Nuhoğlu gerçekleri saptırıyor

Taşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun yaptığı açıklamalarda gerçekleri saptırdığını, kamuoyu üzerinde yanlış bir algı oluşturduğunu söyledi

Nuhoğlu gerçekleri saptırıyor

11 kasım tarihinde gazetemizde yayımlanan "Kadıköy'ün başına taş düştü!" başllıklı haberimize açıklama gönderen Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş  Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun kamuoyunu yanılttığını savundu. Nuhoğlu'nun, "Engel olunsa o iş bitmezdi. Şirket zarar uğradım diyor ancak tüm Kadıköylüler bu proje ve yarattığı yoğunluktan şikayetçi. Kadıköylünün zararını kim ödeyecek? Mahkeme kararı sanki önceden biliniyormuş gibi daha önce raporlarda belirtilmeyen miktar üzerinden harç yatırılmak suretiyle Taşyapı tarafından davada talep edilen miktar arttırıldı. Söz konusu karar kaçak inşaatın finansman maliyetini kamuya ve Kadıköy halkına yükleyen hukuka ve hakkaniyete aykırı bir karar" açıklamalarını gerçekleri saptırmak şeklinde yorumlayan Turanlı, bahsi geçen arazinin 1971 senesinden beri planlı ve imara açık bir arsa olduğunu belirtti.

Burası yeşil alan değildi
Emrullah Turanlı gazetemize gönderdiği açıklamanın devamında tartışmalı arsanın planlarının Kadıköy Belediyesi ve İBB tarafından yapıldığını dile getirerek, "Plan 2002 yılında hazırlanmış olup ihale tarafımızdan 2004 yılında kazanılmıştır. Yani bu arazi 1971 yılından beri imar alanı içerisindedir. Tarihin hiçbir döneminde yeşil alan olmamıştır. Dolayısıyla Belediye Başkanı'nın 'yeşil alanı imara açtılar' iddiası tamamen asılsız ve gerçeği yansıtmayan talihsiz bir beyandır. Mevcut proje ile ilgili Kadıköy Belediye Başkanlığı 19 Eylül 2007 tarihinde 2007/885491 proje numarası ile projeyi tasdiklemiş, 000479 yapı ruhsatı ile de yapım ruhsatını vermiş ve bu ruhsatla da inşaat başlamıştır" dedi.

Evraklar belediyenin arşivinde
Aynı Kadıköy Belediyesi'nin 4 Mart 2011 tarihinde 00031-1İB sayılı ruhsatı onayladığını belirten Turanlı, "Devam eden yapım aşamasında 16 Eylül 2013 tarihinde 000199-13-A sayılı ruhsat ile ikinci tadilat projesini onaylamıştır. Bu proje ve ruhsatlarla inşaat yapılıp bitirilmiştir. Bu ruhsat ve tasdikli projeler Kadıköy Belediyesi'nin arşivinde mevcuttur. Kadıköy Belediyesi bahsi geçen E5 altı bölge planlarında plan onayını yapmış, hem de bu araziyle ilgili projeleri onaylayıp ruhsatları vermiştir. İnşaat belediyenin tasdikli projeleri ile ruhsatlarına göre yapılıp tammalanmış ve Kadıköy Belediyesi'ne iskan yani yapı kullanım izni için gerekli başvuru yapılmıştır" açıklamasını yaptı.

6 ay başkanın masasında bekledi
Taşyapı'nın iskan başvurusunun 6 aydan fazla bir süre belediye başkanının masasında bekletildiğini dile getiren Emrullah Turanlı, "İskanın bilinmeyen nedenlerle verilmeyeceği anlaşılınca 3 Kasım 2014 tarihinde 2014/357 sayılı dilekçe ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunarak  iskanımızın verilmesi ilgili müdürlükten talep edilmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yapılan inşaatları belediyenin verdiği ruhsat ve projelere göre incelemiş, hiçbir eksik, bir santimetrekare dahi hata olmadığını görmüş, ve 9 Şubat 2016 tarihinde iskanımızı vermiştir" dedi. Kadıköy Beldiyesi'nin Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne 28 Temmuz 2007 tarihinde başvurarak, ilgili arazinin satışından elde edilen gelirin yüzde 30'unu istediğini ifade eden Turanlı, özellikle bu hususa dikkat eidlmesi gerektiğini söyledi. Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün belediyenin bu talebini reddettiğini sözlerine ekleyen Turanlı, "Kadıköy Belediyesi bu satıştan pay alamaması sebebiyle maalesef bu karalama kampanyalarına ve hukuk dışı yollara başvurmuştur. Plan ve projeleri kendi belediyesi tarafından tasdiklenmiş, ruhsata bağlanmış bir işi, inşaat devam ederken etrafını belediye araçlarıyla çevirerek, yapım süresini kesintiye uğratmıştır. İki yılda bitirilecek işin 7 yılda bitmesine sebep olmuştur. Dolayısıyla şirketimiz zarara uğramıştır" ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.