İran ve Irak’a dikkat


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

11 Kasım 2016, 17:06

Hepimizin yüzlerce kez sosyal medya’da, TV kanallarında ve basılı yayınlarda İran’ın, “İsraili yok ederiz, “ İşini bitiririz” anlam olarak bu nevi içerik ifade eden siyasi mesajlarına şahit olmuşuzdur.
Şimdiye değin İsrail’in, Kudüs’e yaptığı zulümler, müdahaleler ile müslüman kardeşlerimiz olan Filistine ve Filistinlilere yaptığı her tür caniliğe, vahşete, teröre, işgallere rağmen bir şey yaptı mı? Yapmaya kalkıştı mı? Bu sorularıma hiç kimse “Evet şunu yaptı, bunu yaptı.Filistine şöyle yardım etti, böyle yardım etti.” diyemez çünkü yapmadı.Yapacağına da asla inanmıyorum. Gürleyen ama bir damla bile yağmayan bulutlara benzetiyorum ben, yalancı ve kurnaz İran’ı.

Güya bu mollarla kardeş ülkeyiz ve dindaşız. İdda ediyorum çıkar ve menfaatleri olmaksızın aynı İran bize, yani Türkiye’ye hiç bir faydası oldu mu? Ben hatırlamıyorum ve bilmiyorum. Bilen ve hatırlayan varsa çıksın anlatsın deşifre etsin ben hatalı olduğumu itiraf edip özür dileyim.

Şimdi olayın can alıcı noktasına girmek istiyorum. Ana temam şu; Ülkemizin bekası ve sınırlarımızı İŞİD ile diğer her nevi terör örgütlerine karşın koruyup kollamak güvenli bölge elde etmek için girmiş olduğumuz Suriye belası ile Musul operasyonlarından, İran tuturmuş kendileri de Musula veya o topraklara girmek istiyorlarmış.Sicili temiz olmayan bu ülke, o topraklarda silahlı kuvvetlerimize direk veya dolaylı bir takım tilki kurnazlığı yapabileceği konusunda kuşkularım var. İranı yakın takibe almak gerek. Böylesi bir planlarının olabileceği ihtimaline karşı çok tedbirli olmakta yarar var.

Zira Sureyideki çatışmaların iç savaşa kadar körüklenip tırmasında çok aktif rolleri var.
Mezhep çatışmasına kadar işi getirdi elinden gelse daha da ileri götürecekti ama bunlarla yetindi şimdilik. Fakat Suriye ile Irak üzerindeki emelleri fazlasıyla var. Bizim istihbarat kurumumuz bunları çok iyi bildiğine eminim. Sözün kısası İranı dost ülke olarak görebilmem belirgin ve bariz pozitif örnekler görmedim, göremedim. Çok endişelerim var.İlgililerin dikkattine; kardeş ve müslüman ülke olarak da kendilerine düşen siyasi, ekonomi ilişkilerde bize ülkemize çok yararlı plan ve projelere rastlamadım. Ama bize yapmış oldukları şantajı ve siyasi tehditlerinin olduğunu biliyorum, biliyorsunuz.

Yine güvenmememiz gereken diğer bir ülke de Irak'tır. Dış güçlerden Irak’a hemen hemen girmeyen ülke kalmadı. An itibariyle Musul, Kerkük ve terör örgütlerine karşı sınırlarımızı ve sınıra yakın şehirlerimizi koruma amacıyla yapmış olduğumuz tampon bölge ve güvenlik içerikli operasyonlarda Irak’ta ki ilgili siyasilerin ordumuza ve ülkemize karşı yapmış oldukları şantaj ve tehditlerden ötürü; onların ne kadar kalleş, hain ve dost olmadıkları ap açık ortadadır.

Zaten gerek Suriyenin gerekse Irakın toprak bütünlüğüne her zaman her fırsatta saygılı olduğumuzu işgal amaçlı olmadığımızı beyan etmeyen hiç bir siyasimiz yok.Hatta ana muhalefet bile böyle düşünüyor. Oysa bizim İran’a ve Irak’a yarar ve iyiliklerimiz her konuda sınırsız olduğunu dünya alem biliyor.

Üzerinde durulması gereken önemli bir konu diye dikkatleri İran’ın ile Irakın üzerine çekmeye çalışıyorum. Bu arada ABD an itibariyle oldukça yaklaşan seçimleriyle meşgul ve politik olarak şimdilik rahat değiller. Onlardan da sinsi ve çok planlı hain, aleyhimize bir takım plan ve proje yapmaları halinde buna  şaşmamak gerekirdi. Hiç güvenilir ve dost bir ülke değildir. Geçmişte bu içerikli yaşadığımız örnekleri vardır.

İnşallah yanılırım. Yanılgım beni üzmez ancak sevindirir, diyorum. Yakın bir gelecekte bunu birlikte göreceğiz. Birey ve köşe yazarı olarak acizane böyle düşünüyor ve yazıyorum.Bu köşe yazısı 11 Kasım 2016, 17:06 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.