Satışa engel olun

Kadıköy'de 4 adet kamu arazisi bulunduğunu söyleyen Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, bunların satılmak istenmesi durumunda İBB Meclisi'nden karşı duruş sergilemesini istedi.

Satışa engel olun

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, ilçesindeki 4 kamu arazisinin satılma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden bunun önüne geçmesini istedi.

İBB Meclisi'nin önceki günkü oturumunda bir konuşma yapan Nuhoğlu, “Bu mecliste yaptığım ilk konuşmada Tarihi Haydarpaşa Garı ve çevresinin özelleştirilmeye çalışılmasına dikkat çekmeye çalışmış ve “her yeri imara açmak zorunda mıyız” diye sormuştum. Haydarpaşa ile birlikte Kadıköy'de 4 tane kamu arazisi var ve bunlar satılmak istenebilir” dedi.

“Darbe girişiminin üzerinden bir ay bile geçmeden Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Haydarpaşa Garı ve çevresi ile ilgili Kadıköy Belediyesi’nden bilgi istedi. Yüzlerce insanın hayatını kaybettiği bir darbe girişiminin ardından bir alanı özelleştirilmek için harekete geçilmesini anlamak mümkün değil” diyen Nuhoğlu çeşitli istatistiki veriler de açıkladı.

Satılırsa kim affedecek?
Nuhoğlu, “Bir darbe teşebbüsü yaşadık hemen arkasından konuşulan askeri alanların satışa çıkarılması oldu. Bu darbeyi önleyen bu halksa, bu devlete sahip çıkan bu halksa neden bu araziler halkın ihtiyaçları gözetilmeden satılmaya çalışılıyor? 15 Temmuz darbe süreci sonrası FETÖ çetesi için “biz bunlara destek verdik Allah bizi affetsin” deniyordu? Şimdi bütün bu kamu arailerini satarsak bizi kim affedecek? Kamu arazilerinin hiçbir şekilde satılmaması gerekiyor ve bu meclisin buna engel olması gerekiyor” diye konuştu.

Aktif görev alsın
“Demokrasinin gereği olarak bütün meclisleri çalıştırmalıyız” diyen Nuhoğlu, “Kamu arazilerinin korunması ile ilgili bu meclisin aktif olarak görev alması gerektiğini düşünüyorum. Biz Kadıköy Belediyesi olarak başta Haydarpaşa ve çevresi olmak üzere tüm kamu arazileri için mücadele etmeye devam edeceğiz. İBB Meclisi'nin de gerekeni yapmasını istiyoruz” dedi.

Kreş ve sığınma evleri yetersiz
Aykurt Nuhoğlu'nun açıkladığı bilgilere göre;
- İstanbul’daki askeri alanlar 55 bin hektar. Bu oran İstanbul’daki arazilerin yüzde 10'unu oluşturuyor.
-İstanbul’da kamunun elindeki yeşil alanları, bir metrekarenin altında olan 8 tane ilçe var. Avrupa’da nüfusu İstanbul'daki ilçelerden çok daha küçük olan birçok kentte bu oran bunun on katı fazla.
- İstanbul’da 6 yaşın altında 2 milyon civarında çocuk var.  Bu çocukların sadece 7724’ü kamunun kreş hizmetinden faydalanabiliyor. Çünkü kreş yok.
- 65 yaş üstü 1 milyon vatandaş yaşıyor. İl müdürlüğüyle beraber yerel yönetim ve vakıfları da toplandığında sadece 6 bin 626 vatandaş huzur evlerinden faydalanabiliyor.
- Her iki kadından birinin şiddet gördüğü ülkemizde İstanbul’da sadece 333 kadın sığınma evinden faydalanabiliyor. Buna yerel yönetimlerin sığınma evleri de dahil.
- İstanbul'da 20 yaşın altında 4,5 milyon genç insan yaşıyor.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.