgi çekiyor. Tabi eksikleri de gördük. İç çamaşırı deyince atlet, külot, çorap gibi giysiler akla geliyordu. Ama bir de fantazi grubu ürünler grubu var. Bunlar çok fazlasıyla internet satışı olan ürünler. Biz de bunu direk sunuma koyduğumuz için ilgi çekiyor ve onu internetten almak zorunda kalanlar burada buldukları için seviniyor. Biz burayı açarak bu ürünlerin internet satışını kaldırmış olduk. Beylicium'a da hava kattık...

Özellikle fantazi grubu ürünlerin satış yoğunluğu nasıl? Kimler talep ediyor?
Çok talep var. Dış kıyafeti açık kapalı fark etmiyor, çok sayıda müşterimiz var. Çünkü bunlar herkesin özeli. O yüzden şunlar alır ya da bunlar alır diye bir şey yok.

Erkeklerden talep var mı? Mesela gelip eşi ya da sevgilisi için ürün alanlar oluyor mu?
Erkekler için de fantazi ürünlerimiz var. Erkek müşteri de girip çok rahatlıkla alıyor. Eşiyle ya da sevgilisi ile gelenler oluyor. Tabi bizim karşılamamız, sunumumuz, beraber bakabilirsiniz dememiz, kapının dışında dururken içeri davet etmemiz onları rahatlattığı için daha rahat alışveriş yapıyorlar.

Vitrine koyunca rahatlık sağladık

Tedirgin gelen, farklı bakış açısıyla karşılaşacağını düşünen insanlar oluyor mu?
Biz de olmuyor. Belki bu bizim işletmeciliğimizden kaynaklanıyordur. Çok güzel bir dekor yaptık, dışarıya fantazi ürünleri koyduk, buraya çok rahatlıkla girilebilir imajımız olduğu için olmuyor. Çünkü bu tür ürünler iç çamaşırı mağazalarında çoğu zaman gizli saklı noktalarda, diplerde köşelerde bulunur. O zaman almakta da çekinirler. Ama biz vitrin yaptık, dışarıya manken koyduk. Bu nedenle bir sorun yaşamıyoruz.

İnsanlar neden bu ürünleri alır?
Fantazi alışverişini aslında iki grup yapıyor. Birincisi örneğin balayına gidecek çiftler geliyor, farklı şeyler yaşamak adına bu ürünleri alıyor. İkincisi ise bilinçsizce alanlar. Eşlerini kaybetme korkusu yaşayanlar bu tarz atraksiyonlarla onları elinde tutmaya çalışıyor. Belki kıyafetleri taşıyamıyorlar bile ama denemek istiyorlar, mecbur hissediyorlar. O kadar bilinçsizler oluyor ki çocuklarıyla birlikte gelip alışveriş yapanlar oluyor. Düşünün 10 yaşındaki çocuk annesi cinsel hayatıyla ilgili bir ürün bakarken onu seyrediyor. Annesinin babasının nasıl bir iç dünyası olduğuna şahit oluyor. Biz çoğunlukla çocuğuyla gelen olduğunda, 'çocuğunuzu dışarı çıkar mısınız' ricasında da bulunuyoruz.

İnternette olanlar burada da var

Bu tarz ürünlerde de moda var mı?
Moda olarak değil de çeşit çok oluyor. Kimi gecelik tarzı seviyor, kimi aksesuarlı olanları tercih ediyor, hemşire ya da polis kıyafeti gibi değişik kıyafet isteyenler oluyor. Hepsi için ürünlerimiz çok. İnsanların gecelerini renklendiriyoruz. Bu da bir hizmet sektörü...

Hangi markalar var?
İhracat grubu ürünler var. İç piyasadan Maranda, Sistina var. Fantazi grubunda ise internet satışı olan bütün ürünler var.

İnsanlar internetten almayı neden tercih ediyor? Daha rahat alabildikleri, kimseyle muhatap olmadıkları için olabilir mi?
Hayır hayır... Beylikdüzü'nde fantazi satışını yapan mağaza sayısı yok denecek kadar az. Beylikdüzü kendi başına bir şehirken en fazla 3'tür. İstanbul'un genelinde böyle bir durum var. Fazla yerde olmadığı için internet satışı yoğun. Düşünün Tekirdağ'da oturuyorsunuz; fantazi satışı yok. Kişi mecburen bilgisayarın başına geçip, internetten alışveriş yapıyor. Bu tarz yerler çoğalırsa talep de artacaktır.

