Kadıköy’ün başına taş düştü!

Taşyapı inşaat şirketi Kadıköy Belediyesi'ne açtığı 102 milyonluk tazminat davasını kazandı. 30 milyon da gecikme faizi ödeyecek olan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kararın hukuk açısından içler acısı olduğunu belirterek, “Bu kararı tanımamız mümkün değil” dedi

Kadıköy’ün başına taş düştü!

İnşaat şirketi Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazandı. Belediyenin kendilerine yaklaşık 102 milyon lira tazminat yaklaşık 30 milyon lira da gecikme faizi ödeyeceğini belirten Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, “Four Winds konut projemiz için belediye 10 yıldır bizi zorluyor. Gerekçesiz ruhsat vermedi, kamyonları şantiyeme çekip iş yaptırmadı. Bu nedenle işler 5-6 yıl gecikti. İnşaat maliyetim arttı, bankalara faiz ödedim. Bu haksızlığa dava açtım ve kazandım” açıklamasını yaptı. 

açıklama yaptı

Şantiyeme giriş çıkışı engellediler

Söz konusu proje için çalışmalara 10 yıl önce başladıklarını belirten Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı,  “Hukuki bir gerekçe, yasal bir dayanak, mahkeme kararı olmadığı halde belediye işin her aşamasında bizi engelledi. İnşaatın giriş çıkışına kamyonlarını dizdi, etrafa zabıta memurlarını koydu. Şantiyeme giriş çıkışı engellediler. Mahkeme tespiti sonrası o kamyonlar çekildi" dedi. Söz konusu projede kamu ortaklığı olduğuna da dikkat çeken Turanlı, “Ben bu işi 2004 yılında aldım. Arsa sahibi olan Maliye ile ile kat karşılığı anlaşma yaptım. Payım da yüzde 40.  Sonra kamu kendi payına düşen evleri sattı. Belediye beni ruhsat için 5 yıl süründürdü. Bu süreçte bir yandan kamu ‘Bu işi bitir’ diyor, bir yandan belediye ‘Sana bu işi yaptırmam’ diyor. Benim böyle 22 yatırımım engellendi. Bu tazminat kararı tüm siyasetçilere, bürokratlara örnek olsun. Bu paralar milletin cebinden çıkacak. Devleti yönetenler kendi hırsları ile hareket ediyor ve olan yine millete oluyor. Bu para halkın cebinden çıkacak. Benim maddi tazminatım ödenecek, manevi tazminatım ret edildi. Onunla ilgili mücadeleme de devam edeceğim” diye konuştu. 

Yaşadıklarımız tam bir akıl tutulması

Mahkeme kararını hukuk dışı olarak yorumlayan ve itiraz edeceklerini belirten Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Yaşadıklarımız tam bir akıl tutulması. Kamuyu baskı altına almaya çalışıyorlar. 100 milyon tazminat ne demek. Tüm projenin maliyeti anca bu kadar eder. Hem o ucubeleri yapacaklar hem de zarara uğradım diyecek. Bir defa söz konusu projede fazla inşaat var. Proje ihale edildikten sonra tadilat yapıldı ve ayrıcalıklı bir imar kullanıldı. Şirket yasal olarak belediyeye iskan için başvurmalı. Bizi es geçip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gittiler. Bunun için bizim açtığımız dava da sürüyor" ifadesini kullandı. 

yaşantılar akılda tutulmalı

Engel olunsa o iş bitmezdi

"İnşaatı engellediler" iddiasının gerçek olmadığını belirten Nuhoğlu, "Engel olunsa o iş bitmezdi. Şirket zarar uğradım diyor ancak tüm Kadıköylüler bu proje ve yarattığı yoğunluktan şikayetçi. Kadıköylünün zararını kim ödeyecek?” diye sordu. Mahkemece hükmedilen tazminat miktarının tahkikat aşamasında mahkemece alınan bilirkişi raporlarında belirtilmeyen bir miktar olduğunu belirten Nuhoğlu şunları söyledi: “Mahkeme kararı sanki önceden biliniyormuş gibi daha önce raporlarda belirtilmeyen miktar üzerinden harç yatırılmak suretiyle Taşyapı tarafından davada talep edilen miktar arttırıldı. Söz konusu karar kaçak inşaatın finansman maliyetini kamuya ve Kadıköy halkına yükleyen hukuka ve hakkaniyete aykırı bir karar.” 

HABER MERKEZİ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.