İşsizler ordusu büyüyor


Anıl Boduç

Anıl Boduç

03 Nisan 2017, 07:28

Dünyanın en büyük ordusu hangi ülkeye ait? Çin, ABD, Rusya vs? Bana sorarsanız dünyanın en büyük ordusu bu ülkelerin hiçbirine ait değil. Dünyanın en büyük ordusu dünyadaki bütün işsizlerden oluşturulacak bir ordu olabilir! Diğer ülkelerdeki işsiz rakamlarını bilmiyoruz ama Türkiye’de dün itibariyle açıklanan verilere göre; 4 milyon insan işsiz!
Ortaya çıkan verilen gösteriyor ki son 7 sene içerisinde işsizliğin en çok tavan yaptığı yıl bu yıl. Sözkonusu 4 milyon işsizin büyük bir kısmını ise üniversite mezunu gençler oluşturuyor. Yani genç işsizlik dediğimiz şey inanılmaz bir boyut kazanmış durumda. 4 milyon işsizin yarısını üniversite mezunları oluşturuyor.
Gene işsiz olan insanların büyük bir kısmı sayılabilecek derecede 1 buçuk milyon fazlası bir iş bulma umudu taşımıyor. Diğer grup ise “bir umut” mantığı ile önüne gelen ilana başvurmakla oyalanıyor. İşsiz grubun büyük bir kısmı iş arayışında niteliğe önem vermiyor. Kendi işinin dışında; “Ne iş olsa yaparım” modunda olan geniş bir kitle mevcut. Bunların temel sebebi de elbette ki; umutsuzluk, artan karamsarlık, her geçen gün büyüyen yoksulluk ve yoksunluk. Aile ve çevre baskısı… Velhasıl en nihayetinde üniversite mezunu bir insanı asgari ücretle çalıştığı ve ilkokul diplomasına sahip bir insanın yapabileceği bir işle meşgul olurken görebilirsiniz… Sonra mı? Mutsuz gençler, mutsuz bir gelecek ve daha bir çok şey elbette.

Üniversite mezunu işsiz neden çok?
Gelelim şu üniversite mezunu işsizler konusuna. Üniversite mezunu işsiz neden çok? Cevabı basit. Haddinden fazla üniversite olduğu ve buna karşılık hiçbir istihdam alanı olmadığı için. Kendi alanımızdan örnek verelim. Gazetecilik okudunuz. Türkiye’de gazetecilik devlet tarafından hiçbir şekilde güvence altına alınmadığı gibi önüne gelenin yapabileceği bir iş halinde bulunuyor! Gazeteler haber yazmaktan habersiz sarı basın kartı taşıyan ortaokul mezunu muhabir, lise terk editörlerle dolu. Bütün bunları geçelim üniversitelere geri dönelim. Türkiye’de kaç tane iletişim fakültesi var, gazetecilik bölümü var? Şahsen saymadım. Fakat İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Eskişehir, Kayseri, Adana ve Konya şehirlerini sayabilirim. Bunların yanında daha bilmediğim birçok şehirdeki üniversitede bu bölümün olduğunu düşünelim.
Her sene sadece bizim Ege; 70 hadi bilemediniz 80 tane gazeteci adayı mezun ediyor. Bütün fakültelerden ve bölümlerden çıkanları topladığınızda bu rakam belki bine yaklaşıyor. Peki medya sektöründe her sene diplomasını eline alıp kapı kapı gezen bu bin tane gencin ihtiyacını karşılayabilecek bir istihdam var mı? Yok.
Sonra ne oluyor? Gazetecilik ümidiyle yola çıkan gençler çağrı merkezlerinde çalışıyor, garson oluyor, pompacı oluyor, baba mesleği olan baba mesleğine, gözünü karartan uzman çavuş olmaya, hanım kızlar evinin hanımı olmaya karar veriyor… Zira en başta saydığımız yoksunluk, yoksulluk, çevre ve aile baskısı bütün ümitlerinizin intiharına yol açıyor!
Velhasıl üniversite çok iş alanı yok. Ankara’da da üniversite var Siirt’te de var. Halbuki Siirt’te üniversiteye ne gerek var? Her şehire üniversite mantığı ile hareket edenler gelecek kuşakları yordukları kadar yıprattıkları kadar istihdam alanını da zorluyor. Daha birçok bölüm için benzer hikâyeler mevcuttur. Onları da başka bir gün anlatırız.

İstikrar ve güçlü Türkiye hikâyesi
İşsizlik bu kadar çokken, umutsuz genç kitle sayısı bu kadar çokken Türkiye’de istikrar masalı anlatan ve güçlü Türkiye hikâyesi ile bizleri kandırmak isteyenlere ne diyelim peki? Her fırsatta ekonomik istikrardan ve düzgün işleyen bir ekonomik sistemden dem vuranlar her geçen ay artan işsizlik verileri karşısında hangi istikrar masalını okuyacak? Hangi güçlü Türkiye hikâyesini anlatacak?
Şöyle bir bakıyorum; emekliler mutsuz. Gençler mutsuz. Memur mutsuz. İşçi hepsinden mutsuz. Çiftçilerden bahsetmiyorum bile. İşi olmayan işsizlikten işi olan geçimsizlikten şikayetçi.
Bir kilo köy biberinin kilosu 13 lira!
İstikrar olmasa ne yapacağız; Allah korusun…
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.