Araplar mutlaka pazarlık yapıyor

İnternet satışında kimi zaman istenilen ürünün yerine farklı ürünlerin geldiğine yönelik hikayeler duyuyoruz. Böyle bir risk var mı?
İç giyimde böyle bir risk yok. Ama beden uymuyor ya da istenilen kumaşta olmuyor; bu tür riskler olabiliyor. Pişman olanlar çok, ekranda gördüğünü kendi bedenine uygulayamıyor. O yüzden canlı satış her zaman iyidir.

Fiyat aralığı nedir?
İnternette fiyatlar 60 liradan başlar. Bizde 3 kutusu 100 lira kampanyası var. internette böyle değil. Orada çok ucuz mal bedeni kalmamış üründür. Biz de hem beden var, hem çeşit var, hem de kampanyalar oluyor.

İstanbul'un her yerinde olduğu gibi Beylikdüzü'nde de Arap nüfusu arttı. Onların talepleri oluyor mu?
Onlar çok daha rahat gelip alışveriş yapıyorlar. Çekinme, utanma, tedirginlik gibi hiçbir şey hissetmiyorlar. Doğal bir biçimde içeriye giriyorlar; çat pat Türkçeleriyle ürün istiyorlar, inceliyorlar ve alıyorlar. O kapalı kıyafetlerinin altındaki bu fantazi ürünlerlere yabancı değiller. Dışları yaşadıkları ülkenin kuralları gereği kapalı ama içleri bambaşka. Tek sıkıntımız pazarlık yapmaları. Pazarlıksız hiçbir şey satın almıyorlar. İlk kelimeleri de zaten 'tenzilat' oluyor. Burayı keşfeden sürekli geliyor, yeni ürünleri takip ediyor. 

Beylicium farklılıkların merkezi olabilir

Etrafta çok sayıda alışveriş merkezi var. Neden Beylicium'u tercih ettiniz? Burasıyla ilgili 'iş yapmıyor' denilir, siz buna katılıyor musunuz?
Burası pasaj gibi olsa da bir alışveriş merkezi. Güzel olan taraf buraya gelen kişiler alıcı müşteriler. Bir Marmarapark ya da Torium'da eğlence, buluşma, sinema, alışveriş yani hepsi bir arada. Ama buraya gelenler biliyor ki çok az kat var, az dükkan var, gelen müşteri de bir nevi nokta atışı için gelir. Yani alışverişini yapar, gider. Burada oturan halka hitap ediyor genelde. Müşteriler de aynı kişilerdir. Bu nedenle buradaki işletmelerin bol çeşit bulundurması gerekir. Aynı çeşit ürünler yerine farklı, ilgi çeken, her yerde bulunmayan ürünler olursa esnaf iş yapar. Çeşit olmadığı sürece müessese batar. Büyük AVM'lerle baş edebilmek için onlarda olmayan farklı ürünler satan butik dükkanlar açılmalı. Biz bunu yaptık ve tuttu. Bir de dışarıda burayı gösteren, cazip hale getiren ışıklandırma gibi bir atraksiyon yok. Aylarca önünden geçilse bile burada bir AVM olduğunu anlamak çok zor. Öncelikle buna yönelik bir çalışma yapılmalı.

Siz burada olmaktan memnun musunuz?
Ben para kazandığım zaman her yerde olmaktan mutlu olurum. Ben imalatçı değilim. Küçük bir sermayeyle bir yatırımım var. Bu yatırımımı ne kadar yükseltebilirim, aylık hale ne kadar getirebilirimi diye düşünüyorum. Bu sermayeyi altına ya da dövize yatırmak yerine ticaret olarak çoğaltmaya çalışıyorum. Paranın durması yerine 3 lira daha fazla gelsin diye bakıyorum.

Bölgemizde bu kadar çok alışveriş merkezi olmasını karşılıyorsunuz?
İstanbul çok kalabalık, alışveriş merkezinin bu kadar çok olması da normal. E – 5 üzerinde sıra sıra alışveriş merkezi olması da kötü değil. Fakat aynı şeylerin satılması iyi değil. Beylicium da özel, farklı, her yerde olmayan ürünlerin satıldığı dükkan olursa farklılık yaratacaktır.

KELİME OYUNU
Aile: Namus
Çocuk: Neşe
Kadın: Ana
İstanbul: Karmaşa
Türkiye: Vatan
Dostluk: Kalmadı
Geçmiş: Çok güzel
Gelecek: Şüpheli:
Gelecek: Düşünmemek lazım
Siyaset: Karışık
Muhalefet: Savaş
İktidar: Atatürk olmalıydı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.